شراکت ترکیه و پاکستان برای ساخت «نخستین جنگنده بزرگ مسلمانان» با فناوری چینی

به نقل از خبرگزاری ها

پاکستان در حال حاضر مشغول کار بر روی توسعه «نسل پنجم» جنگنده‌ها است که مهمترین ویژگی آن‌ها رادارگریزی است.

به گزارش نباء خبر، منابع آگاه گفته اند ترکیه قصد دارد از کمک‌های فنی پاکستان برای ساخت جت جنگنده استفاده کند. روابط فنی و نظامی پاکستان و چین و امکان بهره مندی از آن یکی از انگیزه‌های ترکیه است.
ترکیه که در جریان خرید سامانه پدافندی اس-۴۰۰ روسیه از همکاری در پروژه تولید جنگنده اف-۳۵ آمریکا کنار گذاشته شد، اکنون در نظر دارد با همکاری پاکستان به تولید جنگنده و موشک بپردازد و ممکن است در این راه از مزایای فناوری چینی هم بهره‌مند شود.

در همین راستا، مقامات نظامی و دولتی ترکیه نشست‌های دوره‌ای با همتایان پاکستانی خود برگزار کرده اند که آخرین گفتگوی سطح بالای آن‌ها ماه ژانویه برگزار شد. این خبر را «بلومبرگ» به نقل از منابع آگاه ترکیه‌ای و پاکستانی نقل کرده و اضافه می‌کند که مشخص نیست دو کشور چه اندازه به امضای توافق نزدیکند.

این توافق می‌تواند به ترکیه که عضو ناتو است به فناوری نظامی چینی نزدیکتر شود. اسلام آباد با کمک پکن توانسته است جت جنگنده «جِی اف ۱۷» را تولید کند و از طراحی چینی‌ها برای ساخت موشک بالستیک «شاهین» استفاده کرده است.

آنکارا سال ۲۰۱۳ اعلام کرده بود برای توسعه یک سامانه موشکی سطح به هوا با یک شرکت چینی همکاری خواهد کرد، اما این همکاری دو سال بعد به دلیل بی میلی چینی‌ها برای انتقال فناوری و اعمال فشار ناتو به ترکیه، ناکام ماند.

منابع آگاه گفته اند که پاکستان از نظر ترکیه متحدی راهبردی و یک شریک بالقوه برای ساخت پدافند موشکی برد بلند «سیپر» و پروژه جت جنگنده «تی اف- ایکس» ترکیه است.

شراکت ترکیه و پاکستان برای ساخت «نخستین جنگنده بزرگ مسلمانان» با فناوری چینی

پیش از این رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، از «پتانسیل بسیار جدی» همکاری با پاکستان در پروژه‌های دفاعی ستایش کرده بود و مقامات ارشد دو کشور در ماه‌های گذشته با یکدیگر دیدار کرده اند. به گفته منابع آگاه «میان محمد هلال حسین»، دبیر دفاعی پاکستان، در ماه دسامبر با مقامات ترکیه ای، از جمله حلوصی آکار، وزیر دفاع، دیدار کرده و درباره همکاری در صنایع نظامی گفتگو کردند. طی یک سال گذشته آکار همچنین با وزیر دفاع، رئیس ستاد ارتش و فرمانده نیروی هوایی پاکستان هم دیدار کرده و در سفر اردوغان به اسلام آباد او را همراهی کرد. گفته می‌شود تلاش‌های آنکارا برای استقلال نظامی در راستای انگیزه‌های آن برای تبدیل شدن به یک مرکز قدرت در جهانی چندقطبی است.

سال گذشته میلادی ترکیه از مالزی برای توسعه مشترک جنگنده «تی اف- ایکس» دعوت کرده بود، چرا که مالزی توانمندی فنی برای تولید مواد مورد نیاز پوسته هواپیما را دارد. تمل کوتیل، مدیرعامل «صنایع هوافضای ترکیه»، همزمان با این پیشنهاد گفته بود که اندونزی، پاکستان، بنگلادش و قزاقستان از نظر ترکیه شرکا یا خریداران بالقوه جت‌های جنگنده این کشور هستند. او گفته بود که جنگنده ترکیه «نخستین جت جنگنده بزرگ مسلمانان» خواهد بود.

نکته قابل توجه این است که پاکستان در حال حاضر مشغول کار بر روی توسعه «نسل پنجم» جنگنده‌ها است که مهمترین ویژگی آن‌ها رادارگریزی است. البته مشخص نیست که «پروژه عظم» چقدر پیشرفت داشته با توجه به محدودیت‌های مالی و فنی این کشور، موفقیت آن بعید است. از این رو ممکن است همکاری با ترکیه برای پاکستان هم مطلوب باشد.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید