کسری ۸۱هزار میلیارد تومانی دولت

مالیات
مالیات

به نقل ازصدانیوز ،آمارهای ارائه‌شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد دولت در۷ماه منتهی به مهرماه ۱۳۹۷ با کسری تراز عملیاتی معادل ۸۰ هزار میلیارد تومان مواجه شده است. این میزان کسری تراز عملیاتی در حالی در۷ ماه تا پایان مهرماه اتفاق افتاده است که مصوب دولت برای این مدت فقط ۴۶ هزار میلیارد تومان […]

به نقل ازصدانیوز ،آمارهای ارائه‌شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد دولت در۷ماه منتهی به مهرماه ۱۳۹۷ با کسری تراز عملیاتی معادل ۸۰ هزار میلیارد تومان مواجه شده است. این میزان کسری تراز عملیاتی در حالی در۷ ماه تا پایان مهرماه اتفاق افتاده است که مصوب دولت برای این مدت فقط ۴۶ هزار میلیارد تومان است.
رشد۴۵ درصدی کسری تراز عملیاتی که به معنای عقب ماندن درامدها از هزینه‌ها به‌حساب می‌آید نشان‌دهنده شرایط نامساعد بودجه عمومی دولت است. در گزارش بانک مرکزی از دخل‌وخرج بودجه ۷ماهه امسال درامد به‌دست‌آمده دولت از مالیات ۷۵ هزار میلیارد تومان است. این رقم در حالی محقق شده است که دولت برای همین مدت ۱۳۰ هزار میلیارد تومان درامد پیش‌بینی کرده بود . یک محاسبه ساده نشان می‌دهد دولت تنها کمی بیشتر از ۵۰ درصد مالیات پیش‌بینی‌شده در۷ماه امسال را گرفته است. رشد ۱۴درصدی مالیات اخذشده در این مدت ۱۴ درصد گزارش‌شده است که با توجه به نرخ تورم رسمی اعلام‌شده به قیمت ثابت کمتر از پارسال است. . این گزارش نشان می‌دهد در۷ ماه منتهی به مهرماه امسال دولت ۱۵۰ هزار میلیارد تومان هزینه جاری داشته است . رقم مصوب پرداخت‌های جاری برای این مدت ۱۷۴ هزار میلیارد تومان بوده است . به‌این‌ترتیب دولت در این دوره از سال ۱۳۹۷ رقمی معادل ۲۴ هزار میلیارد تومان از هزینه‌های جاری مصوب و پیش‌بینی‌شده را پرداخت نکرده است. درامد دولت از محل نفت خام در۷ماه امسال به عدد۵۹ هزار میلیارد تومان رسیده است که ۱۰۰۰میلیارد تومان بیشتر از رقم مصوب در این مدت است. رشد ۶۸ درصدی درامد از فروش نفت خام در این مدت نشان می‌دهد که وضعیت فروش نفت خام هنوز با مشکل مواجه نشده است. درحالی‌که دولت برای مالیات واردات خودرو رقمی برابر با ۲هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده است این  رقم اما در عمل کمی بیشتر از ۱۰۰۰میلیارد تومان محقق شده است. ممنوعیت واردات خودرو در سال جاری به دلیل محدودیت ارزی رخ‌داده است. همین آمار نشان می‌دهد در ۷ ماه امسال درآمد دولت از محل مالیات بر اشخاص حقوقی غیردولتی با رشدی معادل ۲٫۶ درصد مواجه شده است که نوعی رکود را به ذهن می‌آورد.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید