دولت دوازدهم وبندر استراتژیک چابهار

چین تحت رهبری حزب کمونیست برنامه های بلند پروازانه های دارد که هر بخش از این برنامه کشوری را متاثرمی کند .

محمد حسین کریمی پور یکی از کارشناسان اقتصادی که بر روی مسائل استراتژیک متمرکز است درباره این موضوع گفت وگو یی مشروح با تخصصی اتاق تهران کرده است که به دلیل اهمیت فوق العاده آن بخش هایی از گفت و گو ی وی باز نشر داده می شود .او معتقد است کشور چین از زمان ریاست مائوسته تونگ علاقه مند بوده است که  ازبندر گوادرپاکستان برای هماورد جویی با آمریکا استفاده کند و این خواست او بر ایران  اثرمی گذارد .وی معتقد است :در دوره مائو احداث بزرگراه کوهستانی کراکورم توسط چینی ها نماد این همکاری بود . چینی ها در سال های پایانی قرن ۲۰ امتیاز توسعه بندر گوا را هم گرفتند .بر اساس این امتیاز اقتصادی به تبدیل گوادر به بزرگترین بندر چند منظوره منطقه ایجاد خطوط لوله نفت و گاز ،اتوبان ها،راه آهن های سریع السیر،شهرک های صنعتی و قطب های تولید و لجستیک عظیم ابتدا در مذاکرات پرویز مشرف با چینی ها مطرح شد . در حکومت زرواری به تفاهم نامه و در سال ۲۰۱۴ در دوران نواز شریف به یک قرار داد همه جانبه ۴۶ میلیارد دلاری تبدیل شد . ابعاد این همکاری راهبردی در سفر سال گذشته ژی پینگ به پاکستان اعلام شد او قول داد که ۲۸ میلیارد دلار از این مبلغ تا سال ۲۰۱۸  اجرایی شود .بعدها قراردادهای تکمیلی جدید حجم این همکاری را بالاتر برد . وقتی سال گذشت برای کمک به طرحی بخش اقتصادی سفر رییس جمهور به اسلام آباد رفتم با تعجب دریافتم پاکستانی ها کل برنامه توسعه اقتصادی خود را حول این همکاری با چین بنیان نهاده اند در پاکستان این چینی ها هستند که حاکم اند نه امریکایی ها .شناخت سیاست گذاران و مراکز مطالعاتی ما از تحولات شبه قاره همیشه کم بوده اشت در این صحنه ما همچنان در موضع انفعال مطلق هستیم . پاکستانی ها به مراتب در شناخت چین و تحولاتی که حول چین صورت میگیرد از ما جلوتر هستند . باید گفت سیاستمداران پاکستانی نیز در فرصت شناسی ،چانه زنی و تامین منافع خود و تعریف یک بازی برد –برد کار بزرگی کرده اند . فرق ما با پاکستانی ها آن است که آنها دست چینی ها را خوب خواند ه اد و ترتیبی داده ند که چینی ها هزینه ایجاد سیستم های لجستیکی مورد نیازشان را خودشان بدهند و جوری هم کار کنند که منافع پاکستان در حد اعلاتامین شود.این کارشناس اقتصادی ادامه می دهد:

آن جور که من فهمیدم پاکستانی ها معتقد ند به جای مذاکره با ایران برای خطوط لوله صلح به نفعشان است بگذارند چین هوشمند و قوی چانه زنی لازم را برای تامین انرژی انجام دهد . با همین سیاست قرار دادهای شیرینی با قطر برای تامین گاز با کشتی در دست دارند . گازی که از تاسیسات گوادر که با پول چین ساخته شده دارد و از طریق خط لوله هایی که چینی ها می سازند برای طرحهای صنعتی و تولیدی در مراکزی که چینی ها بنا می کنند منتقل می شود من شکی ندارم توفیق کل پروژه راه ابریشم بیش از هر کشوری متکی به امکانات و عرصه  ایران است . اما شک دارم ما بتوانیم خوب با کارت های پر امتیاز مان بازی کنیم .
او در پاسخ به این پرسش که چرا نگران هستید می گوید ؟ سطوح بالای حکمرانی ایران مشغله های زیادی دارد و بیش از حد در گیر است . رقابت های سیاسی ناسالم داخلی ،جنگ های ویرانگر منطقه ای از سوریه و عراق تا یمن ،شدت گرفتن بحران های زیست محیطی ،شکنندگی وضع اقتصادی در کنار تعدد ووتداخل مراکز تصمیم ساز و ضعف همکاری و هم افزایی سازمان ها ی ایرانی مانع از نگاه بصیر به جهان متلاطم پیرامون ،تولید استراتژی های هوشمند و اجرای هوشمندانه استراتژی هاست . اینها سبب می شود در دنیای که روز به روز حرفه ای تر می شود ما بتوانیم فرصت ها و چالش ها را به موقع بشناسیم اولویت های خود را تشخیص دهیم و به طور موثر از اوضاع به نفع ایران استفاده کنیم . این است کخ پاکستان حول گوادرش چنین فرصتی می سازد اما ما بازیر ساخت های به مراتب بهتر نمی توانیم چابهارمان را نقد کنیم یا کریدور شمال –جنوب را در حد و ابعاد واقعی اش به کار گییم . در همین موضوع استراتژی چین راه ابریشم با پاکستان یک جست وجویاینترنتی کافی است که دریابی در تولید خرد (ونه تولید مقاله کپی پیست محور)چه فاصله عمیقی با پاکستان یا اعراب در حال شکل گیری است .با نگاهی به سازمان های دولتی درگیر در این حیطه بیندازید می بینید سفارت خانه ها و سازمانها ی پشتیبان روابط خارجی با آسا چقدر ضعیف ،پریشان و به هم ریخته اند ما محتاجیم نگاه جدیدتر ی به شرق کنیم اولین قدم آن است که چین و شبه قاره را بهتر بشناسیم . آیا دولت دوازدهم فرصت می کند که این موضوع را در زمره مسایل راهبردی ایران قرار دهد؟ دولت یازدهم تلاش هایی را دراین باره در دستور کار قرار داده است  اما حجم کار فوق العاده پایین و در مقایسه با کاری که چینی ها  و پاکستانی ها می کنند ناچیز است. حزب کمونیست چین بی هیاهو و در پنهان کاری کامل بندر چابهار ایران را محو خواهدکرد اگر نجنبیم.

منبع : ساعت۲۴


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید