10 مسیری که گوگل از طریق آنها بر زندگی شما نظارت دارد!

به نقل از منابع خبری

هر زمان که از تلفن همراه اندرویدی خود پشتیبان‌گیری می کنید، داده ها و تنظیمات اپلیکیشن ها در فضای ابری ذخیره می شوند. این داده های پشتیبان در گوگل درایو و سرورهای گوگل ذخیره شده و به گوگل اجازه نظارت بر آن را می دهد.

به گزارش نباء خبر، تلفن های همراه اندرویدی دارای تنظیمات و اپلیکیشن های پیش فرض هستند که به شرکت گوگل اجازه می دهد نحوه استفاده از تلفن همراه توسط کاربر را برای اهداف مختلف کنترل کند. با توجه به سیاست های گوگل مربوط به داده، داده های تولید شده از فعالیت های کاربر می تواند به روش های مختلف توسط این شرکت استفاده شود.

جمع آوری داده ها از طریق تلفن همراه اندرویدی توسط گوگل لزوما مساله ای نگران کننده نیست. بیشتر این داده ها در نهایت برای ارائه خدمات بهتر به کاربر استفاده می شوند. با این وجود، کاربر حق دارد از اطلاعاتی که به گوگل ارسال می شوند، آگاه باشد.

ردیابی موقعیت مکانی
وقتی یک تلفن همراه اندرویدی عادی نیز شما را زیر نظر می گیرد

اندروید از موقعیت مکانی کاربر برای ارائه خدمات مرتبط یا نمایش مکان های نزدیک به وی استفاده می کند. هنگامی که خدمات موقعیت مکانی دستگاه خود را فعال می کنید و به گوگل اجازه دسترسی می دهید، سیستم عامل اندروید ردیابی شما را آغاز می کند.

به عنوان نمونه، جایی که می روید، این که از کدام مسیر استفاده می کنید، و مکان های مهمی که بازدید می کنید، ردیابی می شوند. شما می توانید سابقه موقعیت مکانی را در حساب کاربری گوگل خود و اپلیکیشن گوگل مپس مشاهده کنید.

روش هایی برای غیرفعال کردن سابقه موقعیت مکانی از تنظیمات حساب کاربری گوگل وجود دارد اما در نهایت، تلفن همراه اندرویدی به ارسال داده های موقعیت مکانی ناشناس به گوگل ادامه می دهد تا خدمات خود را بهبود ببخشد.

دستیار گوگل
وقتی یک تلفن همراه اندرویدی عادی نیز شما را زیر نظر می گیرد

دستیار گوگل یا گوگل اسیستنت، دستیار صوتی پیش فرض اندروید است که توسط شرکت گوگل ارائه شده است. این دستیار صوتی ویژگی هایی برای کنترل دستگاه و انجام امور مختلف از طریق دستورات صوتی را فراهم می کند.

از آنجایی که می تواند تقریبا کل تلفن همراه را از طریق دستورات صوتی مدیریت کند، دستیار گوگل نیز حجم قابل توجهی از داده ها را ردیابی می کند. این داده ها شامل الگوهای صوتی، اپلیکیشن های پرکاربرد، اقدامات مکرر، موقعیت مکانی برای نمایش آب و هوا و اخبار مرتبط و بسیاری موارد دیگر است.

دستیار گوگل می تواند بیشتر عملکردهای دستگاه را انجام داده و اپلیکیشن ها را اجرا کند. از این رو، می تواند تقریبا به تمام داده های مربوط به این اپلیکیشن ها و عملکردها دسترسی داشته باشد که از آنها برای نظارت و آنالیز نحوه استفاده از دستگاه توسط کاربر بهره می برد.

گذرواژه ها
وقتی یک تلفن همراه اندرویدی عادی نیز شما را زیر نظر می گیرد

اندروید یک ویژگی مفید برای ذخیره گذرواژه ها در بخش مدیریت گذرواژه گوگل ارائه می کند. این در شرایطی است که کاربر برای استفاده از این ویژگی حق انتخاب دارد. گوگل گذرواژه های کاربر را آنالیز می کند و توصیه های مربوط به ایمنی و حریم خصوصی ارائه می کند.

زمانی که یک گذرواژه را در مرورگر کروم وارد می کنید یا وارد یک اپلیکیشن، مانند اینستاگرام یا لینکدین می شوید، تلفن همراه اندرویدی شما پیشنهاد ذخیره گذرواژه را ارائه خواهد کرد. اندروید این گذرواژه ها را کنترل می کند و مدیریت گذرواژه پیشنهادهایی را درباره آنهایی که مجدد استفاده کرده اید یا مواردی که ضعیف هستند، ارائه می کند.

اپلیکیشن های پیامک، مخاطبین و شماره‌گیری گوگل
وقتی یک تلفن همراه اندرویدی عادی نیز شما را زیر نظر می گیرد

اپلیکیشن های پیامک، مخاطبین و شماره‌گیری گوگل به صورت پیش فرض در بیشتر تلفن های همراه اندرویدی نصب هستند. به واسطه ویژگی های متنوع و یکپارچگی با حساب کاربری گوگل، این اپلیکیشن ها از بهترین نمونه های رایگان هستند.

اپلیکیشن های مخاطبین و شماره‌گیری بر داده های مهم کاربر مانند مخاطبین، سابقه تماس، مخاطبین پرکاربرد، و بسیاری موارد دیگر نظارت می کنند. به طور مشابه، اپلیکیشن پیامک گوگل ردیابی پیامک ها و مخاطبین پرکاربرد را انجام می دهد.

از آنجایی که این اپلیکیشن ها داده های کاربر را با حساب کاربری گوگل وی همگام‌سازی می کنند، اندروید از آنها برای نظارت بر فعالیت های وی استفاده می کند. اما این همگام‌سازی در بیشتر مواقع مفید است زیرا به عنوان یک پشتیبان برای داده های مهم کاربر عمل می کند.

شبکه های وای فای مجاور
وقتی یک تلفن همراه اندرویدی عادی نیز شما را زیر نظر می گیرد

ویژگی شبکه های وای فای مجاور (Nearby Wi-Fi Networks) به دستگاه اندرویدی اجازه می دهد در منطقه ای که کاربر حضور دارد و تا مسافتی مشخص به دنبال یک شبکه وای فای بگردد. این ویژگی به دستگاه اجازه می دهد به شبکه های وای فای، به ویژه آنهایی که ذخیره شده اند و شبکه های وای فای باز متصل شود.

تلفن همراه اندرویدی شما از خدمات موقعیت مکانی برای ردیابی منطقه ای که در آن قرار دارید و جستجوی شبکه های وای فای در سراسر آن استفاده می کند. به این ترتیب، می تواند بر دستگاه برای دسترسی به شبکه های مجاور نظارت داشته باشد.

گوگل فوتوز
وقتی یک تلفن همراه اندرویدی عادی نیز شما را زیر نظر می گیرد

گوگول فوتوز یک اپلیکیشن ذخیره و به اشتراک گذاری عکس و ویدیو است که توسط شرکت گوگل ارائه شده است. گوگل فوتوز از عکس ها و ویدیوهای کاربر در سرورهای گوگل، جایی که از مدیای کاربر برای بهبود سامانه ها و هوش مصنوعی خود استفاده می کند، نسخه پشتیبان تهیه می کند.

گوگل عکس های کاربر را برای تبلیغات به اشتراک نمی گذارد اما از داده ها برای آموزش سامانه هوش مصنوعی خود مانند گوگل اسکن، تشخیص چهره، و ایجاد آلبوم برای بهتر کردن آن استفاده می کند.

همچنین، گوگل فوتوز از داده های جی‌پی‌اس برای برچسب‌زنی موقعیت مکانی ثبت عکس ها استفاده می کند. به این ترتیب، گوگل فوتوز به صورت غیر مستقیم موقعیت مکانی کاربر را ردیابی می کند.

تقویم گوگل
وقتی یک تلفن همراه اندرویدی عادی نیز شما را زیر نظر می گیرد

اپلیکیشن تقویم گوگل به صورت پیش فرض روی بیشتر تلفن های همراه اندرویدی نصب است. این اپلیکیشن از ویژگی های قوی حفظ حریم خصوصی برخوردار است اما باید توجه داشت که خدمات و اپلیکیشن های گوگل از داده های تقویم برای آنالیز نحوه استفاده کاربر بهره می برند.

تلفن همراه اندرویدی داده های تقویم گوگل را با سرورهای این شرکت همگام می کند. افزون بر این، دستیار گوگل نیز به برنامه ها و رویدادهای کاربر دسترسی دارد، از این رو تقویم گوگل به اپلیکیشینی تبدیل می شود که اندروید برای نظارت بر کاربر از آن استفاده می کند.

سابقه و تنظیمات مرورگر کروم
وقتی یک تلفن همراه اندرویدی عادی نیز شما را زیر نظر می گیرد

گوگل کروم نیازی به معرفی ندارد و امروزه پر کاربردترین مرورگر وب جهان است. این مرورگر تکامل قابل توجهی یافته و ویژگی های حریم خصوصی خوبی را برای کاربران ارائه می کند.

در یک دستگاه اندرویدی و با هدف بهبود تجربه کاربر، گوگل سابقه و تنظیمات کروم را برای ارائه پیشنهادات مرتبط آنالیز می کند. در همین راستا، یو آر ال ‌ها، تصاویر، حافظه کش، و منابع دیگر از سابقه مرورگر ذخیره می شوند تا عملکرد آن را بهبود بخشد.

در حالت استاندارد، کل سابقه و فعالیت های مرورگر کاربر با حساب کاربری گوگل همگام‌سازی می شوند. اگر قصد به اشتراک گذاری این اطلاعات را ندارید می توانید از حالت ناشناس (Incognito Mode) در مرورگر کروم استفاده کنید.

ردیابی گوگل آنالیتیکس در اپلیکیشن ها
وقتی یک تلفن همراه اندرویدی عادی نیز شما را زیر نظر می گیرد

گوگل آنالیتیکس یک ابزار سئو و بازاریابی برای آنالیز عملکرد یک اپلیکیشن یا وب سایت است. گوگل برای جمع‌آوری و ارسال داده ها از اپلیکیشن ها به گوگل آنالیتیکس بر اپلیکیشن های اندرویدی، الگوهای استفاده، و سابقه کاربر نظارت می کند.

گوگل آنالیتیکس اغلب برای ردیابی استفاده از یک اپلیکیشن خاص با ایجاد یک شناسه ردیابی منحصر به فرد تنظیم می شود. داده هایی که بر آنها نظارت می شود می توانند توسط عوامل هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی پیشرفته گوگل به شکل آمار جمع آوری شوند. تقریبا هر اپلیکیشنی که نصب می کنید ممکن است کد گوگل آنالیتیکس در آن جاسازی شده باشد.

پشتیبان‌گیری از داده ها و تنظیمات اپلیکیشن
وقتی یک تلفن همراه اندرویدی عادی نیز شما را زیر نظر می گیرد

هر زمان که از تلفن همراه اندرویدی خود پشتیبان‌گیری می کنید، داده ها و تنظیمات اپلیکیشن ها در فضای ابری ذخیره می شوند. این داده های پشتیبان در گوگل درایو و سرورهای گوگل ذخیره شده و به گوگل اجازه نظارت بر آن را می دهد.

بنابر سیاست های گوگل، این شرکت می تواند داده ها و تنظیمات اپلیکیشن ها را آنالیز کند تا نسخه پشتیبان را ایمن نگه دارد و بر هر گونه داده مخرب نظارت کند. سامانه امنیتی اندروید نیز پیش از آپلود نسخه پشتیبان در فضای ذخیره سازی ابری، آن را برای حصول اطمینان از امنیت اسکن می کند.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید