عملیاتی شدن پیشرفته ترین سیستم پدافند موشکی فضایی روسیه/ گشت زنی هواپیمای جاسوسی آمریکا در آسمان اوکراین

به نقل از منابع خبری

سامانه پدافند موشکی اس-۵۵۰ که مراحل ساخت آن شروع شده است، می تواند فضاپیمای بدون سرنشین آمریکایی ایکس-۳۷ را در فضا نابود کند.

به گزارش نباء خبر،یک مقام نظامی روسیه از عملیاتی شدن مجموعه پدافند موشکی اس-۵۵۰ که پیشرفته ترین مجموعه پدافند موشکی این کشور محسوب می شود و قادر به هدف قرار دادن فضاپیماها در فضا است، خبر داد.

یک مقام نزدیک به وزارت دفاع روسیه به خبرگزاری دولتی تاس، گفت: سیستم پدافند موشکی اس-۵۵۰ مراحل آزمایش را با موفقیت سپری کرده و عملیاتی شده است.
این مقام روسی با بیان اینکه نخستین گردان موشکی مجهز به اس-۵۵۰ وارد مرحله رزمی شد، افزود: سیستم پدافند موشکی اس-۵۵۰ کاملا جدید است و هیچ نمونه مشابهی در جهان ندارد و می تواند دستگاه های فضایی را (در مدار پیرامون کره زمین) هدف قرار دهد.
مقام دولتی روسیه تصریح کرد که موشک های این مجموعه می تواند اهداف مافوق صوت را در ارتفاع چند هزار کیلومتری هدف قرار دهد.
ساخت این مجموعه پدافند موشکی راهبردی روسیه در شرایط فوق سری انجام گرفته و اطلاعات ناچیزی از آن در رسانه ها منتشر شده است. برای نخستین بار اواسط آبان ماه برخی رسانه های روسی از جمله ریانووستی به نقل از منابع نظامی روسیه از ساخت مجموعه پدافند موشکی اس-۵۵۰ خبر داده بودند.
در آن زمان خبرگزاری ریانووستی به نقل از دو مقام صنایع نظامی روسیه نوشت که سامانه پدافند موشکی اس-۵۵۰ که مراحل ساخت آن شروع شده است، می تواند فضاپیمای بدون سرنشین آمریکایی ایکس-۳۷ را در فضا نابود کند.

وزارت دفاع روسیه نیز از برنامه تولید انبوه مجموعه های پدافند موشکی جدید اس-۵۵۰ در این کشور در آینده نزدیک خبر داده است.
وزارت دفاع روسیه در بیانیه خود اعلام کرد: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در جلسه اخیر با سران وزارت دفاع و صنایع دفاعی این کشور بر اهمیت توسعه سیستم های پدافند هوایی و موشکی جدید در روسیه و تحویل مجموعه های جدید اس-۳۵۰، اس-۵۰۰ و اس۵۵۰ به نیروهای مسلح روسیه تاکید کرده است.
در همین حال تارنمای روسی آویاپرو که اخبار مربوط به واحدهای هوایی و پدافندهای هوایی و موشکی این کشور را منتشر می کند، نوشت: بر اساس اطلاعاتی که وزارت دفاع قبلا منتشر کرده است، افزایش برد پرواز در سیستم های جدید پدافند موشکی این کشور بی معنی است.
رسانه روسی افزود: معنی این اطلاعات این است که کارشناسان صنایع نظامی روسیه در ساخت تسلیحات پدافند موشکی جدید، بیشتر به افزایش دقت و کارایی آن توجه می کنند.
گشت زنی هواپیمای جاسوسی آمریکا در آسمان اوکراین
شبکه سی ان ان آمریکا گزارش داد که دو روز بعد از خروج بخشی از نیروهای نظامی روسیه در منطقه نزدیک به مرز اوکراین، هواپیمای جاسوسی آمریکا بر فراز بخش شرقی این کشور به گشت زنی پرداختند.

عملیاتی شدن پیشرفته ترین سیستم پدافند موشکی فضایی روسیه/ گشت زنی هواپیمای جاسوسی آمریکا در آسمان اوکراین/ توافق سئول و واشنگتن درباره پایان جنگ کره/ هشدار چین به تایوان درباره عبور از هرگونه خط قرمز
سی ان ان به نقل از راس ولفکیل سخنگوی فرماندهی آمریکا در اروپا گزارش داد که نیروی هوایی ایالات متحده این هفته یک ماموریت شناسایی بر فراز شرق اوکراین انجام داد تا اطلاعاتی در مورد وضعیت منطقه جمع آوری کند.
براساس این گزارش، یک هواپیمای سیستم رادار حمله مشترک نظارتی E-۸C (JSTARS) بر فراز منطقه پرواز کرد.
اگرچه پنتاگون دقیقاً اطلاعاتی را که هواپیما جمع‌آوری کرده فاش نکرده است اما ولفکیل به سی‌ان‌ان گفت که ایالات متحده به طور معمول هواپیماهایی را در منطقه دریای سیاه در حمایت از اهداف مختلف اطلاعاتی ایالات متحده و ائتلاف به کار می‌گیرد.
به گزارش سی ان ان، هواپیمای جاسوسی آمریکا با مجوز دولت اوکراین پرواز انجام داده است و در حالی که مسیر دقیق آن مشخص نشده است.
ولفکیل گفت که این پرواز از منطقه دونباس که در آن نیروهای طرفدار روسیه که خواستار استقلال از اوکراین هستند، دور بوده است.
حسگرهای هواپیمای جاسوسی آمریکا می توانند اطلاعات مربوط به تحرکات نظامی روی زمین، احتمالاً در هر دو طرف مرز، را بدون ورود به مناطق مورد مناقشه یا حریم هوایی روسیه جمع آوری کنند.
خبر پرواز هواپیماهای جاسوسی آمریکا بر فراز اوکراین در حالی منتشر می شود که قرار است گفت و گوهای امنیتی واشنگتن- مسکو در ژانویه ۲۰۲۲ آغاز شود، “لوید آستین” وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی به کشتی های جنگی این کشور دستور داد در منطقه دریای مدیترانه، موقعیت خود را حفظ کنند.
استقرار ناو گروه جنگی آمریکا در دریای مدیترانه در میان ادعاهای آمریکا و ناتو در مورد حمله احتمالی روسیه به اوکراین، انجام می شود.
مسکو اعلام کرده است که قصدی برای حمله به اوکراین ندارد. روسیه در ماه جاری خواستار تضمین های امنیتی شده و از ناتو خواست که به سمت شرق گسترش نیابد و استقرار نظامی خود را کاهش دهد.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید