آرایش قوای نظامی ایران در اقیانوس اطلس

نیروی دریایی
نیروی دریایی

به نقل ازصدانیوز ،اعلام خبر استقرار قریب الوقوع نیروی دریایی ایران در اقیانوس اطلس طی ساعات اخیر به طور گسترده در محافل خبری منطقه و جهان مطرح شده و درباره آن تحلیل متعددی عنوان شده است.در همین رابطه«شارل ابی نادر» تحلیلگر لبنانی در یادداشتی برای العهد نوشت: معاون فرمانده نیروی دریایی ایران به تازگی اعلام […]

به نقل ازصدانیوز ،اعلام خبر استقرار قریب الوقوع نیروی دریایی ایران در اقیانوس اطلس طی ساعات اخیر به طور گسترده در محافل خبری منطقه و جهان مطرح شده و درباره آن تحلیل متعددی عنوان شده است.در همین رابطه«شارل ابی نادر» تحلیلگر لبنانی در یادداشتی برای العهد نوشت: معاون فرمانده نیروی دریایی ایران به تازگی اعلام کرده که قوای دریایی ایران در مارس ۲۰۱۹ قرار است در یک ماموریت ۵ ماهه در اقیانوس اطلس حضور پیدا می کنند. این مسئله می‌تواند به یک نقطه تنش زا و بسیار حساس در رویارویی میان آمریکا و ایران که پشت پرده اکثر پرونده های منطقه قرار دارد تبدیل شود. حضور این بخش از نیروی دریایی ایران در اقیانوس اطلس می‌تواند خطر جدی برای سواحل و نیروی دریایی آمریکا ایجاد کند و آنها را در تیررس قرار خواهد داد.

پیامدهای راهبردی آرایش قوای نظامی ایران در اقیانوس اطلس

نکته مهم اینکه این حمله احتمالی به دور از مناطق اصلی تمرکز ایران در آب‌های بین‌المللی رخ خواهد داد و بدون نیاز به حمایت‌های هوایی که هر نیرویی دریایی به آن نیاز دارد انجام می شود؛ چون اساسا نیروهای ایرانی در نقاط تمرکز اصلی خود حضور ندارند. در حقیقت اهمیت اعلام ماموریت نیروی دریایی ایران در اقیانوس اطلس که مکانی دور از مکان کلاسیک استقرار نیروهای ایرانی محسوب می شود، معنای راهبردی بسیار عمیقی دارد که می‌توان آن را در موارد زیر خلاصه کرد:

۱٫ اعلام این عملیات دریایی در راستای بالا بردن سطح تهدید و رویارویی با آمریکا در پی عقب‌نشینی و خروج آمریکا از توافق هسته ای رخ داده است، تا تهران از این طریق قدرت و توانمندی های خود در مواجهه با اقدام آمریکایی‌ها را به طرف مقابل گوشزد کند و تاثیرات منفی اقدام آمریکا بر امنیت و اقتصاد خود را دور کند. ایران در ماههای اخیر با استفاده از اهرام دیپلماسی فعالانه اروپایی ها را مجبور به الزام به توافق هسته ای کرده و آمریکایی ها را نیز از معادله به صفر رساندن فروش نفت و گاز ایران منع کرده است.

۲٫ عملیات قریب الوقوع دریایی ایران در اقیانوس اطلس برای این رخ می دهد که حق ایران را در انجام اقداماتی که برای تحقق امنیت و ثبات و حاکمیت ملی خود لازم می‌بیند، گوشزد کند. تا ایران این گزینه را نیز به توانمندی های راهبردی خود که شامل موشک های بالستیک و پهپاد های هدایت شونده می شود اضافه کند و این رخدادها با وجود فشارهای بین المللی و منطقه ای دامنه دار علیه ایران رخ می‌دهد.

۳. اهمیت اجرای این ماموریت به دور از سواحل و آب های اقلیمی ایران در این مسئله نهفته است که در مناطقی رخ می‌دهد که سواحل جنوب شرقی آمریکا را شامل می شود و این مسئله را به اثبات می‌رساند که هر کشوری در جهان از جمله ایران حق استقرار نیروهای دریایی خود را در مناطقی که مناسب می بیند در راستای انجام مانور و یا گشت‌زنی دریایی، دارد. مسئله ای که قوانین بین المللی، قوانین دریایی و قوانین عبور از آبهای بین المللی بر آن صحه می گذارد. این اقدام ایران این مساله را مورد توجه قرار می دهد که تنها کشورهای بزرگ جهان از این حق برخوردار نیستند و نمی‌توان این اقدامات را تنها برای کشورهایی که قدرت نظامی دارند و دارای اطماع تاریخی مانند آمریکا هستند، منحصر کرد.

۴٫ حضور قریب‌الوقوع نیروهای دریایی ایران در غرب اقیانوس اطلس که در برابر منطقه دریایی مقابل سواحل کوبا و ونزوئلا قرار دارد به نوعی یک حمایت و پشتیبانی از این دو کشور که همواره از ایران در اکثر پرونده ها حمایت کرده و در برابر آمریکا موضع‌گیری کرده اند محسوب می شود.

برخی از تحلیلگران آمریکایی ها و از دیگر کشورها معتقدند ایران از طریق این اقدام می خواهد سطح چانه زنی خود را در هر مذاکرات و گفتگویی در آینده با آمریکایی ها بالاتر ببرد دقیقا همان چیزی که در زمان انجام توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵ رخ داد. اما با پیگیری روند تحولات و پیشرفت نظامی ایران در استفاده از تسلیحات مختلف و توانمندی های راهبردی در بخش‌های موشکی و دیگر عرصه‌ها که باعث تحمیل قوای ایران بر منطقه شده است و دلیل اصلی هجمه غرب و آمریکا به منطقه بوده است، نمی‌توان حضور نیروهای دریایی ایران در دریاها و آبهای بین المللی به ویژه غرب اقیانوس اطلس را که یک نقطه حساس و استراتژیک محسوب می‌شود، نادیده گرفت تا جایی که آمریکایی‌ها نیز نمی توانند از این حضور ایران، چشم پوشی کنند و به طور قطع این اقدام ایران مانند توانمندی هسته‌ای و موشکی به موضوع تنش زای دیگری در صحنه بین المللی به ویژه برای آمریکایی ها تبدیل خواهد شد.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید