آیا ایران توانایی کشف و انهدام جنگنده اف-۳۵ را دارد؟

رئیس سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی پدافند هوایی ارتش

مسأله F ۳۵ از چندین سال پیش رفع شده است. امروز بحث ما هواپیما‌هایی هستند که آن‌ها را نام نبردم. ما قابلیت کشف، رهگیری و رصد F ۳۵ را داریم و برای آن برنامه برخورد و انهدام پیش بینی شده است.

به گزارش نبأخبر، رئیس سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی پدافند هوایی ارتش می گوید که قابلیت کشف، رهگیری و رصد F ۳۵ را داریم و برای آن برنامه برخورد و انهدام پیش بینی شده است.

دهم شهریور ماه به فرمان فرماندهی معظم کل قوا به عنوان سالروز تشکیل قرارگاه پدافند هوایی حضرت خاتم الانبیا (ص) ارتش به ثبت رسیده است. به همین مناسبت و برای آشنایی بیشتر با مأموریت‌ها و عملکرد سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، خبرگزاری مهر گفتگویی با امیر صمد آقا محمدی، رئیس سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی پدافند هوایی ارتش، داشته است که بخش هایی از آن را در این مطلب می خوانیم.

سعی می‌کنیم پژوهش‌هایمان حداقل برای بیست سال آینده مفید و کاربردی باشد
همیشه به نیاز‌های دفاعی به عنوان یک بخشی که در آینده پژوهی باید آن را بسنجیم نگاه می‌کنیم و همزمان که پیش بینی می‌کنیم که در مقابل تهدیدات چه اقداماتی باید انجام دهیم، اتفاقاتی که در دنیا می‌افتد مثلاً جنگ اوکراین و قره‌باغ را هم رصد می‌کنیم. آخرین فناوری‌هایی که نیرو‌های آفند هوایی استفاده می‌کنند و اقداماتی که پدافند هوایی در مقابل انجام می‌دهند را نیز رصد می‌کنیم. بر اساس این اتفاقات و آینده پژوهی، خودمان را هماهنگ و سازگار می‌کنیم و سعی می‌کنیم پژوهش‌هایمان حداقل برای بیست سال آینده مفید و کاربردی باشد. در تمام مجموعه‌های دانشی دنیا حداقل دو یا سه سال طول می‌کشد که یک محصول از بخش تحقیقات به کاربر تحویل داده شود. این محصول حداقل باید چندین سال کارایی داشته باشد و این همیشه مدنظر ما هست. کاربردی بودن و به روز بودن این محصولات دغدغه و نگرانی همیشگی ماست.

دفاع در برابر ریز پرنده‌ها بر عهده حراست هر مجموعه‌ای است
بحث ریز پرنده متفاوت از سایر تهدیدات است. پدافند هوایی مسئول حراست و دفاع از آسمان کشور است.

هر ارگان و سازمانی اعم از نظامی و غیر نظامی که یک جایی را تحت کنترل خود دارد، دفاع از آن مجموعه در برابر ریز پرنده‌ها و ضد ریز پرنده‌ها بر عهده حراست آن مجموعه است. فرض کنید یک پالایشگاهی باید در مقابل ریز پرنده‌ها از خود دفاع کند، اینجا دیگر این مقابله مختص پدافند هوایی نیست و مسئولیتش با بخش تأمین فیزیکی و حراست آن مجموعه است.

ما در کنار همین دستورالعمل به عنوان پدافند هوایی یک مجموعه‌هایی را تحت کنترل داریم که مسئولیت مقابله با ریز پرنده‌ها در آن‌جا برعهده خودمان است. ولی به عنوان افرادی که در حوزه کشف و شناسایی تهدیدات هوایی صاحب نظر و خبره هستیم یکسری انتظارات از ما می‌رود بنابراین ما هم در حوزه ضد ریز پرنده‌ها ورود کرده‌ایم.

به لطف خدا می‌توانیم بگوییم که در بحث کشف ریزپرنده‌ها در دنیا جز برترین‌ها هستیم. سامانه راداری کاشف که سال ۹۹ توسط امیر فرماندهی محترم نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد، امروز به تعداد انبوه به خط تولید رسیده است. می‌توان گفت که این سامانه راداری با قابلیت‌هایی که دارد در سطح دنیا جز رادار‌های بی‌نظیر از لحاظ کشف ریزپرنده‌ها است.

در حوزه مقابله با ریز پرنده‌ها در مجموعه نیروی پدافند هوایی اقدامات مختلفی صورت گرفته است. ما در حوزه ریز پرنده، هم می‌توانیم برخورد سخت یعنی شلیک گرم داشته باشیم و هم می‌توانیم بخش‌های انرژی مستقیم را داشته باشیم. در حوزه اخلال، جنگ الکترونیک، انحراف و در اختیار گرفتن ریز پرنده‌ها، به فراخور مأموریت‌هایی که به بخش‌های مختلف نیرو محول شده این سامانه‌ها گسترش پیدا کرده و در حال استفاده است.

امروزه مقابله با ریز پرنده‌ها برای کل دنیا و حتی ابرقدرت‌ها یک چالش ایجاد کرده است که به حمدالله ما در این حوزه وضعیت خوبی داریم و می‌توان گفت جز متقدمین هستیم.

در عرصه مقابله با پهپاد هیچ مشکلی نداریم
ما در عرصه پدافند هوایی در حوزه پهپاد، به دو صورت استفاده از پهپاد و مقابله با پهپاد کار می‌کنیم. در خصوص مقابله با پهپاد، سامانه‌های ارتفاع پست مثل خاتم و مجید به کار گرفته می‌شوند. سامانه‌هایی نیز وجود دارد که رونمایی نشده و در حال استفاده هستند و وارد چرخه عملیات شده‌اند. خوشبختانه در عرصه مقابله با پهپاد هیچ مشکلی نداریم. از همه جنگ‌ها درس گرفتیم، آینده پژوهی کردیم و اتفاقاتی که در حوزه پهپادی صورت می‌گیرد را رصد می‌کنیم. تهدید پهپاد یک تهدید بالقوه است که حتماً باید به آن فکر کرد و برای اینگونه تهدیدات سامانه‌های مختلفی را در نظر گرفته‌ایم.

در عرصه استفاده از پهپاد در مأموریت‌های پدافند هوایی جز نیرو‌های اول دنیا هستیم و پیش بینی کردیم که همه مأموریت‌های پدافند هوایی را روی پدافند هوایی پیاده کنیم. امروز حوزه کشف ما به مرور روی پهپاد‌ها پیاده سازی می‌شود و شبکه‌ای از پهپاد‌های شناسایی را راه اندازی کرده‌ایم. حوزه رهگیری، درگیری و انهدام، کسب اطلاعات به صورت سیگنت و غیر سیگنت مجموعه‌ای از عملیات‌ها و مأموریت‌های پدافند هوایی است که گسترش پیدا کرده است. همه بخش‌های پدافند هوایی هم این مأموریت را گرفته‌اند. ما هم مانند سایر مجموعه‌های نیرو‌های مسلح در این عرصه فعالیت می‌کنیم.

خبر‌های خوبی در حوزه موشکی در ارتفاع پست و متوسط در راه است
در حوزه ارتفاع متوسط در رزمایش‌های مختلف شاهد بودید که انواع موشک‌ها از جمله سامانه مرصاد و سامانه هاگ که پیشرفته شده‌اند و تغییراتی بر روی آن‌ها صورت گرفته است. سامانه‌های موشکی تلاش و انواع سامانه‌هایی که در ارتش استفاده می‌شود مثل ۱۵ خرداد و سایر سامانه‌ها، این‌ها جز افتخارات نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و حوزه صنعت دفاعی کشورمان است که دارد از این تجهیزات به صورت بهینه استفاده می‌کند.

در حوزه ارتفاع پست هم سامانه‌های مختلفی مثل مجید و دزفول استفاده می‌شود. ان‌شاالله در ماه‌های آتی هم در حوزه موشکی و هم در حوزه ارتفاع پست و متوسط خبر‌های خوبی را خواهید شنید.

بحث لیزر هم جز پروژه‌های مربوط به ماست. بحث‌های انرژی مستقیم، لیزر و پالس‌های الکترومغناطیس در دنیا مطرح است و ما هم جز نیرو‌هایی هستیم که به این قابلیت دست پیدا کردیم. حتماً برای اینکه بتوانیم با انواع تهدیدات در محیط‌های شهری و غیر شهری مقابله کنیم بایست با سرعت بالا و با ارزان سازی به این سمت برویم. بحث اخلال الکترونیکی، فریب الکترونیکی بحث‌های سایبر، نفوذ در شبکه‌های ارتباطی دشمن و در اینترنت داخلی دشمن و فرماندهی کنترل مقوله‌هایی است که ما به آن‌ها ورود پیدا کردیم. در پدافند هوایی و سایر بخش‌های نیرو‌های مسلح به طور ویژه بر روی موضوع سایبر و اخلال الکترونیک فکر می‌شود، طرح‌ها، پروژه‌ها و محصولات مختلفی داریم که در صورت لزوم از آن‌ها نام برده خواهد شد و به سمع و نظر مردم عزیز خواهد رسید.

برنامه برخورد و انهدام هواپیما‌هایی پیش رفته مانند F ۳۵ پیش بینی شده است
مسأله F ۳۵ از چندین سال پیش رفع شده است. امروز بحث ما هواپیما‌هایی هستند که آن‌ها را نام نبردم. ما قابلیت کشف، رهگیری و رصد F ۳۵ را داریم و برای آن برنامه برخورد و انهدام پیش بینی شده است. این‌ها همه جنگ روانی است که دشمن به راه می‌اندازد. تا زمانی که دشمن به مرز‌های بین‌المللی ما وارد نشوند و به قوانین ما و قوانین بین‌المللی احترام بگذارد برخوردی با آن‌ها صورت نمی‌گیرد.

در حوزه جنگ الکترونیک و مقابله با انواع روش‌های اخلال الکترونیک جز کشور‌های پیشرفته هستیم
خوشبختانه نه تنها نیروی پدافند بلکه کشور ما در حوزه جنگ الکترونیک و مقابله با انواع روش‌های اخلال الکترونیک جز کشور‌های پیشرفته قرار دارد. ما انواع سامانه‌های اخلالگر و مقابله با اخلال را تولید کردیم، چون معتقدیم جنگ آینده به سمت جنگ الکترونیک و عملیات سایبر خواهد رفت. در همه جای دنیا تجهیزات مقابله با اخلال الکترونیک جز پروژه‌های سری محسوب می‌شود و معمولاً نه عکسی از آن منتشر می‌شود و نه نامی از آن‌ها برده می‌شود و نه به کسی می‌فروشند. در ایران هم به همین صورت است. به حمدالله این بازدارندگی در کشور ما وجود دارد و علیرغم ادعا‌های دشمنان، ما هیچ نفوذی در این حوزه نداشتیم و توانستیم به خوبی از مجموعه‌های حیاتی و مهم کشور حفاظت و حراست کنیم.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید