نسل ششم جت های جنگنده آمریکا را بهتر بشناسید

به تحلیل کارشناسان نظامی

زمانی که جنگنده‌های نسل ششم راهی آسمان شوند، انبوهی از پهپاد‌ها خلبانان را هنگام ورود به قلمروی دشمن همراهی خواهند کرد که هم به قدرت آتش می‌افزایند و هم امنیت عملیاتی خلبانان درگیر مأموریت را افزایش می‌دهند. نیروی هوایی ایالات‌متحده هم‌اکنون روی پهپاد‌هایی کار می‌کند که توانایی حمل انبوهی از ریزپرنده‌های کوچک‌تر و دارای قابلیت پرواز خودکار را دارند.

به گزارش نبأخبر، ارتش ایالات‌متحده هم‌اکنون در حال کار روی جت‌های جنگندهٔ نسل ششم است که با ویژگی‌هایی منحصربه‌فرد، نیروی هوایی آمریکا را در آسمان بی‌رقیب خواهد کرد.
به نقل از پدال؛ تکنولوژی روزبه‌روز در حال پیشرفت است و فرقی نمی‌کند در مورد بازی‌های ویدئویی، گوشی‌های هوشمند یا زرادخانهٔ ارتش ایالات‌متحده صحبت کنیم. در حال حاضر تنها سه کشور در جهان هواپیما‌های جنگندهٔ نسل پنجم را معرفی کرده‌اند که شامل SU-۵۷ روسیه، J-۲۰ چین و F۲۲ و F۳۵ آمریکا می‌شود. این جت‌های جدید کاملاً بر آسمان سلطه داشته و اجازهٔ عرض‌اندام به جنگنده‌های قدیمی‌تر را نمی‌دهند، زیرا حتی F-۱۶ ایالات‌متحده که از لحاظ فنی خیره‌کننده بوده و یکی از مانورپذیرترین هواپیما‌های تاریخ محسوب می‌شود، اگر با یکی از جت‌های نسل پنجم درگیر شود توان مبارزه نخواهد داشت.

نسل ششم جت های جنگنده آمریکا را بهتر بشناسید+ تصاویر

بااین‌حال، حتی همین جنگنده‌های فوق‌العادهٔ نسل پنجم هم در آیندهٔ نزدیک زیر سایهٔ جت‌های جدیدتر قرار خواهند گرفت. درحالی‌که اکثر کشور‌های جهان همچنان از جنگنده‌های نسل چهارم استفاده می‌کنند و برخی به دنبال خرید جت‌های نسل پنجم از سه کشور مذکور هستند، ایالات‌متحده هم‌اکنون روی توسعهٔ جنگنده‌های نسل ششم کار می‌کند. فعلاً جزئیات پراکنده‌ای در مورد این هواپیما‌های جدید در دست داریم، ولی بااین‌حال می‌خواهیم در ادامه به هر آنچه از جنگنده‌های نسل ششم ایالات‌متحده میدانیم مروری داشته باشیم.

نسل ششم جت های جنگنده آمریکا را بهتر بشناسید+ تصاویر

طراحی ماژولار
اولین تغییری که جت‌های جنگندهٔ جدید تجربه خواهند کرد طراحی ماژولار است. این جنگنده‌ها بجای تکیه بر همان تاکتیک‌های توسعهٔ شاسی هواپیما‌های قبلی، کاملاً ماژولار خواهند بود. این یعنی قابلیت ارتقاء سیستم تسلیحات، تبادل قطعات و بهبود‌های معمول برای افزایش طول عمر هواپیما از همان لحظهٔ خروج جنگنده از تأسیسات تولید در آن وجود خواهد داشت. طراحی ماژولار این امکان را فراهم می‌کند که جنگنده‌ها مطابق با پیشرفت تکنولوژی تکامل پیدا کنند. به‌عنوان‌مثال، بمب‌افکن B-۲۱ رایدر که در دسامبر ۲۰۲۲ رونمایی شد، اولین تلاش ایالات‌متحده در زمینهٔ طراحی هواپیمای نسل ششم است. این بمب‌افکن نهایتاً جایگزین B-۲ خواهد شد که بیش از سه دهه است که در حال خدمت است. B-۲۱ به‌گونه‌ای طراحی شده که قابلیت انطباق با تکنولوژی‌های جدید را داشته باشد. به گفتهٔ وزیر دفاع ایالات‌متحده، این بمب‌افکن توان حمل سلاح‌هایی را دارد که هنوز اختراع نشده‌اند؛ بنابراین، طراحی ماژولار هستهٔ اصلی تکنولوژی هوایی نسل ششم خواهد بود و آمادگی ادغام با نوآوری‌های جدید را خواهد داشت.

این روز‌ها هوش مصنوعی را در فضای نبرد هوایی می‌بینیم، اما در آینده نقش این تکنولوژی پررنگ‌تر خواهد شد. زمانی که جنگنده‌های نسل ششم راهی آسمان شوند، انبوهی از پهپاد‌ها خلبانان را هنگام ورود به قلمروی دشمن همراهی خواهند کرد که هم به قدرت آتش می‌افزایند و هم امنیت عملیاتی خلبانان درگیر مأموریت را افزایش می‌دهند. نیروی هوایی ایالات‌متحده هم‌اکنون روی پهپاد‌هایی کار می‌کند که توانایی حمل انبوهی از ریزپرنده‌های کوچک‌تر و دارای قابلیت پرواز خودکار را دارند. در آینده این دسته از پهپاد‌ها نقش جنگ الکترونیک، بمباران و پشتیبانی را بر عهده خواهند داشت تا به جنگنده‌های نسل ششم کمک کنند. این نوآوری نبرد‌های هوایی را برای همیشه تغییر خواهد داد.

نسل ششم جت های جنگنده آمریکا را بهتر بشناسید+ تصاویر

تمام وسایل نقلیهٔ نظامی از کشتی‌ها گرفته تا تانک‌ها روی پنهان‌کاری بیشتر تمرکز دارند و این موضوع در جنگنده‌های اهمیتی دوچندان خواهد داشت؛ بنابراین، در آینده، تکنولوژی‌های رادار گریز نقشی اساسی در تولید جنگنده‌های غیرقابل‌شناسایی‌تر خواهند داشت که باعث برتری نسبت به دشمنان در آسمان خواهد شد. در این رابطه، موضوعی که قبلاً موردبحث قرار گرفته استفاده از یک مادهٔ کامپوزیتی جدید است که دو هدف اصلی یعنی افزایش چابکی و پنهان‌کاری را دنبال می‌کند. استفاده از متریال رادار گریز جدید برای پنهان کردن بیشتر هواپیما‌ها از دید رادار‌ها چیزی است که جنگنده‌های نسل ششم را در میدان جنگ واقعاً از دیگر جت‌ها متمایز خواهد کرد.

نسل ششم جت های جنگنده آمریکا را بهتر بشناسید+ تصاویر

نیروی هوایی و نیروی دریایی ایالات‌متحده هردو هم‌اکنون در حال توسعهٔ هواپیما‌های نسل ششم هستند، اما جهش از نسلی به نسل دیگر مستلزم بازطراحی بزرگ همه‌چیز خواهد بود که این کار هزینهٔ بسیار زیادی را به دنبال خواهد داشت. به‌عنوان‌مثال، هزینهٔ طراحی و ساخت F-۳۵ برای ارتش ایالات‌متحده ۴۱۲ میلیارد دلار برآورد شده است. علاوه بر این هزینه، پنتاگون ۱.۳ تریلیون دلار دیگر هم برای حفظ و بهره‌برداری از این ناوگان در نظر گرفته است؛ بنابراین، بازطراحی دوبارهٔ جنگنده‌ها حداقل همین‌قدر هزینه خواهد داشت. بااین‌حال، سرمایه‌گذاری در این نوع تکنولوژی‌ها همیشه در اولویت بوده است، زیرا با این کار نیرو‌های نظامی آمریکایی به بهترین تجهیزات روی کرهٔ زمین مجهز خواهند شد.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید