به گزارش صدانیوز،بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در یادداشتی سه راه هوشمندانه سختگیری علیه ایران را برشمرده است.
جو بایدن طی یادداشتی در پایگاه اینترنتی شبکه خبری سی‌ان‌ان برنامه سه مرحله اى خود در قبال ایران را برشمرده و تاکید می کند راه های هوشمندانه تری نیز براى سخت گیرى علیه ایران وجود دارد.

جو بایدن در یادداشت خود اتهامات و ادعاهای کذب زیادی علیه اقدامات و نیات ایران مطرح کرده با این حال برای بهره‌گیری مخاطبان از مواضع بایدن درباره ایران و نقطه نزاع کاندیداهای ریاست‌جمهوری آمریکا درباره ایران متن کامل یادداشت بایدن ترجمه و در تسنیم منتشر شده است.

این یادداشت به وضوح نشان می‌دهد که اختلاف بایدن و ترامپ و به طور کلی دموکراتها و جمهوری‌خواهان در آمریکا راجع به ایران نه بر سر اصل فشار و اقدام علیه ایران، بلکه بر سر تکنیک‌های آن است.

بر همین مبناست که بایدن تأکید می‌کند نه تنها دموکراتها به فکر کاهش فشار به ایران نیستند، بلکه آنها هم به دنبال شدیدترین فشارها علیه مردم ایران هستند و در این مسیر صرفاً به راهکارهای هوشمندانه‌تر می‌اندیشیند! نکته‌ای که می‌تواند برای ستادهای انتخاباتی دموکراتها در ایران و غربگرایان محل تأمل باشد!

متن کامل یادداشت بایدن در سی ان ان در ادامه به شرح ذیل است:

وقتی ترامپ ریاست جمهوری را بدست گرفت؛ وعده یک توافق بهتر برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران را داد و متعهد شد که به تهران برای مهار رفتار تهاجمی‌اش در سراسر خاورمیانه فشار وارد می کند. مثل خیلی از وعده‌های رئیس جمهور ترامپ، مشخص شد که این وعده ها فقط شعارهای تو خالی است. در عوض ترامپ با بی پروایی تمام، سیاستی که آمریکا را امن نگه می داشت به کنار گذاشت و آن را با سیاستی که تهدیدات علیه آمریکا را بدتر می کرد، جایگزین کرد.

همین ماه گذشته ثابت شد که سیاست ترامپ در قبال ایران، در واقع یک شکستی خطرناک است. در سازمان ملل، ترامپ حتی نتوانست یکی از نزدیک ترین متحدان آمریکا را برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران همراه کند. سپس ترامپ سعی کرد تا به صورت یکجانبه، تحریم های سازمان ملل علیه ایران را بازگرداند، اما در میدان عمل اعضای شورای امنیت سازمان ملل با هم جهت رد و عدم پذیرش بازی جدید ترامپ هم صدا شدند. اکنون هم گزارش‌ها حاکی از آن است که ایران ۱۰ برابر بیشتر از زمانی که باراک اوباما و من ریاست جمهوری را ترک کردیم، انباشت اورانیوم غنی شده دارد. لازم است تا ما به سرعت این مسیر را تغییر دهیم.

من هیچ تردیدی درباره چالش‌ها و مشکلاتی که رژیم ایران بر منافع امنیتی آمریکا، دوستان و شرکای ما و بر مردم خودش تحمیل می کند، ندارم. اما همان گونه که راه ترامپ وجود دارد، همزمان راه هوشمندانه و حساب شده دیگری نیز برای سخت گیری علیه ایران هست. ترامپ نزدیک ترین متحدان و دوستان ما را نادیده گرفت و به تنهایی از توافقی که چشم و گوش را در درون برنامه هسته‌ای ایران قرار می داد و خیلی خوب و با اطمینان کافی مسیر دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را مسدود می کرد، دور شد و فاصله گرفت.

او بارها و بارها تنش ها را تشدید کرده و ما را بدون یک استراتژی واقع بینانه که بتوان پایانی را برای آن متصور شد، به یک جنگ دیگر در خاورمیانه نزدیک کرده است. ترامپ درگیر تشدید تنش هایی شده است که نیروهای ما را با خطر روبرو خواهد کرد و بعدش چنین اقداماتی را به ضربه مغزی و آسیب های خفیف تقلیل می دهد.

با هر معیاری نیز که در نظربگیرید، «فشار حداکثری ترامپ» مزیتی قابل توجه برای رژیم ایران و ضربه‌ای قابل توجه برای منافع آمریکا بوده است.

پنج سال پیش، آمریکا دیپلماسی را به پیش برد و این دیپلماسی به توافقی منجر شد که اطمینان خاطر ایجاد می کرد که ایران حتی برای تولید مواد شکافت پذیر کافی برای ساخت یک بمب، به یک سال زمان نیاز خواهد داشت. حالا از آن جایی که ترامپ اجازه داد تا ایران از تعهدات خود در توافق هسته‌ای عقب نشینی کند، زمان لازم برای تولید مواد شکافت پذیر بمب از سوی ایران فقط به چند ماه کاهش یافته است و حتی در حال حاضر، هیچ دیپلماسی جدی و تاثیرگذاری برای معکوس کردن این شرایط نیست.

موضوع آخر این که ایران امروزه در مقایسه با زمانی که ترامپ ریاست جمهوری را بدست گرفت، به بمب هسته ای نزدیک تر شده است، ولی ترامپ پاسخی برای این وضعیت ندارد. پنج سال پیش حتی روسیه و چین نیز در کنار متحدان اروپایی ما پشت راهی که به رهبری آمریکا در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران دنبال می شد، قرار گرفتند.

اکنون اما آمریکا تنها شده است. سیاست های ترامپ، روسیه و چین را به ایران نزدیک تر کرده و همزمان روابط دو سوی آتلانتیک به پائین ترین حد خود طی ده های اخیر رسیده است. وقتی اوایل امسال تنش ها افزایش یافت، متحدان اروپایی ما بجای این که در کنار آمریکا بایستند، از همه طرف ها خواستند تا حداکثر خویشتنداری و مسئولیت پذیری را بکار گیرند، چون ترامپ توافقی را نقض کرد که آمریکا خودش درباره آن گفتگو و مذاکره کرده بود و سپس با بی پروایی درباره آن عمل کرد، دیگر قدرت های جهانی نیز بجای این که در کنار آمریکا برای مقابله با تهران قرار گیرند، انرژی خود را صرف آن کردند تا با سیاست‌های آمریکا مخالفت کنند. این ترکیب تقابل و انزوا ما را در بدترین شرایط قرار داده است: نه تحریم تسلیحاتی و یا مکانیزم ماشه بازگشت تحریم های سازمان ملل کار کرد و نه توافقی که برنامه هسته ای ایران را محدود کند و هیچ طرح و برنامه‌ای جز بی پروایی بیشتر وجود ندارد.

پنج سال پیش ایران یک بازیگر منطقه‌ای بد بود که نیاز به بازدارندگی فعال و عقب نشاندنش بود، اما طی این سال‌ها این کشور یک حمله عمده و قابل توجه به نیروهای آمریکایی در منطقه نکرده بود. از زمانی که ترامپ روی کار آمده، ایران و یا نیروهای نیابتی آن دو نیروی خدماتی آمریکا و یک پیمانکار آمریکایی را کشته‌اند و بیش از ۱۰۰ سرباز آمریکایی را زخمی کرده‌اند و به تاسیاست نفتی عربستان سعودی آسیب زده اند و حمل و نقل دریایی و تجاری در خلیج فارس را مختل کرده‌اند.

قبل از این که ترامپ روی کار بیاید، سال های سال بدون حمله راکتی شبه نظامیان به تاسیاست آمریکا در عراق سپری شد، اما این اتفاق در حال حاضر به صورت مکرر در عراق می افتد. ترامپ بجای بازدارندگی، ایران را جسورتر کرد. بجای پایان دادن به جنگ‌های بی پایان، ترامپ بارها آمریکا را به مرز یک جنگ جدید دیگر کشاند. اگر ترامپ چنین چیزی را موفقیت می داند، پس شکست چگونه است.

خبر خوب این است که بدانیم یک راه بهتر هم هنوز باقی است و این همان چیزی است که میخواهم به عنوان یک رئیس جمهور انجام دهم.

نخست این که من تعهدی بی نقض را خواهم داد که از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری خواهم کرد.

دوم این که به تهران مسیر قابل اطمینانی را برای بازگشت به دیپلماسی پیشنهاد خواهم داد. اگر ایران به تعهدات دقیق توافق هسته ای بازگشت، آمریکا نیز به توافق به عنوان نقطه شروعی برای دنبال کردن مذاکرات بعدی بازخواهد گشت. ما با متحدان مان برای تقویت و گسترش مفاد توافق هسته‌ای کار خواهیم کرد و همزمان به دیگر نگرانی ها نیز توجه خواهیم کرد. این اقدامات شامل کاری فوری برای آزادی آمریکایی‌ها بازداشتی در ایران و در خواست از این رژیم در ارتباط با توقف نقض همیشگی حقوق بشر از جمله اعدام کشتی گیر نوید افکاری طی هفته جاری و بازداشت اشتباه زندانیان سایسی مانند وکیل حقوق بشر، نسرین ستوده خواهد بود. ما همچنین اقداماتی را دنبال خواهیم کرد تا به شرکایمان برای کاهش تنش و پایان دادن به تنش‌های منطقه‌ای از جمله جنگ فاجعه بار یمن کمک کنیم. همچنین گام هایی را برخواهم داشت تا اطمینان حاصل کنیم که تحریم‌های آمریکا مانع مقابله ایران با شیوع کووید-۱۹ نخواهد داشت. همچنین در همان روز اول، قانون خفت بار ترامپ درباره ممنوعیت سفر که تعدادی از کشورهای عمدتا مسلمان وبرخی دیگر را هدف قرار داده بود، لغو خواهم کرد.

سوم این که ما به تلاش ها برای عقب راندن ایران از فعالیت‌های بی ثبات کننده که دوستان و شرکای ما را در منطقه تهدید می کند، ادامه خواهیم داد. همچنین با استفاده از توافق کمک‌های امنیتی آمریکا و اسرائیل که در زمان معاونت ریاست جمهوری من امضا شد، آمریکا از نزدیک با اسرائیل همکاری خواهد داشت تا اطمینان حاصل کند که تل آویو می تواند از خودش در برابر ایران و بازیگران نیابتی آن دفاع کند. ما همچنین به استفاده از تحریم‌های هدفمند علیه نقض حقوق بشر در ایران، حمایت این کشور از تروریسم و برنامه موشک‌‌های بالستیک ادامه خواهیم داد.

اگر ایران تقابل را انتخاب کند، من آماده هستم تا از منافع حیاتی و نیروهایمان دفاع کنم. اما اگر ایران گام هایی را بردارد که نشان دهد که آماده گفتگو است، من هم در مسیر دیپلماسی قدم برخواهم داشت.

با بازگشت جهان در کنار آمریکا، دولت بایدن درست کردن سیاست ایران را در دستور کار و اولویت خود قرار خواهد داد.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید