پنهان‌کاری‌های دولت در بودجه ، ۱۷۵ هزار میلیارد تومان مخفی شده بود!

به گفته نادران رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس

ارقامی که دولت بنا بوده درآمد محاسبه کند و منابع باید نوشته می‌شد؛ ولی دولت یک حکم نوشته و هیچ ردیف بودجه‌ای برایش نگذاشته که به استناد آن حکم، پول را خرج کند و مصادیق خرجش هم چون در طرف منابع چیزی نبوده، در طرف هزینه هم چیزی نمی‌نویسد و این یعنی تقریبا هر اختیاری برای هر کاری دارد. بیش از ۱۷۵ هزار میلیارد تومان هم این‌گونه منابع بود.

به گزارش نباء خبر،رئیس کمیسیون تلفیق گفت: ۱۷۵ هزار میلیارد تومان در بودجه بدون دخل‌و‌خرج مشخص در اختیار دولت قرار گرفته بود. الیاس نادران، رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی، در همایش مدیران استانی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با اشاره به ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۰ اظهار کرد: این بودجه آن‌قدر مغشوش و نامتوازن و به‌هم‌ریخته بود که اگر شرایط اجتماعی و سیاسی عادی مانند سال آخر دولت و سال اول مجلس و در‌پیش‌بودن انتخابات ریاست‌جمهوری و مسائل ملی و منطقه نبود، حتما آن را رد می‌کردیم و این بودجه این قابلیت را نداشت که برایش وقت بگذاریم؛ ولی پذیرفتیم که آن را اصلاح کنیم.
نادران در بیان دلایل تصمیم کمیسیون تلفیق برای اصلاح بودجه گفت: اگر رد می‌کردیم، آقای روحانی می‌گفت من بهتر از این بلد نیستم بودجه بنویسم و متوسل به رهبر انقلاب می‌شد و ایشان هم به صورت طبیعی و منطقی موضوع را به تصمیم‌گیری سران قوا محول می‌کردند و ممکن بود آنجا ارقام را با دقت پایین، بالا و پایین کرده و برای مملکت یک فاجعه درست کنند. ضمن اینکه در هر صورت مجلس از مسیر حذف می‌شد.
او با اشاره به اینکه رد‌کردن بودجه برای گرفتن ژست انقلابی برای ما خوب بود و هیچ‌یک از نیروهای انقلابی مجلس موافق محتوای لایحه نبودند و در‌عین‌حال برخی معتقد بودند دولت عزم و توان اصلاح ندارد و مجلس باید به نفع مردم ورود کند، گفت: زیر بار دلخوری و انتقاد برخی از بچه‌های انقلابی رفتیم و پذیرفتیم با همه سختی‌هایش بودجه را آن‌طور که منطقی و اصولی می‌دانیم، به نفع مردم و کشور اصلاح کنیم. برای بهبود معیشت مردم، حذف رانت و توزیع منابع براساس عدالت زیر بار اصلاح بودجه ۱۴۰۰ رفتیم.
رئیس کمیسیون تلفیق ادامه داد: غیر از معایب داخل خود بودجه، آقای روحانی نامه‌ای به رهبری برای برداشت از صندوق توسعه ملی نوشت که رهبر انقلاب با درایت در صیانت از منافع ملی، آن حدی را که دولت می‌خواست، اجازه ندادند و راه را برای اینکه دولت هر طور دلش می‌خواهد با بودجه برخورد کند، بستند.
نادران با بیان اینکه نامه بسیار تدبیر خوبی بود و در عمل در بودجه یک کسری مازاد حدود ۹۳ هزار میلیارد‌تومانی را آشکار کرد و مشکل جدی دیگر در بررسی بودجه همین مسئله بود، گفت: دولت پیش‌بینی کرده بود ۲.۳ میلیون بشکه صادر کند و با دلار ۱۷هزارو ۵۰۰ تومان بفروشد و سهم نفت و صندوق را در سقف ۲۰ درصد بدهد و بقیه را هر طور دلش خواست، هزینه کند.
دولت با بیان اینکه چند نکته نادرست به مردم گفته شد، اول اینکه هیچ‌ وقت قیمت ارز در بودجه ۱۱ هزار تومان یا ۱۱‌هزار‌و ۲۰۰ تومان نبود، گفت: دولت یک حجم درآمد نفتی برای خودش در نظر گرفته و آن را با دلار ۱۷هزارو ۵۰۰‌تومانی محاسبه کرده و بعد گفته اگر هشت میلیارد دلار از آن را بابت کالاهای اساسی و دارو به قیمت چهار‌هزارو ۲۰۰ تومان بدهم، معادل وزنی اینها ۱۱هزارو ۲۰۰ یا ۱۱هزارو ۵۰۰ تومان می‌شود؛ بنابراین ارزی که دولت در بودجه برای درآمدهای ارزی در نظر داشته، ۱۷هزارو ۵۰۰ تومان بوده، نه ۱۱هزارو ۵۰۰ تومان و اثر وضعی هشت میلیارد دلار این را به ۱۱هزارو ۵۰۰ تومان رسانده است.
او افزود: در همین بودجه دولت قیمت‌های دیگری هم داده و مثلا جدول داده و نوشته این جدول باید به نرخ بازار و نیمایی حساب شود و این هم یک نرخ دیگر است و دولت حداقل چهار نرخ برای ارز در بودجه پیش‌بینی کرده است.
نادران با اشاره به اینکه پنهان‌کاری دیگر دولت این است که گفته بودجه را در سقف ۸۴۱ هزار میلیارد تومان بسته‌ام، تصریح کرد: ارقامی که دولت بنا بوده درآمد محاسبه کند و منابع باید نوشته می‌شد؛ ولی دولت یک حکم نوشته و هیچ ردیف بودجه‌ای برایش نگذاشته که به استناد آن حکم، پول را خرج کند و مصادیق خرجش هم چون در طرف منابع چیزی نبوده، در طرف هزینه هم چیزی نمی‌نویسد و این یعنی تقریبا هر اختیاری برای هر کاری دارد. بیش از ۱۷۵ هزار میلیارد تومان هم این‌گونه منابع بود.
او با بیان اینکه دولت به مردم می‌گوید من نفت را در سقف ۱۹۹ هزار میلیارد تومان بستم و مجلس سقف برداشت از بودجه نفت را در مجلس نمی‌بیند، گفت: جمع برداشت از منابع نفتی مطابق پیشنهاد دولت ۳۹۴ هزار میلیارد تومان است، نه ۱۹۹ هزار میلیارد تومان؛ و این هم خلاف واقع دیگری است که به مردم گفته‌اند.


یک دیدگاه

  1. میزان نارضایتی ملت، که مسئولان رده بالای مملکت از طریق عملکرد ناصواب در بورس و طی ۶ ماه باعثش شدن، صهیونیستها و اذنابش با اون همه وقت و هزینه نتونستن انجام بدن بطوریکه بیش از ۵ میلیون مستقیم و حدود ۵۰ ملیون غیرمستقیم، از مردمی که بورس دعوت شدن، متصرر و ناراحتند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید