بهره برداری از بزرگترین مگا پروژه پالایشگاه گازی کشور توسط رئیس جمهور

زنگنه وزیر نفت در مراسم ایین افتتاح پالایشگاه گازی بیدبلند خلیج فارس در سخنانی اظهار داشت

درآمد سالانه از فروش داخلی و خارجی طرح عظیم پالایشگاه گازی بیدبلند خلیج فارس ۱.۵ میلیارد دلار است و تا پایان سال ۱۴۰۱ هیچ گازی در مشعل نمی‌سوزد.

به گزارش نباء خبر،طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس به‌عنوان بزرگ‌ترین تأسیسات جمع‌آوری و فرآورش گازهای همراه نفت ایران با ظرفیت فرآورش روزانه بیش از ۵۶ میلیون مترمکعب و سرمایه‌گذاری ۳.۴ میلیارد دلار با فرمان رئیس‌جمهوری به‌طور رسمی به بهره‌برداری رسید.

به گزارش سهام انرژی، طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین پالایشگاه‌های گازی خاورمیانه با هدف جمع‌آوری گازهای همراه نفت در گستره استان‌های خوزستان، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد به‌منظور کاهش آلایندگی‌های زیست محیطی و تولید محصولات با ارزش به‌ویژه خوراک مجتمع‌های پتروشیمی، امروز (پنجشنبه، دوم بهمن‌ماه) با دستور دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس و با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، ربیعی مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس به‌صورت رسمی به بهره‌برداری رسید.

مگاپروژه پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس با سرمایه‌گذاری ۳.۴ میلیارد دلار به‌عنوان یکی از طرح‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی، سالانه ۱۳.۵ میلیون تن گاز ترش از ان‌جی‌ال ۹۰۰ و ۱۰۰۰ و ۲.۲۵ میلیون تن گاز شیرین از ان‌جی‌ال ۱۲۰۰ و ۱۳۰۰ دریافت خواهد کرد و ظرفیت فرآورش روزانه بیش از ۵۶ میلیون مترمکعب گازهای همراه نفت به اندازه دو فاز پارس جنوبی را دارد. در صورتی که این مجتمع با ظرفیت کامل فعالیت کند، سالانه ۷۰۰ میلیون دلار برای کشور درآمدزایی خواهد داشت.

درآمد سالانه فروش داخلی و خارجی پالایشگاه گازی بید بلند ۱.۵ میلیارد دلار

زنگنه وزیر نفت در مراسم ایین افتتاح پالایشگاه گازی بیدبلند خلیج فارس در سخنانی اظهار داشت: درآمد سالانه از فروش داخلی و خارجی طرح عظیم پالایشگاه گازی بیدبلند خلیج فارس ۱.۵ میلیارد دلار است و تا پایان سال ۱۴۰۱ هیچ گازی در مشعل نمی‌سوزد.

وی بیان کرد: تعهد ما در ابتدای سال ۹۹ این بود که در این سال ۱۷ طرح پتروشیمی با سرمایه‌گذاری حدود ۱۱.۴ میلیارد دلار با مجموع ظرفیت تولید ۲۵ میلیون تن به بهره‌برداری رسمی برسد، خوشحالم اطلاع دهم که امروز شاهد بهره‌برداری رسمی یازدهمین طرح از این مجموعه هستیم.

وی پالایشگاه بزرگ بیدبلند خلیج فارس را ابرپروژه برشمرد و خطاب به رئیس جمهوری گفت: پالایشگاه نخست گاز بیدبلند مبدا صنعت گاز ایران است. با راه‌اندازی این پالایشگاه و ظرفیت پالایش روزانه حدود ۲۵ میلیون مترمکعب و بهره‌برداری از خط لوله یکم سراسری در سال ۱۳۵۰ صنعت گاز در ایران شکل گرفت و متولد شد.

زنگنه با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از این مقدار گاز (روزانه ۲۵ میلیون مترمکعب) با توجه به اینکه در داخل کشور مصرف نمی‌شد با خط لوله‌ای که تا آستارا کشیده شده بود به اتحاد جماهیر شوروی سابق صادر می‌شد، یادآوری کرد: تعریف پالایشگاه بیدبلند ۲ به اوایل سال ۱۳۸۰ برمی‌گردد، درآن مقطع ما مطالعاتی جامع درباره بهره‌برداری از ظرفیت‌های استان خوزستان انجام دادیم و پس از بحث‌های فراوان به این نتیجه رسیدیم که لازم است تاسیساتی بزرگ و متمرکز برای فرآورش گاز بسازیم.

وزیر نفت با بیان اینکه تا پایان سال ۱۴۰۱ هیچ گازی در مشعل نمی‌سوزد و بیش از ۹۵ درصد از گازهای همراه جمع‌آوری شده استفاده می‌شود، تصریح کرد: بخشی از طرح آماک در دولت اصلاحات انجام شد و بخشی هم در سفر پیشین جنابعالی به استان خوزستان به بهره‌برداری رسید.

زنگنه با اعلام اینکه ان‌جی‌ال ۳۲۰۰ سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد و با بهره‌برداری آن همه گازهای غرب کارون پس از جمع‌آوری و فرآورش به بندر امام فرستاده می‌شود، افزود: ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ که در ایلام است هم سال ۱۴۰۱ به نتیجه می‌رسد. همچنین یک پتروشیمی حدود یک میلیون تنی در دهلران احداث می‌شود اما در میان این طرح‌ها پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس اهمیت ویژه‌ای دارد.

ربیعی: بیدبلند حاصل برجام است

جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس در آیین بهره‌برداری از پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس نیز در سخنانی بیان کرد:در سال ۹۵ و ۹۶ درست زمانی که گشایشی از قبال برجام حاصل شد ما این پروژه را با قوت آغاز کردیم که به جرات می‌توان گفت که گشایش اعتبار برای اجرای این پروژه حاصل برجام و راه‌اندازی آن حاصل تحریم است، به این معنا که ما بعد برجام هم گشایش رو داشتیم و هم سال‌های سخت تحریم را پشت سرگذاشتیم.

وی با اشاره به گشایش طرح‌های پتروشیمی‌ لردگان، ایلام و طرح سولفات آمونیوم پتروشیمی ارومیه ازسوی هلدینگ خلیج فارس ظرف دو ماه گذشته افزود: امروز با بهره‌برداری از پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس، رقم سرمایه‌گذاری‌های هلدینگ خلج فارس در سال ۹۹ از مرز ۵ میلیارد دلار عبور کرد.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با بیان اینکه امروز در نقطه‌ای قرار داریم که توان اجرای پروژه‌های بزرگ ازسوی بخش غیردولتی فراهم است، تصریح کرد: همانطور که گفته شد زمانی که این پروژه از بخش دولتی در اواخر سال ۹۴ به هلدینگ خلیج‌فارس واگذار شد تنها ۱۸ درصد پیشرفت داشت اما امروز ما در جایگاهی قرار داریم که وارد فاز بهره‌برداری از این پروژه شدیم و خوشبختانه حدود پنج محموله از فرآورده‌های پالایشگاه صادر شده است و ارز حاصل از آن وارد کشور می‌شود ضمن اینکه بعضی از محصولات این پروژه در اختیار پتروشیمی‌های ماهشهر و ایلام قرار گرفته است.

وی در ادامه به ضرورت استفاده بهینه از منابع صندوق توسعه ملی اشاره کرد و یادآور شد: هلدینگ خلیج فارس در این پروژه ۳.۴ میلیارد دلار هزینه کرده است که از این مبلغ، رقم ۲.۲ میلیارد دلار آن از صندوق توسعه ملی و سندیکای بانک‌ها تامین شده است که خوشبختانه صندوق توسعه ملی بی‌شک واقف و مطمئن است که صنعت پتروشیمی جزو صنایع بسیار موفق و درآمدزا به شمار می‌آید و هزینه‌کرد پروژه پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس بازمی‌گردد.

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس اظهار کرد: هم‌اکنون همکاران ما در پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس مشغول اجرای جمع‌آوری گازهای فلر هستند که حجم سرمایه گذاری انجام شده برای اجرای این طرح، رقمی بالغ بر ۱.۲ میلیارد دلار بوده است که امیدواریم همچنان پشتیبانی صندوق توسعه ملی و سندیکای بانک‌ها از جمله بانک‌های سپه، تجارت، ملت، پارسیان و صنعت‌ومعدن را در کنار خود داشته باشیم البته نوید پرداخت تسهیلات لازم برای اجرای این پروژه ازسوی صندوق توسعه ملی به ما داده شده است که امیدواریم این تسهیلات هرچه سریعتر به دست ما برسد.

وی گفت: امروز آنهایی که این کشورو صنعت پتروشیمی و هلدینگ خلیج فارس را تحریم کردند با ذلت دفتر کار خود را ترک کردند اما ملت ما و جوانان ما و مدیران ما محکم و استوار ایستادند و افتخارآفرینی می‌کنند


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید