مبارزی که از آمریکا به طلاییه رفت

به نقل از مستنات دفاع مقدس

بارزترین خصوصیت شهید کاظمی، بینش عمیق فکری و شناسایی مدبرانه اش از حرکت های سیاسی بود. این بینش و شناسایی به حدی بود که در کنار مبارزه با رژیم شاه، همزمان در مقابل گروهک های منحرفی مثل پیکار و سازمان مجاهدین قد علم کرد.

به گزارش نباء خبر،سید کاظم شش سالش شده بود. مشکلات شدید اقتصادی، می رفت که پدر را به زانو دربیاورد، اما تسلیم نشد. تصمیمش را گرفته بود. با اینکه برایش سخت بود، خانواده را راضی کرد که همراهش به شهر گرگان بروند. طولی نکشید که دوباره مشغول کشاورزی شد.

سیدکاظم نگاهی به آسمان کرد. چند دقیقه بعد صدای مؤذن بلند شد. سید بیلش را زمین گذاشت. آستین ها را بالا زد. وضو گرفت و سجاده اش را پهن کرد.

سیدکاظم از همان سنین کودکی و نوجوانی، در کنار درس خواندن، نان آور خانواده هم بود. مزرعه هایی که سیدکاظم در آنها کار می کرد و عرق می ریخت، هنوز هم نجواهای عاشقانه اش با معبود را شهادت می دهند.

به مطالعه، به شدت علاقه مند بود. گاهی حتی از خرج های ضروری اش چشم پوشی می کرد و هر چه که می توانست، کتاب می خرید. پانزده، شانزده سالش که بود، مشترک چند مجله مذهبی قم شد. سال ۵۲ با همین کتاب ها و مجله ها یک کتابخانه کوچک داخل خانه راه انداخت، اسمش را هم گذاشت «حضرت حر». کتاب ها درباره زندگی ائمه اطهار(ع) و موضوعات دینی بود. آنها را به هم سن و سال های خودش امانت می داد.

همان وقت ها با چند تا روحانی اسم و رسم دار توی گرگان آشنا شد. کتاب «حکومت اسلامی» امام خمینی(ره)، رساله ایشان، و بعضی کتاب های ممنوعه دیگر را از همان طریق تهیه کرد. سید کاظم این کتاب ها را به لیست موجودی کتابخانه اش اضافه کرد! آنها را به دوستان مورد اعتمادش امانت می داد. یکی، دو ماه بعد، یک شب، مأموران ساواک از در و دیوار ریختند توی خانه. از همان شب، سیدکاظم برای اولین بار طعم شکنجه های وحشیانه و ددمنشانه را چشید.

سال ۵۴ دیپلم گرفت. همان سال، به خاطر مشکلات جسمی اش با گرفتن معافیت پزشکی، از شر خدمت برای رژیم شاه خلاص شد. هنوز سال به اتمام نرسیده بود که سیدکاظم برای ادامه زندگی عازم شهر تهران شد. وقتی پدر از علت این هجرتش پرسید، گفت: می خواهم یک کار مناسب پیدا کنم، و به یاری خدا، در کنکور سال بعد شرکت کنم.

در تهران، با شرکت در آزمون سازمان تربیت بدنی به استخدام آن سازمان درآمد. اما روح تشنه سیدکاظم به کنج عافیت و به رزقی مکفی، آرام نمی گرفت. در همین روزها با چند دانشجو که فعالیت سیاسی می کردند آشنا شد. و خیلی زود در فعالیت های مخفی آنها علیه رژیم شریک شد.

دو سه ماه بعد، برای بار دوم، ساواکی ها او را گرفتند و با توجه به سابقه قبلی اش، فوراً به کمیته مشترک ضد خرابکاری رژیم منتقل شد. ده شبانه روز، شدیدترین آزارها و شکنجه ها را متحمل شد، اما به هیچ چیزی اعتراف نکرد. نهایتاً چون مدرکی علیه او پیدا نکردند، مجبور شدند آزادش کنند. سال ۵۵ سیدکاظم با جدیت و پشتکاری که داشت، موفق شد در آزمون ورودی دانشگاه، با رتبه ای مناسب قبول شود. مهرماه، با خوشحالی تمام وارد دانشگاه تهران شد. اما هنوز چند روزی از تحصیلش نگذشته بود که حکم اخراجش صادر شد. پی گیری که کرد، دید ساواک او را به عنوان یک عضو مخرب معرفی کرده که نباید ادامه تحصیل بدهد. این ممنوعیت، فصل جدیدی را در زندگی او باز کرد؛ مدتی بعد، با تشویق و حمایت های جدی پدر و مادرش راهی ادامه تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در آمریکا شد. در آمریکا هم، از طریق دوستانش به انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا و کانادا، راه پیدا کرد.

بارزترین خصوصیت شهید کاظمی، بینش عمیق فکری و شناسایی مدبرانه اش از حرکت های سیاسی بود. این بینش و شناسایی به حدی بود که در کنار مبارزه با رژیم شاه، همزمان در مقابل گروهک های منحرفی مثل پیکار و سازمان مجاهدین قد علم کرد.

همیشه می گفت: مواظب گروهک ها باشید. مبادا در دامان آنها بیفتید. با تمام توان از امام خمینی پیروی کنید که اسلام راستین در وجود این مرد خدا نهفته است.

برای ادامه فعالیت های مذهبی ـ سیاسی او مشکل پیدا شده بود. از هر فرصتی برای افشای ماهیت رژیم نهایت استفاده را می کرد. پخش اعلامیه، نوشتن شعار، و راه انداختن تظاهرات های دانشجویی، از جمله فعالیت های او بود. تا هنگام بازگشتن به ایران، دوبار پلیس آمریکا دستگیرش کرد. از ضرب و شتم های اربابان ساواکی ها هم بی بهره نماند، ولی آنها هم نتوانستند مانع فعالیت او شوند. پیشرفت او در این زمینه به جایی رسید که در نهایت مسئولیت انجمن اسلامی ایالت محلی را که در آن تحصیل می کرد به عهده اش گذاشتند.

با اینکه موقعیتش برای ادامه تحصیل در خارج از کشور عالی بود، ولی در اسفند ماه ۵۷ برای خدمت هر چه بیشتر به انقلاب و اسلام، به ایران بازگشت. طولی نکشید که به عضویت سپاه درآمد و راهی دیار آشوب زده کردستان شد. سیدکاظم در این مأموریت، استعداد درخشان خود را در زمینة کارهای اطلاعاتی، نشان داد. تجربیات ذی قیمتش در زمینه مقابله با اقدامات مسلحانه گروهک های ضد انقلاب، بعدها منشأ خدمات فراوانی شد. هنگامی که او برای ادامه تحصیلاتش، به دانشگاه تهران بازگشت، به زودی و به خوبی دریافت که گروهک هایی مثل سازمان مجاهدین، عزم را جزم کرده اند تا اداره امورات دانشگاه را در دست بگیرند. در واقع هدف آنها این بود که دانشگاه را به سنگری علیه انقلاب تبدیل کنند. ورود سیدکاظم به دانشگاه، مصادف شده بود با برگزاری یک انتخابات. سازمان مجاهدین، با همکاری چند گروهک دیگر و با نقشه ای از قبل طراحی شده، قصد داشتند از طریق این انتخابات به اصطلاح دمکراتیک و آزاد، اعضای شورای مدیریت را مشخص کنند. در همین جلسه، سید از جا بلند می شود و با قاطعیت می گوید: ما نه شما را قبول داریم و نه انتخابات شما را و شروع به افشاگری علیه اقتصاد شوم آنها می کند. حضور سید کاظم، در دانشگاه، و اقدامات حساب شده اش، سبب عقیم ماندن این نقشه و نقشه های دیگر گروهک ها در دانشگاه شد.

یکی از اقدامات اساسی سیدکاظم کاظمی در سپاه، پی ریزی تشکیلاتی منسجم به نام واحد اطلاعات بود که با استفاده از نیروهای کارآمد و مخلص انجام داد. شاید بتوان اساسی ترین اقدام شهید کاظمی را در واحد اطلاعات سپاه، مبارزه ظریف و حساب شده اش با گروهک های معاند داشت که از طریق همین مبارزه، توانست پرونده سیاسی بسیاری در این گروهک ها را مثل فرقان و پیکار، برای همیشه ببندد. این گروهک ها که به زعم خود در طی سال های متمادی تجارب ارزشمند مبارزاتی کسب کرده بودند و از سوی سرویس های اطلاعاتی بیگانه و عناصر به جا مانده ساواک هدایت می شدند، با توجه به نوپایی جمهوری اسلامی، هرگز فکر نمی کردند چنین ضربه های حساب شده و سهمگین را دریافت کنند.

سعه صدر کم نظیری که در تحمل عقاید مخالف از خود نشان داد، و نیز با تسلطی که به دیدگاه های فکری و تاکتیک های کاری گروهک ها داشت، توانست بسیاری از عناصر فریب خورده آنها را متحول کند؛ به نحوی که در فاصله ای کوتاه، دست از عقاید و مواضع سیاسی خود برمی داشتند و به دامان انقلاب باز می گشتند.

یکی از مسئولان اولیه سپاه می گوید: اگر مأموریتی مهم و حساس پیش می آمد، و او می فهمید که انجام موفقیت آمیز این مأموریت، قلب امام را شاد می کند و اگر خبر آن به ایشان برسد، یقیناً لبخند بر لبانشان می نشاند، سید گل از گلش می شکفت و می گفت: همه ما فدای یک تبسم امام، و برای انجام آن مأموریت تلاش مضاعفی از خود نشان می داد.

همیشه به مادرش می گفت: شما باید مانند مادر وهب باشید؛ اگر من به راه اسلام نرفتم و خونم را در این راه نریختم، شیرتان را حلالم نکنید!

دوم شهریور ماه ۱۳۶۴، سالروز شهادت حضرت امام محمد باقر(ع) بود. شهید سیدعلی حسینی که می توان گفت «حسن باقری» دوم جبهه هاست و هنوز هم در مظلومیت و گمنامی است، در جریان ارایة گزارشش از شهادت سیدکاظم کاظمی، می گوید:

در منطقه طلاییه، سوار بر یک قایق، مشغول بازدید از مواضع آبی ـ خاکی نیروهای خودی بودیم. من کنار سیدکاظم ایستاده بودم. ناگهان گلوله ای در چند قدمی ما، لابه لای نیزارها فرود آمد و منفجر شد. یک آن دیدم سید افتاد کف قایق. نگاه که کردم، دیدم از سرش خون دارد فواره می زند. من در آن لحظه شاهد بودم که از سیدکاظم، نه صدای آه و ناله ای درآمد، و حتی آخ نگفت. فکر کردم شهید شده است. اما کمی بعد دیدم به سختی سعی کرد از جا بلند شود، بلند هم شد. دست هایش را به سوی آسمان بلند کرد. چنان با خدای خویش مشغول راز و نیاز شد که آدم از دیدن این صحنه، بی اختیار مدهوش می شد. کمی بعد، باز به سختی سعی کرد بنشیند. نشست، و کف قایق به سجده رفت. لحظاتی بعد، سیدکاظم در حالی که حمد و شکر الهی را به جای می آورد، روحش به وادی ملکوت پر کشید.یکی از اقدامات اساسی سیدکاظم کاظمی در سپاه، پی ریزی تشکیلاتی منسجم به نام واحد اطلاعات بود که با استفاده از نیروهای کارآمد و مخلص انجام داد. شاید بتوان اساسی ترین اقدام شهید کاظمی را در واحد اطلاعات سپاه، مبارزه ظریف و حساب شده اش با گروهک های معاند داشت که از طریق همین مبارزه، توانست پروندة سیاسی بسیاری در این گروهک ها را مثل فرقان و پیکار، برای همیشه ببندد.

با تسلطی که به دیدگاه های فکری و تاکتیک های کاری گروهک ها داشت، توانست بسیاری از عناصر فریب خورده آنها را متحول کند؛ به نحوی که در فاصله ای کوتاه، دست از عقاید و مواضع سیاسی خود برمی داشتند و به دامان انقلاب باز می گشتند.

از سیدکاظم، نه صدای آه و ناله ای درآمد، و حتی آخ نگفت. فکر کردم شهید شده است. اما کمی بعد دیدم به سختی سعی کرد از جا بلند شود، بلند هم شد. دست هایش را به سوی آسمان بلند کرد. چنان با خدای خویش مشغول راز و نیاز شد که آدم از دیدن این صحنه، بی اختیار مدهوش می شد.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید