به گزارش صدانیوز،به نقل از آیت الله سید بهاء الدینی ، علوم نوری، حرکت روحانی می‌خواهد، احتیاج به حرکت جسمانی ندارد. لازم نیست انسان از محل خودش برای کسب آن حرکت و مسافرت کند، بلکه با حرکت روحانی به این علوم نایل می‌شود.


انبیا: تهذیب و سازندگی را از خود شروع می‌کردند، آن‌گاه به محیط خانواده می‌پرداختند و سپس به جامعه روی می‌آوردند و در صدد تهذیب و تطهیر و تربیت جامعه بر می‌آمدند. انبیا: تهذیب و سازندگی را از خود شروع می‌کردند، آن‌گاه به محیط خانواده می‌پرداختند و سپس به جامعه روی می‌آوردند و در صدد تهذیب و تطهیر و تربیت جامعه بر می‌آمدند. انبیا و اولیای الهی، در اثر تهذیب و ریاضت نفس، چون خورشید تابان می‌درخشیدند و اطراف خود را روشن و نورانی می‌کردند و هر کس مستعد بود، بر اثر نورانیت شمسِ نبوّت و قمرِ ولایت، هدایت می‌یافت. روش تربیتی انبیا و اولیا عملی بود؛ نه حرفی. حرکات و سکنات و اعمال انبیا، همه تعلیم و هدایت است. انبیا و اولیا: به دنیا به عنوان ابزار و طریقت می‌نگریستند، نه به عنوان موضوعیت. انبیا: دنیا را به صورت منفی طرد نمی‌کردند، لکن انغمار و فرو رفتن در دنیا و موضوعیت برای آن قائل شدن را رد می‌کردند. رجل الهی دنیا را در خدمت دین به کار می‌گیرد و کسانی که بر اساس وهم و مادیّت زندگی می‌کنند، دین را به خدمت دنیا می‌گیرند.


لذت‌های روحانی

جوانی و نشاط موقت، بالاخره از انسان گرفته می‌شود و دیگر از لذات دنیا نمی‌تواند استفاده کند، ولی همیشه از لذات روحانی بهره‌مند است. جوانی و نشاط موقت، بالاخره از انسان گرفته می‌شود و دیگر از لذات دنیا نمی‌تواند استفاده کند، ولی همیشه از لذات روحانی بهره‌مند است. انسان باید خود را به آن لذات برساند. لذات روحانی نصیب زبان هرزه و چشم هرزه نمی‌شود. باید خود را اصلاح کرد. از مبادی شروع کنید. اگر خود را در حد خودتان اصلاح کنید، با همان می‌فهمید که خدایی هست.
علوم نوری


علوم نوری، حرکت روحانی می‌خواهد، احتیاج به حرکت جسمانی ندارد. لازم نیست انسان از محل خودش برای کسب آن حرکت و مسافرت کند، بلکه با حرکت روحانی به این علوم نایل می‌شود. این علوم اختصاص به اهل علم ندارد. علوم نوری، حرکت روحانی می‌خواهد، احتیاج به حرکت جسمانی ندارد. لازم نیست انسان از محل خودش برای کسب آن حرکت و مسافرت کند، بلکه با حرکت روحانی به این علوم نایل می‌شود. این علوم اختصاص به اهل علم ندارد. غیر اهل علم هم می‌توانند از این علوم استفاده کنند. این در صورتی است که مبادی و مقدمات آن مهیا باشد و به حسب اعتقاد و اخلاق و عبادات، کفر و الحاد نداشته باشد، خودش را ساخته باشد، زبان، زبان خدا باشد، زبان دروغگو نباشد؛ وگرنه به این علوم نوری نمی‌رسد و راهی به آن پیدا نمی‌کند. باید اعتقادات، اسلام باشد. باید از آلودگی‌ها نجات پیدا کرد و دارای اخلاق کریمه شد.
مبادی این علوم از انبیاست. تمام علوم به علم انبیا و اولیا و اوصیا باز می‌گردد. برای نیل به آن، آدم باید خودش را درست کند. این علوم، اختیاری نیست. اگر مبادی درست شد، این علوم غرس می‌شود و تا ابد روشن می‌شوید. مثل رعبی که خدا در قلوب کفار قرار می‌دهد. اساس این علوم، اخلاص در عمل و طهارت و پاکدامنی است. هر کس این مسیر را نرود، پشیمان می‌شود و ضرر می‌بیند.
حکمت‌های جاری


اگر چهل روز مرد خدا شدید، در قلب شما حکمت جاری می‌شود. اگر از تخیلات شیطانی و اوهام صرف نظر کردید و مرد خدا شدید، به این نایل می‌شوید. اگر در قلب حکمت پیدا شد، در لسان و زبان هم حکمت پیدا می‌شود. اگر چهل روز مرد خدا شدید، در قلب شما حکمت جاری می‌شود. اگر از تخیلات شیطانی و اوهام صرف نظر کردید و مرد خدا شدید، به این نایل می‌شوید. اگر در قلب حکمت پیدا شد، در لسان و زبان هم حکمت پیدا می‌شود.
اگر قلب جهنمی باشد، زبان و دست و پا و چشم، همه جهنمی است. قلب که مورد افاضات الهی است، غیر از قوای دماغیه است. اگر قلب اصلاح شد، اگر به طور کامل هم نایل نشدید، فی الجمله نایل می‌شوید. خداوند همه را موفق کند که خود را اصلاح کنید.
خداوند همه را به لطف خود هدایت کند و ایمان عطا کند تا از مکتب اسلام کمال استفاده را ببرید.
معراج انسان


نماز، معراج است. اگر نماز انسان صادقانه باشد و حرف‌هایی که در نماز می‌زند دروغ نباشد، این نماز معراج است. وقتی انسان می‌گوید: «إیّاکَ نَعْبُدُ وَ إِیّاکَ نَسْتَعینُ»؛ یعنی عبادت و بندگی من منحصر به حق‌تعالی است، بنده هیچ موجودی غیر از خدا نیستم، استعانت به غیر از خدای تعالی ندارم

نماز، معراج است. اگر نماز انسان صادقانه باشد و حرف‌هایی که در نماز می‌زند دروغ نباشد، این نماز معراج است. وقتی انسان می‌گوید: «إیّاکَ نَعْبُدُ وَ إِیّاکَ نَسْتَعینُ»؛ یعنی عبادت و بندگی من منحصر به حق‌تعالی است، بنده هیچ موجودی غیر از خدا نیستم، استعانت به غیر از خدای تعالی ندارم و در تمام حوائج؛ علوم، اقتصاد، سلامت و شفا، پناهگاه من خدای تعالی است.
اگر انسان موجودی باشدکه غیر خدا را عبادت نکند و به ماسوی الله استعانت نجوید، نماز معراج اوست. معارف، اخلاق، عبادات، صوم و صلات و حج برای این است که انسان به این مرتبه برسد. به مرتبه‌ای برسد که به همه موجودات جهان و ارباب‌ها بگوید: شما مثلِ خود ما هستید. شما ارباب نیستید، بلکه بنده و رعیتید. ارباب فقط حق‌تعالی است. اگر انسان به این مرحله نایل شود، این عروج و معراج اوست، ولی خدا باید توفیق بدهد تا کسی بتواند خود را به این مرحله برساند.
این مرحله‌ای است که اگر انسان به آن نایل شد، از ملائکه و تمام عقول مجرده و موجوداتی که جز خداپرستی انجام نمی‌دهند، اشرف و بالاتر است. علت این است که این انسان، مرد حق و مرد حرکت است و با همه ابتلائات، ابتلا به آتش درونی و آتش برونی، حرکتش عقلایی است. (شرق و غرب آتش‌های برون هستند و هوی و هوس‌های انسان آتش درون‌اند.) ملائکه این مقام را ندارند. گرچه حرکت ملائکه عقلی است، ولی دچار این آتش‌ها نیستند؛ نه آتش نفس و نه آتش شرق و غرب.
بندگان حق


آنان که بنده حق هستند، اگر جوانی و حواس و عمرشان از بین رفته است و قوای بدنی آن‌ها از کار افتاده است، اگر با دستگاه خدا آشنا شده باشند، جبران همه مشکلاتشان می‌شود. آنان که بنده حق هستند، اگر جوانی و حواس و عمرشان از بین رفته است و قوای بدنی آن‌ها از کار افتاده است، اگر با دستگاه خدا آشنا شده باشند، جبران همه مشکلاتشان می‌شود. چون درک می‌کنند که دستگاه خدا همه چیز را برای انسان فراهم می‌کند. ولی باید تزکیه کرد و دست و زبان و چشم و شکم را در اختیار خود داشت. باید شاکر خدا بود. شکر خدا؛ یعنی نعمت‌های خدا را در همان راه باید صرف کرد که خدا می‌خواهد؛ نه این‌که فقط بگوید: «شکراً لله». شکر خدا این است که نیرویت را در راه خدا صرف کنی، صرف بطالت نکنی.

وظیفه حکومت اسلامی


وظیفه حکومت اسلامی، سوق دادن مردم به سوی ماوراء طبیعت و دوری از نشئه حسّ است. وظیفه مهم حکومت اسلامی، بسط توحید و معارف غیبی و انسان سازی است. وظیفه حکومت اسلامی، سوق دادن مردم به سوی ماوراء طبیعت و دوری از نشئه حسّ است. وظیفه مهم حکومت اسلامی، بسط توحید و معارف غیبی و انسان سازی است. کار انبیا و سیاسیون الهی، اداره جامعه و سوق دادن مردم به سوی توحید است؛ بسط بندگی و تفسیر جهان و انسان بر مبنای توحید است.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید