پیام معنادار مسکو از قلب بغداد به واشنگتن

به نقل از منابع خبری

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه پس از دیدار با همتای عراقی خود در بغداد در کنفرانس خبری اظهار داشت: آمریکا مناطق کردنشین عراق و سوریه را به تمایلات جدایی طلبانه تشویق می‌کند و این، بازی با آتش است.

به گزارش نباءخبر، در میانه تشدید رقابت‌ها و تنش‌های سیاسی میان آمریکا و روسیه در موضوعاتی همچون بحران اوکراین، سرگئی لاوروف پیامی جدی را از بغداد به واشنگتن ارسال کرد. عراق نماد زیاده‌خواهی و بازمانده نسل هژمونی طلبی آمریکا رد نظام بین‌الملل است. حالا لاوروف در قلب بغداد پیام ویژه‌ای را برای واشنگتن ارسال کرده است.
«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه پس از دیدار با همتای عراقی خود در بغداد در کنفرانس خبری اظهار داشت: آمریکا مناطق کردنشین عراق و سوریه را به تمایلات جدایی طلبانه تشویق می‌کند و این، بازی با آتش است.
وی افزود: آمریکایی‌ها جدایی طلبی کردها را به هر طریق ممکن تشویق می‌کنند و نسبت به سایر امور دیگر از جمله تمامیت ارضی سوریه بی‌توجهی می‌کنند و با چنین غزل خوانی‌هایی خطراتی را برای سایر کشورهای منطقه ایجاد می‌کنند.
وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به اینکه کشورش به کار بر مذاکرات آستانه پیرامون حل بحران سوریه ادامه می‌دهد و آن را مفید می‌داند، افزود: ما با در نظر گرفتن نقش عراق به عنوان ناظر بر مذاکرات آستانه که توسط روسیه، ترکیه و ایران شکل گرفته است به تعامل خود ادامه خواهیم داد و مشارکت عراق به عنوان ناظر به نظر ما بسیار مفید است، ضمن آنکه اردن و لبنان نیز همین نقش را ایفا می‌کنند. لاوروف همچنین درباره نشست روسیه با اتحادیه کشورهای عربی گفت: قرار است این نشست در نیمه اول سال جاری میلادی برگزار شود.
وی افزود: ما اکنون در حال آماده شدن برای میزبانی نشست وزیران بعدی اتحادیه کشورهای عربی و روسیه هستیم که امیدواریم در نیمه اول سال جاری برگزار شود. وزیر امور خارجه روسیه همچنین از «فواد حسین» همتای عراقی خود برای سفری دیگر به روسیه دعوت کرد. لاوروف همچنین بر ضرورت حفاظت از روابط اقتصادی و سرمایه‌گذاری روسیه در عراق در برابر تاثیر تحریم‌ها تاکید کرد.
وی در دیدار با فواد حسین همتای عراقی خود، گفت: در شرایط کنونی که تحت شرایط محدودیت‌های غیرقانونی اعمال شده توسط آمریکایی‌ها و دنباله روهای آن‌ها قرار داریم، حفظ روابط اقتصادی قانونی در برابر فشارهای غیرقانونی غرب از اهمیت زیادی برخوردار است. وزیر خارجه روسیه افزود: در مسیر تماس با دوستان عراقی خود از تجربیات خوبی برخورداریم و شکی نیست که فعالان اقتصادی ما و نمایندگان اداراتی که در راستای منافع اقتصادی و انرژی کار می‌کنند، بر اساس منافع ملی هدایت خواهند شد و با این رویکرد، همیشه می‌توان راه‌حل‌های قابل قبول دوجانبه پیدا کرد.
لاوروف درباره بدهی‌های عراق به روسیه نیز گفت: بغداد اکنون در حال مطالعه فرصت‌هایی برای پرداخت بدهی‌های خود به شرکت‌های نفت و گاز روسیه است که در عراق فعالیت می‌کنند. وی درباره مساله فلسطین هم گفت: مساله فلسطین موضوعی محوری و بسیار مهم است و اتحادیه عرب برای حل همه وظایف تعیین شده توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بر تلاش‌های هماهنگ ایستاده است. وزیر امور خارجه روسیه تصریح کرد که غرب درباره مسائل فلسطین تعلل می‌کند.
همچنین فواد حسین وزیر امور خارجه عراق در این نشست خبری مشترک سفر هیات روسی به بغداد را فرصت مهمی برای بررسی دیدگاه طرف روسی در مورد مسائل مختلف دانست و افزود:‌ در گفت‌وگوهایمان به مسائل منطقه و روابط دوجانبه پرداختیم و همچنین نحوه رسیدگی به بدهی‌های مالی شرکت‌های روسی در عراق را بررسی و بر اهمیت نشست کمیته مشترک بین دو کشور تاکید کردیم. وی درباره جنگ اوکراین گفت: موضع عراق در قبال این جنگ روشن است بنابراین ما خواستار آتش بس بین روسیه و اوکراین و خواستار پایان دادن به بحران از طریق گفتگو بین دو کشور هستیم.
وزیر خارجه عراق با اشاره به اینکه در گفت‌ وگو با لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به مسائل منطقه و روابط دوجانبه پرداختیم گفت:‌ همچنین نحوه رسیدگی به بدهی‌های مالی شرکت‌های روسی در عراق را بررسی کردیم. فواد حسین افزود: چهارشنبه هفته آینده به واشنگتن سفر می کنم و درباره همکاری با شرکت های روسی با طرف های آمریکایی گفت و گو خواهم کرد.
«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه یکشنبه شب در راس هیاتی ۹۰ نفره از دیپلمات ها، بازرگانان ، فرماندهان نظامی و خبرنگاران رسانه های روسی وارد بغداد پایتخت عراق شد.
عراقی ها، آن گونه که «احمد الصحاف» سخنگوی وزارت خارجه عراق می گوید، این حضور روس ها را در چارچوب «سیاست توازن و درهای باز بغداد به روی همه شرکا در راستای جذب سرمایه گذاران به ویژه در حوزه انرژی» می بینند؛ آن هم پس از سفرهای السودانی به آلمان و فرانسه و سفری که قرار است در هفته جاری، فواد حسین وزیر خارجه عراق به واشنگتن انجام دهد.
این سفر لاوروف به بغداد، پس از آن صورت گرفت که اروپایی ها از زبان صدراعظم آلمان در سفر نخست وزیر عراق به آن کشور اعلام کردند قصد دارند کسری انرژی اروپا در بحبوحه جنگ اوکراین و اعمال تحریم های غرب علیه روسیه را با نفت و گاز عراق جبران کنند.
همچنین این سفر با اجرایی شدن تحریم محموله های دریایی فرآورده های نفتی روسیه از سوی اروپا از امروز یکشنبه، اهمیت فوق العاده ای یافته است.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید