درخشش تسلیحات ایرانی در نمایشگاه دفاعی دوحه

روزنامه محافظه کار آمریکایی "وال استریت ژورنال"

ایران از این نمایشگاه برای بازاریابی تسلیحات تولیدی خود به ویژه پهپاد جدیدی به نام “غزه” استفاده می کند و به دنبال بازار فروش برای این محصول است. ایران از این پهپاد در اوایل ماه جاری در نمایشگاه تسلیحاتی در دوحه رونمایی کرد. بر اساس این گزارش، پهپاد “غزه” می تواند تا 13 بمب را حمل کند و بیش از 1200 مایل را در ارتفاع 35 هزار فوتی طی کند.

به گزارش نبأخبر،پهپاد غزه تولید ایران در نمایشگاه صنایع دفاعی دوحه مورد توجه جامعه جهانی قرار گرفته است و این توجه می تواند طلیعه بازار فروش خوبی برای تسلیحات ایرانی باشد.
نمایشگاه صنایع نظامی دوحه قطر توجه مجامع و رسانه های بین المللی را به تسلیحات ایرانی ارایه شده در این نمایشگاه به ویژه پهپادها و موشک های بالستیک میان برد افزایش داده است.

به نقل از وبگاه آمریکایی “بیزنس اینسایدر”، ایران از این نمایشگاه برای بازاریابی تسلیحات تولیدی خود به ویژه پهپاد جدیدی به نام “غزه” استفاده می کند و به دنبال بازار فروش برای این محصول است.

روزنامه محافظه کار آمریکایی “وال استریت ژورنال” نیز گزارش داد که ایران از این پهپاد در اوایل ماه جاری در نمایشگاه تسلیحاتی در دوحه رونمایی کرد. بر اساس این گزارش، پهپاد “غزه” می تواند تا 13 بمب را حمل کند و بیش از 1200 مایل را در ارتفاع 35 هزار فوتی طی کند.

 

بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر: در حالی که ایران مدت‌هاست تسلیحاتی تولید کرده و آن‌ها را به متحدان و “نیروهای نیابتی” خود در سرتاسر جهان ارسال کرده است، اما پس از منقضی شدن تحریم‌های سازمان ملل که تا سال گذشته این کشور را از واردات یا صادرات موشک‌های بالستیک و پهپادهای مسلح منع می‌کرد، اکنون می‌تواند این بدون مانع این سلاح‌های تولیدی خود را در بازار جهانی بفروشد.

یک افسر نیروی هوایی قطر در گفتگو با وال استریت ژورنال، گفته تحت تاثیر فناوری موشک های میان برد ایرانی ارایه شده در نمایشگاه دوحه قرار گرفته است.

منقضی شدن تحریم‌های تسلیحاتی ایران بخشی از به اصطلاح “توافق ایران” (موسوم به برجام) بود که توسط باراک اوباما، رییس‌جمهوری سابق آمریکا حمایت شد و در نهایت توسط ایران و اعضای دایم شورای امنیت سازمان ملل در سال 2015 امضا شد. به عنوان بخشی از آن توافق، ایران موافقت کرد که برنامه هسته ای خود را محدود کند، با این حال دونالد ترامپ، رییس جمهوری سابق آمریکا در سال 2018 از این توافق خارج شد.

فروش تسلیحات ایران در سراسر جهان از زمان پایان محدودیت های سازمان ملل متحد افزایش یافته است و پهپادهای ایرانی در درگیری‌های اخیر از جمله در اوکراین، نقش برجسته‌ای داشته‌اند.

درخشش تسلیحات ایرانی در نمایشگاه دفاعی دوحه

شاید معروف ترین پهپاد ایران که از نظر فنی حتی یک پهپاد هم نیست، شاهد-136 باشد. این در واقع یک “مهمات سرگردان” است که توسط یک موتور پروانه ای کار می کند.

این پهپاد قبل از برخورد با یک هدف و منفجر شدن، روی هدف قفل کرده و سپس روی آن شیرجه می زند، به این معنی که این پهپاد انتحاری است و مسیری یکطرفه را تا زمان برخورد به هدف و انفجار طی می کند.

ایران اخیرا نسخه جدیدتری از این نوع “پهپادهای انتحاری” را ساخته است که به “شاهد-238” معروف است. تصور می شود نسخه جدید سریعتر از شاهد 136 باشد.

این پهپادهای ایرانی در دست روس ها در اوکراین ویرانی به بار آورده است. در ماه نوامبر، وزارت امور خارجه اوکراین اعلام کرد که این کشور 71 پهپاد شاهد ساخت ایران را که از روسیه عازم کی یف بودند، سرنگون کرده است.

نام جدیدترین پهپاد ایران برای همبستگی با فلسطین “غزه” نامگذاری شده است که از زمان آغاز جنگ 6 ماهه غزه، مردم این منطقه (غزه) زیر آتش مداوم حملات ارتش اسراییل بوده اند.

این پهپاد جدید اگر آنطور که در نمایشگاه دوحه مورد استقبال و توجه جهانی قرار گرفته، در حال عرضه به بازار باشد، گام بزرگی نسبت به سریال پهپادهای “شاهد” ایرانی خواهد بود.

اما همه ناظران نظامی در غرب متقاعد نشده اند که پهپاد “غزه” آن طور که طرف ایرانی می گوید، کارآیی داشته باشد.

درخشش تسلیحات ایرانی در نمایشگاه دفاعی دوحه

سخنگوی شرکت آمریکایی ” جنرال اتمیکس” که پهپادMQ-9A Reaper را در ایالات متحده تولید می کند، در این باره به وال روزنامه استریت ژورنال گفت که پهپاد “غزه” می تواند کمتر از یک سوم محموله نظامی در مقایسه با پهپاد آمریکایی “ریپر” حمل کند.

او گفت: «نسخه‌های کپی از پهپادهای ریپر ما زیاد هستند و پهپاد ایرانی غزه نیز یکی از این نمونه نسخه هاست. این نسخه های کپی اغلب از روی ریپر تقلید می شود، اما هرگز تکرار نمی شوند. فریب شباهت ها را نخورید.”


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید