کرونا و پیش بینی صدر اعضم آلمان از شرایط ناگوار جهان

مرکل
مرکل

در حالی که دقیقا یک سال از اعلام رسمی اولین مرگ ناشی از کرونا در چین می‌گذرد، شیوع این ویروس در جهان همچنان در حال افزایش است و آخرین آمارها نشان می‌دهد که میزان مرگ و میر کرونا در بلژیک به ۲۰ هزار نفر رسیده و این آمار نیز در آلمان مرز ۴۰ هزار نفر را شکسته است. در این شرایط، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان هشدار داد که تا زمان تاثیرگذاری واکسیناسیون کرونا شرایط بدتری در آینده پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اکنون بیش از هشتاد درصد تخت‌های بخش‌های ویژه بیمارستان‌های آلمان در اشغال بیماران مبتلا به کرونا ست. در بریتانیا نیز شیوع ویروس کرونا شدت گرفته و مرز هشتاد هزار مرگ بر اثر این ویروس را گذرانده است.

در کانادا نیز برای مقابله با موج دوم شروع کرونا در کبک، از شامگاه شنبه مقررات منع تردد شبانه در این منطقه اجرا شد. اجرای مقررات منع تردد در کانادا، در مقیاس استانی از زمان شیوع آنفلوآنزای اسپانیایی در یک قرن پیش بی‌سابقه است.

اداره امنیت کبک در پیامی توئیتری اعلام کرد به رغم برخی حواشی ما شاهد همکاری خوب مردم در رعایت مقررات منع تردد هستیم. این مقررات از ساعت ۲۰ تا ساعت ۵ صبح اجرا می‌شود و قرار است به مدت چهار هفته یعنی تا هشتم فوریه در استان فرانسه زبان کانادا ادامه داشته باشد.

استان کبک با جمعیت هشت میلیون و پانصد هزار نفری بیشترین آسیب را از شیوع کرونا در کانادا داشته است.برای افرادی که این مقررات منع تردد را نقض کنند جریمه هزار تا ۶ هزار دلار کانادا تعیین شده است.

نخست‌وزیر کبک در پیامی در صفحه فیسبوک خود نوشت دلیل اصلی این مقررات منع تردد، جلوگیری از هرگونه تجمعی است. در حالی که واکسیناسیون کرونا در کشورهای مختلفی آغاز شده است، در این میان وضعیت اسرائیل از همه بهتر است به طوری که دوز دوم واکسن کرونای فایزر-بیون‌تک به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و یولی ادلشتین، وزیر بهداشت اسرائیل تزریق شد.

این دو مقام اسرائیلی دوز دوم واکسن کرونا را در یک مرکز بهداشتی در شهر «رمت گن» در نزدیکی تل‌آویو دریافت کردند.  نتانیاهو با بیان اینکه واکسن کووید-۱۹ تا پایان ماه مارس در اختیار تمام شهروندان اسرائیلی‌ بالای ۱۶ سال قرار داده خواهد شد اعلام کرد که به شهروندانی که هر دو دوز را دریافت کنند “گذرنامه سبز” داده خواهد شد.

به گفته وی دارندگان این گذرنامه اجازه می‌یابند در رویدادهای فرهنگی شرکت کرده٬ در رستوران‌ها غذا بخورند و حتی اگر با ناقل ویروس تماس داشته باشند از قرنطینه معاف شوند. اسرائیل با ۹/۳ میلیون نفر جمعیت از روز بیستم دسامبر سال گذشته٬ واکسیناسیون سراسری را آغاز کرده و تاکنون بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

براساس داده‌های وزارت بهداشت اسرائیل تاکنون بیش از ۴۷۷ نفر از مردم این کشور به کرونا مبتلا شده و سه هزار و ۵۹۶ نیز به دلیل کرونا جان باخته‌اند.اما شیب ابتلا به کرونا در کشورهای جنوب شرق آسیا همچنان صعودی است.

وزارت بهداشت فیلیپین روز یکشنبه، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که مجموع بیماران کرونایی در این کشور با ثبت ۱۹۰۶ مورد جدید طی ۲۴ ساعت گذشته به ۴۸۷ هزار و ۶۹۰ نفر افزایش یافت. همچنین تعداد فوتی‌های ویروس کووید-۱۹ در فیلیپین با مرگ ۸ نفر دیگر در یک روز گذشته به ۹ هزار و ۴۰۵ نفر رسیده و آمار بهبودیافتگان نیز به ۴۵۸ هزار و ۱۹۸ نفر رسید.

بنا به اعلام اداره کل خدمات بهداشتی بنگلادش نیز طی شبانه‌روز گذشته در این کشور ۱۰۷۱ تن دیگر به ویروس کرونا مبتلا شده و مجموع مبتلایان به ۵۲۲ هزار و ۴۵۳ نفر رسیده است. همچنین شمار قربانیان کرونا در بنگلادش نیز با مرگ ۲۵ بیمار دیگر در این بازه زمانی به ۷ هزار و ۷۸۱ نفر افزایش یافت.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید