چرا باخموت در جنگ روسیه و اوکراین مهم است؟

به تحلیل کارشناسان سیاسی

این شهر و تصرف آن ارزش استراتژیک محدودی برای روسیه دارد. روسیه برای ‍پیشروی بیشتر در اوکراین و برای رسیدن به هدف پوتین در «آزادسازی دُنْباس»، باید باخموت را تصرف کند.با این حال، میزان زیادی از تاکید هر دو طرف بر تصرف یا عدم تصرف شهر بسیار فراتر از هر ارزش استراتژیک است.

به گزارش نبأخبر، به نقل از الجزیره، روسیه مدعی است که باخموت در شرق اوکراین را به طور کامل به تصرف خود درآورده است، اما کی یف می گوید هنوز بخشی از شهر را تحت کنترل دارد. باخموت که زمانی حدود 70000 نفر جمعیت داشت، از زمان حمله روسیه به اوکراین در فوریه 2022، شاهد هشت ماه نبرد شدید بوده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز شنبه به نیروهای خود و ارتش خصوصی‌اش( گروه واگنر) برای «آزادسازی» شهر تبریک گفت، اما ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت که اگرچه نیروهای روسی در باخموت هستند، اما این شهر «اشغال نشده» است.

سرهنگ ژنرال الکساندر سیرسکی، فرمانده نیروی زمینی اوکراین نیز روز یکشنبه گفت که نیروهای اوکراینی در یک محاصره تاکتیکی به تصرف شهر نزدیک می شوند. هانا مالیار معاون وزیر دفاع نیز گفت که نیروهای اوکراینی در حال پیشروی در حومه شهر هستند و «شهر را نیمه محاصره کرده اند».

اما چرا باخموت، شهری که قبلاً خواب ‌آلود و بدون جذابیت خاصی در منطقه معدن ‌کاری نمک در شرق اوکراین قرار داشت، در جنگ روسیه و اوکراین بسیار مهم شده است؟

نکته‌ای که باید بدانید این است: این شهر و تصرف آن ارزش استراتژیک محدودی برای روسیه دارد. روسیه برای ‍پیشروی بیشتر در اوکراین و برای رسیدن به هدف پوتین در «آزادسازی دُنْباس»، باید باخموت را تصرف کند.

با این حال، میزان زیادی از تاکید هر دو طرف بر تصرف یا عدم تصرف شهر بسیار فراتر از هر ارزش استراتژیک است. اگر هر یک از طرفین باخموت را به طور کامل تصرف کنند، سپس با یک سری خطوط دفاعی که در اطراف آن قرار گرفته روبرو می شوند. اهمیت شهر در عوض در وزن نمادینی است که در طول ماه‌ها نبرد تلخ و سنگین به ‌دست آورده است.

برای اوکراین، این شهر به نمونه ای از مقاومت سرسختانه در برابر تجاوز روسیه تبدیل شده است. این شهر شاهد برخی از شدیدترین درگیری ها از زمان تهاجم روسیه بوده است. تصاویر خندق غرق در خون در پیام رسان تلگرام به اشتراک گذاشته می شود و شعار «باخموت را نگه می داریم!» به یک شعار محبوب در شبکه های اجتماعی تبدیل شده است.

هنگامی که ارتش روسیه ابهت اولیه و فرضی در پیشروی سریع در اوکراین را از دست داد، گروه واگنر، یک گروه مزدور که به دلیل سالها استقرار در سوریه و کشورهای مختلف آفریقایی حرفه‌ای‌تر شده بود، در اواخر سال گذشته نبرد برای تصرف باخموت را آغاز کرد. از آن زمان، حمله روسیه در باخموت مترادف با نام این گروه شد و رئیس آن، رهبران نظامی ارشد روسیه را فراخواند و علناً آنها را به خاطر عدم تأمین مهمات کافی برای نیروهایش در عملیات مربوط به تصاحب این شهر مورد سرزنش قرار داد. پیروزی روسیه در باخموت نیز می تواند پیروزی رییس واگنر باشد و به طور بالقوه جایگاه او را نزد کرملین بالا ببرد.

سقوط باخموت چه معنایی برای اوکراین خواهد داشت؟

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، روز یکشنبه در نشست سران گروه هفت (G7) در هیروشیما، ژاپن، گفت که این شهر «کاملاً ویران شده است» و این نشان می ‌دهد که یک شکست بالقوه برای کی‌یف یک پیروزی بزرگ برای روسیه محسوب می‌شود.

از دست دادن شهر می تواند ضربه ای به روحیه اوکراین پس از چندین ماه جنگ تلخ وارد کند. دقیقاً مشخص نیست که چه تعداد سرباز از هر دو طرف در درگیری اخیر کشته شده اند، اما مسکو و کی‌یف هر دو ادعا کرده اند که صدها نفر را در یک روز کشته اند.

این در زمانی اتفاق می‌افتد که انتظار می‌رود اوکراین یک ضدحمله مورد انتظار را آغاز کند، که می‌تواند نگرانی‌هایی را در متحدان اوکراین ایجاد کند.

در ماه مارس، زلنسکی گفت سقوط باخموت، می‌تواند به روسیه اجازه دهد تا حمایت بین‌المللی را برای توافقی که ممکن است اوکراین را مجبور به سازش‌های غیرقابل قبول کند، جلب کند.

تسخیر باخموت چه معنایی برای روسیه خواهد داشت؟

سقوط شهر می تواند یک تقویت روحی بزرگ برای روسیه باشد که به اولین پیروزی بزرگ خود در بیش از 10 ماه گذشته بیش از هر زمان دیگری نیاز دارد. از نیمه دوم سال 2022، گزارش‌های رسیده از خط مقدم جنگ، منعکس‌کننده پیشرفت‌های اوکراین در برخی مناطق و بن بست شدید در برخی دیگر بوده است. روسیه چندین موج حملات پهپادی و موشکی را به شهرهای اوکراین انجام داده است، اما ادعای هیچ دستاورد ارضی قابل توجهی نداشته است.

پوتین در بیانیه‌ای به ارتش خصوصی واگنر و نیروهای ارتش روسیه تصرف باخموت را تبریک گفت. اقدامی که نشان می‌دهد پوتین مشتاق به برداشته شدن موانع در راه رسیدن به دنباس است.

از نظر استراتژیک، پیروزی در باخموت می‌تواند مسیری را به سمت غرب، احتمالاً به کراماتورسک شهری با تقریباً 150000 نفر جمعیت قبل از جنگ باز کند. با این حال، اوکراین مناطق اطراف شهر باخموت را به شدت مستحکم کرده است.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید