۱۹۵ هزار میلیارد تومان حداقل کسری بودجه

به نقل از کارشناسان اقتصادی

کسری بودجه
کسری بودجه

در خوش‌بینانه‌ترین حالت، بر اساس پیش‌بینی دیوان محاسبات ۲۳ درصد رقم بودجه ۸۴۱ هزار میلیارد تومانی دولت محقق نخواهد شد.

به گزارش نباء خبر، بودجه نفتی ۱۴۰۰ در موعد مقرر به مجلس تحویل شد اما بسیاری از كارشناسان بر این باورند كه وابستگی به نفت در بودجه سال آینده افزایش یافته است. دیوان محاسبات هم در سه سناریو، میزان كسری بودجه ۱۴۰۰ را پیش‌بینی كرده است.

در خوش‌بینانه‌ترین حالت، بر اساس پیش‌بینی دیوان محاسبات ۲۳ درصد رقم بودجه ۸۴۱ هزار میلیارد تومانی دولت محقق نخواهد شد. دیوان محاسبات در سه سناریوی مختلف میزان كسری بودجه سال ۱۴۰۰ را پیش‌بینی كرده است. بر اساس گزارش فارس، دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مفروضات درآمدهای نفتی را فروش ۲.۳ میلیون بشکه نفت خام در روز در نظر گرفته است. اگر این میزان صادرات محقق شود، محاسبات منابع دلاری دولت از محل صادرات نفت خام و گاز ۱۷‌میلیاردو ۳۲۸ میلیون دلار می‌شود که سهم گاز یک‌میلیاردو ۳۷۷ میلیون دلار و نفت و میعانات نیز ۱۵میلیاردو ۹۵۰ میلیون دلار حساب شده است.
‌صادرات یك‌و‌نیم میلیون بشكه نفت در روز
در سناریوی دوم، میزان فروش نفت یك‌ونیم میلیون بشكه نفت در روز حساب شده است. در این سناریو کل منابع دولت برای سال آینده ۱۱‌میلیاردو ۷۸۰ میلیون دلار می‌شود که در این میان، سهم نفت خام و میعانات گازی ۱۰میلیاردو ۴۰۲ میلیون دلار و سهم گاز مانند سناریوی اول ثابت است. جمع درآمد ریالی دولت از این محل نیز به ۱۳۵هزارو ۴۷۰ میلیارد تومان کاهش می‌یابد.
‌سناریوی سوم، منطبق بر شرایط واقعی
دیوان محاسبات سناریوی سومی هم دارد. بر اساس این سناریو، فروش یک میلیون بشکه نفت كه متناسب با واقعیت‌های فعلی كشور است، در نظر گرفته شده است. در صورت این میزان فروش، سهم دولت از این بخش هشت‌میلیاردو ۸۱۲ میلیون دلار و معادل ریالی آن ۱۱۱ هزار میلیارد تومان خواهد بود.
‌كسری بودجه ۱۹۵ هزار میلیارد تومانی
دیوان محاسبات کسری لایحه بودجه ۱۴۰۰ دولت را در خوش‌بینانه‌ترین حالت ۱۹۵ هزار میلیارد تومان برآورد کرده است. کل رقم منابع عمومی بودجه ۸۴۱ هزار میلیارد تومان است بنابراین ۲۳ درصد منابع امکان تحقق در شرایط موجود را ندارد. برای محاسبه نفت فرض شده که دولت قادر باشد روزانه یك‌ونیم میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی صادر کند. در صورتی‌ که سناریوی سوم یعنی صادرات یك میلیون بشكه در روز محقق شود، میزان عدم تحقق منابع حاصل از نفت از ۶۳هزارو ۷۷۲ میلیارد تومان به ۱۰۳هزارو ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش می‌یابد. بنابراین عدم تحقق منابع عمومی دولت حدودا ۲۳۴ هزار میلیارد تومان خواهد بود. دیوان محاسبات معتقد است که در صورت عدم تحقق سناریوی اول یعنی عدد پیش‌بینی‌شده در بودجه، به صورت دومینووار تمامی منابع مرتبط با منابع نفتی با کاهش شدیدی مواجه خواهند شد و در این صورت به نظر می‌رسد اگر هدف دولت پیش‌فروش نفت باشد، تحقق آن عملا غیرممکن بوده و به دلیل كاهش درآمدهای نفتی ۱۸ درصد سهم صندوق توسعه ملی نیز با کاهش مواجه می‌شود و به این ترتیب، كسری بودجه ایجاد خواهد شد.
‌كاهش سهم صندوق، عدم تحقق فروش دارایی‌ها
بر اساس برآوردهای دیوان محاسبات، در بخش واگذاری دارایی‌های مالی نیز با ۸۳ هزار میلیارد تومان عدم تحقق منابع روبه‌رو هستیم که پیش‌فروش نفت یا اوراق ۱۴ هزار میلیارد تومان کسری، فروش سهام شرکت‌های دولتی با ۵۳ درصد تحقق، کسری ۴۵ هزار میلیارد تومانی خواهد داشت. به دلیل محدودیت در صادرات نفت و میعانات گازی، سهم صندوق توسعه ملی نیز از درآمدها کاهش می‌یابد از این رو حداکثر برداشت ۶۸درصدی از این صندوق برای سال آینده امکان‌پذیر بوده و ۲۴ هزار میلیارد تومان عدم تحقق منابع مشاهده می‌شود. منابع حاصل از صندوق توسعه ملی در سناریوی صادرات یك‌ونیم میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی و صادرات ۲.۹ میلیارد دلار خالص صادرات گاز در سال آینده به میزان ۲۴هزارو ۱۶۰ میلیارد تومان با عدم تحقق مواجه خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود در صورت عدم تحقق صادرات ۲.۳ میلیون بشكه در روز، امکان پیش‌فروش نفت خام میسر نمی‌شود و در صورت فروش اوراق مالی سلف نفتی، پیش‌بینی این است که ۸۰ درصد این ردیف محقق می‌شود. وضعیت حاکم بر فضای اقتصاد کلان کشور و آثار بیماری کرونا بر فعالیت‌های اقتصادی و همچنین اظهارنظر رسمی مقامات مرتبط با حوزه‌های مالیاتی و گمرکی، با فرض شرایط و زیرساخت‌های موجود برای سازمان امور مالیاتی و گمرک حداکثر ۲۳۰هزارو ۵۸۹ میلیارد تومان وصول خواهد شد. برای بررسی روند تحقق این بخش در سال آینده، از میزان تحقق ۱۳۹۸ و هشت‌ماهه سال جاری استفاده شده است. همچنین با توجه به عملکرد دولت در سنوات گذشته درخصوص واگذاری اموال منقول و غیرمنقول و طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، در حالتی خوش‌بینانه دولت می‌تواند ۱۰ درصد از منابع پیش‌بینی‌شده در این بخش را وصول كند. وضعیت فعلی بازار سرمایه این احتمال را تقویت می‌كند كه در وضعیت خوش‌بینانه دولت بتواند حداکثر حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان از پیش‌بینی انجام‌شده درخصوص فروش شرکت‌های دولتی در سال آینده را محقق کند.
‌كسری بودجه پنهان
با توجه به بررسی‌های انجام‌شده توسط دیوان محاسبات، حدود ۱۹.۵ هزار میلیارد تومان از درآمدهای پیش‌بینی‌شده در بخش «سایر درآمدها» در لایحه بودجه سال آینده از محل ردیف‌های بودجه‌ای است که در سال ۱۳۹۸ کمتر از ۵۰ درصد محقق شده‌اند و در نتیجه، احتمال عدم تحقق بخش اعظم این درآمدها در سال آینده هم نسبتا بالاست. از مجموع ۵۲ ردیف درآمدی در بخش «سایر درآمدها» که در سال ۱۳۹۸، فاقد عملکرد یا دارای عملکرد کمتر از ۲۰ درصد یا عملکرد بین ۲۰ تا ۵۰ درصد بوده‌اند، بالغ بر ۱۹هزارو ۴۹۹ میلیارد تومان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است. میزان منابع پیش‌بینی‌شده از محل این ۵۲ ردیف در قانون بودجه ۹۸، ۲۹هزارو ۲۴۰ میلیارد تومان بوده و صرفا پنج‌هزارو ۵۱۶ میلیارد تومان یعنی حدود ۱۹ درصد درآمدهای مصوب از این محل در سال مذکور محقق شده است. با توجه به آمارهای ارائه‌شده توسط دیوان محاسبات کل کشور، تحقق حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان از منابع عمومی که از محل ردیف‌های درآمدی با عملکرد کمتر از ۵۰ درصد در بخش «سایر درآمدها» پیش‌بینی شده‌اند، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و این رقم را می‌توان کسری بودجه پنهان نامید.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید