چرا جنگ تحمیلی «دفاع مقدس» شد؟

به تحلیل «عشرت شایق»، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی

با اینکه جنگ هشت سال طول کشید اما یک وجب از خاک ایران توسط دشمن غصب نشد، این یعنی یک دفاع مقدس. دفاعی که بیشتر فرماندهان آن یا درس نظامی نخوانده بودند یا سابقه جنگی نداشتند اما تاثیر شهادت طلبی از مرام امام حسین علیه السلام و مکتب عاشورایی با رهبری امام خمینی (ره) باعث مدیریت بسیار ویژه جنگ و پیروزی های مکرر بر بعث عراق و به عقب راندن آنها شد.

به گزارش نباء خبر،دفاع مقدس همانطور که ازعنوان آن بر می آید «مقدس است» چرا که دفاع از خاک میهن در برابر دشمن متجاوز امری مقدس است. در هفته دفاع مقدس، دفاعی که نسل های جدید از آن در حد فیلم یا خاطره ای شنیده اند باید بسیار گفته شود تا علت چرایی اصرار بر این پاسداشت با نشان دادن جلوه هایی از خلق حماسه ها و جان‌فشانی ها بر همگان بخصوص نسل های جوان تر آشکار شود.

 

«عشرت شایق»، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و کارشناس مسائل فرهنگی و اجتماعی  به چرایی بزرگداشت هفته دفاع مقدس پرداخت و درباره اهمیت این موضوع گفت: در ارتباط با اینکه چرا دفاع مقدس حائز اهمیت است باید به این موضوع اشاره کرد که اصولا جنگ هایی که بر مردم کشورهای مختلف تحمیل شده و مردم در آن جنگ ها برای دفاع از وطن خود حماسه آفرینی کرده اند گرامیداشت آنها کار بسیار واجب و حتی مقدسی است چرا که در دفاع از تجاوزی صورت گرفته که دشمن نسبت به آنها روا داشته است.

 

وی افزود: در بسیاری از کشورهایی که در تاریخ خود دفاع از سرزمینشان را دارند می بینیم که آنها تمام قد قدردان جنگجویان خود هستند. نمونه های زیادی از قدردانی ها در کشورهای مختلف مثل چین، کره، ژاپن و کشورهای اروپایی قابل مشاهده است که هر ساله برای زنده نگاه داشتن یاد سربازان و مدافعان وطن خود مکان هایی را در نظر گرفته و یاد آنها را گرامی می دارند. حتی با اینکه برخی ازکشورها خود جنگ افروز بوده و کلید جنگ و تجاوز را زده اند اما برای کشته شدگان خود به عنوان سرباز وطن یادبود می گیرند و حتی به فرزندان آنها خدمات و امتیازات بیشتری نسبت به سایر افراد جامعه می دهند چرا که معتقدند آنها برای وطن جان خود را از دست داده اند.

 

این کارشناس مسائل فرهنگی و اجتماعی با بیان اینکه «دفاع مقدس» ما با دفاع و جنگ سایر کشورهای تفاوت بنیادی دارد اظهار داشت: تفاوت دفاع ما با کشورهای جنگ افروز این است که جنگ به ایران اسلامی تحمیل شد. هر چند خطه پهناور ایران در طول قرون گذشته شاهد جنگ افروزی ها و تجاوزات فراوانی به خود بوده و تاریخ گواه این ادعاست، اما در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران حتی یک وجب از خاک ایران به دشمن داده نشد در حالی که در قرن های گذشته پادشاهان در جنگ های مختلف با امضای عهد نامه های ننگینی بخش های وسیعی از خاک این سرزمین را به دشمن واگذار کردند. ما در جنگی که در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی، یک انقلاب نوپا به ما تحمیل شد بسیار خوش درخشیدیم و توانستیم با سکانداری و رهبری امام خمینی (ره) جنگ و کشور را مدیریت کنیم. در این بین سلحشوری نیروهای مردمی ارتش، سپاه، بسیج و مردمی که در دفاع مقدس با شهدایی مثل شهید چمران و سایر شهدایی که صحنه ها و جبهه های جنگ را به خوبی مدیریت می کردند عامل مهمی در پیروزی ما بر دشمن بودند.

 

عشرت شایق گفت: با اینکه جنگ هشت سال طول کشید اما یک وجب از خاک ایران توسط دشمن غصب نشد، این یعنی یک دفاع مقدس. دفاعی که بیشتر فرماندهان آن یا درس نظامی نخوانده بودند یا سابقه جنگی نداشتند اما تاثیر شهادت طلبی از مرام امام حسین علیه السلام و مکتب عاشورایی با رهبری امام خمینی (ره) باعث مدیریت بسیار ویژه جنگ و پیروزی های مکرر بر بعث عراق و به عقب راندن آنها شد.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ما نیز باید مانند کشورهای دیگر که یادمان‌های مختلفی برای مدافعین، سربازان و جنگجویان خود برگزاری می کنند، هر ساله یاد جنگ تحمیلی و دلاورمردی های سربازان و فرماندهان رشید اسلام را گرامی و زنده نگاه بداریم، گفت: گرامیداشت هفته دفاع مقدس به دلیل ترویج فرهنگ شهادت طلبی یعنی از گذشتن از شیرین ترین سرمایه زندگی که همانا جان است، باید بسیار پاس داشته شود. چرا که سربازان و رزمندگان ما جان بر کف نه تنها از سرزمین مادری بلکه از خانواده و ناموس خود دفاع کردند و اجازه ندادند دشمن تعرضی به آنها داشته باشد. بنابراین این دفاع از این جنبه مقدس است که هم از اراضی جغرافیایی و هم از انقلاب سیاسی ایران و هم از نوامیس پاسداری به عمل آمده است.

 

وی در خصوص اهمیت گرامیداشت دفاع مقدس عنوان کرد: دفاع مقدس ما از این جهت حائز اهمیت است که همه مردم اعم از زنان تا پیرمردان و کودکان هم مدافع کشور و انقلاب بودند. زنانی که همسران و فرزندان خود را راهی جبهه های جنگ می کردند و در پشت صحنه از هر اقدامی برای کمک به جبهه ها دریغ نمی کردند تا رزمندگانی که جان بر کف رو به روی دشمن می جنگیدند همه و همه این دفاع را مقدس کردند. به تمامی دلایل بیان شده این دفاع بسیار مقدس و قابل احترام است و لذا باید در کنار سایر اعیاد مهم مثل عید نوروزو اعیاد اسلامی جشن گرفته شود تا برای همه نسل های بعدی فرهنگ سازی شود.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید