جایگاه FATF در تعاملات مالی ایران با جهان از دیدگاه اندیشکده‌های غربی

به تحلیل کارشناسان اقتصادی

FATF

اندیشکده‌ها و مراکز پژوهشی کشورهای غربی اذعان دارند که FATF عملا اثر برجسته‌ای در تعاملات مالی ایران با دیگر کشورها بخصوص در شرایط تحریم ندارد. به عنوان مثال، اندیشکده شورای آتلانتیک به عنوان یک اندیشکده‌ غربی درباره این موضوع که FATF اثر مهمی بر روی اقتصاد ایران ندارد

به گزارش نباء خبر،برخلاف اظهارات برخی مقامات ارشد دولتی و فضاسازی جریان رسانه ای حامی دولت، اندیشکده‌ها و مراکز پژوهشی کشورهای غربی مانند اندیشکده آتلانتیک که در حوزه‌های مربوط به تحریم و تعاملات بانکی فعال هستند، اذعان دارند که FATF عملا اثر برجسته‌ای در تعاملات مالی ایران با دیگر کشورها ندارد.

در آستانه بررسی مجدد لوایح FATF در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجددا برخی مقامات ارشد دولتی و جریان رسانه ای حامی دولت به عنوان حامیان همکاری ایران با FATF، دور جدید فضاسازی خود درباره دستاوردهای تصویب لوایح مذکور در مجمع و همچنین تبعات عدم تصویب آنها آغاز کرده اند.

فارغ از تناقض این اظهارات با اظهارات همین مقامات دولتی در زمستان پارسال یعنی همزمان با قرار گرفتن مجدد نام ایران در فهرست اقدام مقابله‌ای (لیست سیاه) FATF، مناسب است نگاهی به دیدگاه های اندیشکده‌ها و مراکز پژوهشی کشورهای غربی که در حوزه‌های مربوط به تحریم و تعاملات بانکی فعال هستند، درباره این موضوع بیاندازیم.

 

بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که این اندیشکده‌ها و مراکز پژوهشی کشورهای غربی اذعان دارند که FATF عملا اثر برجسته‌ای در تعاملات مالی ایران با دیگر کشورها بخصوص در شرایط تحریم ندارد. به عنوان مثال، اندیشکده شورای آتلانتیک به عنوان یک اندیشکده‌ غربی درباره این موضوع که FATF اثر مهمی بر روی اقتصاد ایران ندارد،


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید