شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام برگزار شد

به گزارش خبرگزاری ها

برجام

به گزارش صدانیوز، شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزیر و مدیران سیاسی وزارت امور خارجه ایران و گروه ۱+۴، روز سه‌شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ به ریاست مشترک «عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه کشورمان و «هلگا اشمید» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین آغاز به کار کرد تا گامی دیگر در راستای حفظ برجام برداشته شود.
این نشست در هتل کوبورگ وین با حضور نمایندگان ۶ کشور ایران، آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین به عنوان اعضای باقی‌مانده در برجام و نماینده اتحادیه اروپا گشایش یافت.
نشست کمیسیون مشترک برجام به طور معمول هر سه ماه یکبار برگزار اما این‌بار به دلیل فراگیری ویروس کرونا با سه ماه تاخیر برگزار شد.
شنیده‌ها حاکیست که اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ‫کننده برجام محدودیت‌هایی را درخصوص کیفیت برگزاری این نشست درنظر گرفته است. از هر خبرگزاری تنها به دو نفر اجازه شرکت در محل برگزاری نشست داده شده و فرصت تصویر برادری ازجلسه نیز حذف شده است.
این نشست هرچند به تعبیر معاون وزیر خارجه کشورمان «روتین» و در ادامه جلسات کمیسیون مشترک برگزار می‌شود اما به خاطر همزمانی با وقایعی که در نیویورک می‌گذرد و تلاش‌هایی که آمریکا برای به اصطلاح برگرداندن قطعنامه‌های سابق شورای امنیت و به نوعی نابودی برجام در نیویورک انجام می‌دهد، ویژگی خاصی را پیدا کرده است.
سید عباس عراقچی در‫این‫باره می‌گوید: طبیعتا در این فضا وقتی کمیسیون مشترک را برگزار می‌کنیم اهمیت و ویژگی خاصی را پیدا می‌کند. موضوع تلاش‌های آمریکا در نیویورک حتما یک بحث جدی در جلسه کمیسیون مشترک خواهد بود و امیدواریم کمیسیون مشترک بتواند به مواضع یکسان و واحدی برسد و در خصوص نحوه ادامه مسیر و مقابله با تلاش‌های آمریکا و تلاش‌هایی که این کشور برای نابودی برجام به کار گرفته، تصمیماتی را اتخاذ کند.
وی امیدوار است کشورهای عضو به همان مواضعی که در نیویورک داشتند ادامه داده و «بتوانیم بحث سازنده‌ای را در جریان کمیسیون مشترک داشته باشیم و بتوانیم جمع بندی کنیم.‫»
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پس از نزدیک به ۲ سال خروج از برجام و کارزارهای تبلیغاتی ناموفق جنگ با ایران، مدعی شده همچنان عضوی از توافق هسته‌ای است و می‌تواند از سازوکارهای موجود در این توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ مرتبط با آن، علیه ایران استفاده کند. به همین منظور دو هفته پیش (۲۴ مرداد) قطعنامه‌ای ۴ بندی به شورای امنیت ارائه داد که تنها توانست یک رای مثبت جمهوری دومینیکن را با خود داشته باشد و به اعتراف کارشناسان و مقامات فعلی و سابق آمریکا، شکست مفتضحانه‌ای را متحمل شد.
به دنبال آن، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به طور رسمی درخواست داده تا قطعنامه‌های لغو شده شورای امنیت، براساس مکانیسم ماشه علیه ایران بازگردانده شود. با این حال روسیه، چین، انگلیس، فرانسه، آلمان و بلژیک در نامه‌هایی به شورای امنیت تصریح کردند اقدام آمریکا پایه قانونی ندارد و نباید معتبر دانسته شود. همچنین هفت عضو غیر دائم شورای امنیت نیز به صراحت با درخواست آمریکا مخالفت کرده‌اند. ساعاتی پیش، نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در توئیتی کنایه‌آمیز به ادعای تازه آمریکا درباره مشارکت این کشور در برجام و تلاش برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران نوشت: نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور تمام مشارکت‌کنندگان واقعی (و نه ادعایی) این توافق برگزار می‌شود
«میخائیل اولیانوف» در ادامه این توئیت پر طعنه افزود که رایزنی‌های اعضای واقعی برجام به اشکال مختلف از هم‌اکنون در وین در جریان است.
بر اساس برنامه اعلام شده سید عباس عراقچی قرار است پس از این نشست با رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ملاقات کند. این دیدار درپی سفر هفته گذشته مدیر کل آژانس به تهران و توافق دو طرف در خصوص مسائل پادمانی صورت می‌گیرد.
معاون ظریف دراین‫باره گفت: در جریان سفر آقای گروسی به تهران موفق شدیم یکی از مشکلات جدی که در روابط ایران و آژانس به وجود آمده بود را به نحو مطلوبی حل و فصل کنیم و در این ارتباط بیانیه مشترکی نیز صادر شد.
وی افزود که دیدار او با مدیر کل آژانس در ادامه و برای اجرای بیانیه مشترک دو طرف صورت می‌گیرد.
به گفته عراقچی، توجه دنیا اینک روی این مساله متمرکز است که چطور جامعه جهانی در مقابل تلاش‌های آمریکا ایستادگی خواهد کرد.
نشست وین گامی دیگر به سوی حفظ برجام
یک هفته بعد از سفر «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران که منجر به توافق میان طرفین شد، در وین نمایندگان کشورهای باقی مانده در برجام تلاش دارند تا در مقابل فشار حداکثری واشنگتن، گامی دیگر به سوی حفظ توافق برجام بردارند.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا، تارنمای رسانه آمریکایی بلومبرگ درباره نشست اعضای این کمیسیون نوشت: درحالی که تنها دو ماه دیگر تا انتخابات آمریکا زمان باقی است، کشورهای چین، روسیه و امضا کنندگان اروپایی برجام تلاش دارند تا از فشارهای حداکثری دولت ترامپ بر ایران که می تواند به سمت وخیم تر شدن وضعیت پیش رود، ممانعت به عمل آورند.
نخستین نشست اعضای کمیسیون برجام پس از شکست آمریکا در شورای امنیت
بلومبرگ در ادامه نوشت: درواقع این نخستین نشست اعضای کمیسیون برجام در وین پس از شکست آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل بر سر ایران است.
این رسانه آمریکایی افزود: آمریکا قصد فعال کردن مکانیزم ماشه علیه را دارد که دراین زمینه بر متحدان اروپایی خود نیز فشار وارد کرده بود.
موضوعات زیادی قرار است مورد بحث قرار گیرند
بلومبرگ گزارش داد: «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌ بین‌المللی انرژی اتمی مستقر در وین در این باره در حساب توئیتر خود نوشته است: موضوعات بسیاری قرار است (در این دیدار) مورد بحث قرار گیرند.
اولیانوف در توئیتر خود نوشت: مقدمات نشست در وین در ارتباط با نشست کمیسیون برجام در سطح مدیران اول سیاسی در اول سپتامبر (سه شنبه) آماده است، مشارکت کنندگان (اعضای) توافق هسته‫ای موضوعات بسیاری برای بحث دارند.
بلومبرگ به نقل از یکی از مدیران مرکز خلع سلاح وین که به دیپلمات ها مشاوره سیاسی می دهد نوشت: تنش بوجود آمده در تابستان اکنون نسبت به دوماه گذشته کاسته شده و در وضعیت بهتری قرار دارد.
برجام با وجود فشارهای دولت ترامپ همچنان پابرجا است
این رسانه آمریکایی به صحبت‫های اخیر وندی شرمن به عنوان یکی از معماران توافق هسته‫ای ۲۰۱۵ در دانشگاه هاروارد اشاره کرد که از پابرجا ماندن برجام ابراز رضایت کرده است.
بنابراین گزارش، شرمن دراین باره گفت: بسیار جالب است که برجام، حتی باوجود تهدیدهایی که بدان مواجه شد، همچنان پابرجا باقی است.
شرمن افزود: اعضای کمیسیون مشترک که تاکنون باقی مانده‫اند، تلاش می‫کنند تا این توافق را به هر نحو مطلوب که همگان در انتظار انتخابات سوم ماه نوامبر (۱۳ آبان) هستند، پیش برند.
«جائو لی جیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه با یادآوری برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در وین اظهار امیدواری کرد که این نشست فرصتی برای حمایت از برجام و اجرای صادقانه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت باشد.
در همین حال «الکساندر شالنبرگ» وزیر امور خارجه اتریش در دیدار با «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران در وین، برجام را موثرترین توافق دیپلماتیک خواند و بر لزوم تلاش همه‌جانبه برای حفظ آن تاکید کرد.
سیدعباس عراقچی بامداد دوشنبه وارد پایتخت اتریش شد و تاکنون دیدارهای دوجانبه‌ای را با هیئت‌های دیگر داشته است. وی همچنین قرار است پس از شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام، با رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ملاقات کند.
ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، چهارشنبه گذشته در پایان سفر مدیرکل آژانس به تهران و انجام مذاکرات با مقامات ایران، توافق کردند تا همکاری‌های خود را بیش از پیش تقویت کنند و اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از ١۶ ژانویه ٢٠١۶ به صورت موقت توسط ایران در حال اجراست، ارتقا بخشند.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید