چین محور اصلی سخنرانی بایدن در نشست سران گروه ۷

به نقل از خبرگزاری ها

بایدن پیش از این درباره چین گفته است: ما با آزار و اذیت های اقتصادی چین مقابله خواهیم کرد، با اقدامات تجاوزکارانه اش مقابله می کنیم تا چین را به خاطر مسائل مربوط به حقوق بشر، مالکیت معنوی و رهبری جهان پاسخگو کنیم.

به گزارش نباء خبر،رئیس جمهور آمریکا برای نخستین بار در نشست رهبران گروه ۷ که امروز جمعه به صورت مجازی برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد.
به نقل از رویترز، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا قصد دارد برای نخستین بار در نشست مجازی رهبران گروه ۷ شرکت کرده و درباره طرح های مربوط به مقابله با شیوع ویروس کرونا، بازگشایی اقتصاد جهانی و مقابله با چالش های ایجاد شده از سوی چین، مذاکره کند.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

بر اساس این گزارش نشست رهبران گروه ۷ در حالی برگزار می شود که بحران شیوع ویروس کرونا تاکنون جان بیش از ۲.۴ میلیون نفر را در سراسر دنیا گرفته و اقتصاد جهانی را با بدترین بحران از زمان رکود بزرگ ۲۰۰۸ روبرو کرده و زندگی میلیاردها نفر از مردم را مختل کرده است.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه به وقت محلی در اظهاراتی تاکید کرد: بایدن بر روی پاسخ و واکنش جهانی به پاندمی کرونا تمرکز خواهد کرد، از جمله تولید و توزیع و عرضه واکسن.

وی در ادامه افزود: بایدن همچنین درباره رونق اقتصاد جهانی از جمله اهمیت حفظ تدابیر حمایتی از اقتصاد از سوی کشورهای صنعتی برای دستیابی به رونق پایدار، مذاکره خواهد کرد. بایدن همچنین قصد دارد با رهبران سایر کشورهای گروه ۷ درباره اهمیت نقش جهانی این کشورها برای مقابله با چالش های اقتصادی از جمله چالش هایی که از سوی چین ایجاد شده، مذاکره و رایزنی کند.

نشست گروه ۷ یک فرصت و شانس بزرگ برای جو بایدن است تا تعامل مجدد ایالات متحده با جهان و موسسات جهانی را اعلام کند؛ آن هم پس از ۴ سال دوره ریاست جمهوری پرتنش دونالد ترامپ با متحدان و شرکای نزدیک آمریکا و سازمان های بین المللی.

علاوه بر بایدن، نشست مجازی رهبران گروه ۷ شاهد حضور یک چهره جدید دیگر خواهد بود، ماریو دراگی نخست وزیر جدید ایتالیا. دراگی تجربه و شهرت زیادی در بانک مرکزی اروپا در بحبوحه بحران بدهی منطقه یورو دارد.

بریتانیا که ریاست دوره ای گروه ۷ را بر عهده دارد و می خواهد پس از برگزیت نشان دهد که همچنان در عرصه بین المللی حرف های زیادی برای گفتن دارد، از اعضای این گروه خواهد خواست تا برای تسریع روند تولید واکسن کرونا در ۱۰۰ روز آینده تلاش کنند.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس مایل به بازسازی روابط مستحکم با بایدن است، این در حالی است که رئیس جمهور فعلی آمریکا پیش از این هرگز از برگزیت حمایت نکرده است.

دولت بایدن اخیرا وعده داده است تا ۴ میلیارد دلار برای برنامه تولید واکسن کرونا برای کشورهای فقیر اختصاص دهد.

چین هم یکی از موضوعات مهم این نشست خواهد بود. بایدن در نخستین سخنرانی مهم سیاست خارجی اش، چین را جدی ترین رقیب برای ایالات متحده خوانده است.

بایدن پیش از این درباره چین گفته است: ما با آزار و اذیت های اقتصادی چین مقابله خواهیم کرد، با اقدامات تجاوزکارانه اش مقابله می کنیم تا چین را به خاطر مسائل مربوط به حقوق بشر، مالکیت معنوی و رهبری جهان پاسخگو کنیم.

گروه ۷ شامل کشورهای آمریکا، ژاپن، آلمان، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و کانادا در مجموع ۴۰ تریلیون دلار از تولید ناخالص داخلی جهان را در اختیار دارند که این رقم معادل حدود ۵۰ درصد کل تولید اقتصادی دنیا است.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید