کرونا

به گزارش صدانیوز،از زمان آغاز همه‌گیری ویروس کرونا در جهان، علم پزشکی، در اقدامی بی‌سابقه در تمامی عرصه‌ها پا به میدان گذارد تا هر چه سریعتر جهان بر این بحران پزشکی فائق آید. اما پس از گذشت ماه‌ها، جهان پزشکی هم امیدوار و هم ناامید برای یافتن دارویی اثرگذار به تحقیقات و تلاش خود ادامه می‌دهد.

شمار مبتلایان به کووید ۱۹ در سراسر جهان به بیش از ۲۶ میلیون نفر افزایش یافت. حدود ۸۶۴ هزار نفر تاکنون بر اثر عوارض ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در سراسر جهان جان خود را از دست دادند. کشورهای ایالات متحده آمریکا (بیش از ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار مبتلا)، برزیل (بیش از ۴ میلیون مبتلا)، هند (نزدیک به ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار مبتلا) و روسیه (بیش از یک میلیون مبتلا) در صدر کشورهای قربانی ناشی از شیوع ویروس کرونا قرار دارند.در علم پزشکی، هر زمان که بیماری جدیدی مورد شناسایی قرار می‌گیرد، در ابتدا با استفاده از داروهای موجود، تلاش می‌شود تا راه درمان مناسب برای مقابله با بیماری نوظهور مشخص شود.برخی گزارش‌های علمی حاکی از آن است که تا این لحظه، داروهای «دگزامتازون» و «ضدانعقاد»، تاثیر بسیار موثری در درمان مبتلایان در شرایط حاد به ویروس کرونا و کاهش میزان مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ داشته است.

در تحقیقات یک گروه از دانشمندان آمریکایی، استفاده از داروهای رقیق‌کننده خون (ضدانعقاد) خطر مرگ در مبتلایان به کووید ۱۹ را به میزان قابل‌توجهی کاهش داده است.همچنین، بر اساس نتایج این پژوهش، بیمارانی که داروهای ضدانعقاد خون دریافت کرده‌اند، به میزان ۳۰ درصد، احتمال کمتری دارد که به دستگاه تنفسی نیاز پیدا کنند.بر اساس نتایج این تحقیقات، بررسی حدود ۴ هزار و ۳۰۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ نشان داده است که در بدن اغلب بیمارانی که جان خود را از دست دادند، لخته خون مشاهده شده است.

نتایج این تحقیقات حاکی از آن است که دستگاه ایمنی بدن برای مقابله با ویروس کرونا اقدام به لخته کردن خون می‌کند.استفاده از اکسیژن (اکسیژن‌درمانی) هم یکی از روش‌های موثر برای بهبود شرایط بیمار مبتلا به کووید ۱۹ می‌باشد. بررسی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در یکی از بیمارستان‌های شهر پاریس، نشان می‌دهد استفاده از روش‌های درمانی فوق، میزان مرگ و میر در میان بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه را از ۴۰ درصد به ۲۵ درصد کاهش داده است. همچنین احتمال وخیم شدن حال بیماران بستری در بخش‌های بیمارستان و لزوم انتقال مبتلایان به بخش مراقبت‌های ویژه به نصف کاهش یافته است.اما همزمان بخشی از جامعه پزشکی برای دست‌یافتن به راه درمان موثر به منظور مقابله با بیماری کووید ۱۹ امیدوار نیست.

همزمان با شیوع ویروس کرونا در جهان، داروی «هیدروکسی کلروکین»، داروی درمان مالاریا، به عنوان یک آزمایش تجربی برای درمان بیماری کووید ۱۹استفاده شد.

اما استفاده از این دارو به دفعات مورد انتقاد بخشی از جامعه پزشکی در جهان قرار گرفت. نتایج یک تحقیق که هفته گذشته منتشر شد حاکی از آن است که هیدروکسی کلروکین داروی موثر در درمان بیماری کووید ۱۹ نیست و استفاده همزمان این دارو و «آزیترومایسین» می‌تواند موجب افزایش مرگ و میر در میان مبتلایان به کووید ۱۹ شود.داروی «رمدسیویر» هم که بر روی بیماران مبتلا به ابولا و سارس موثر واقع شده بود، در مورد مبتلایان به کووید ۱۹ نتایج چشمگیری بر جای نگذارده است.

رادیو فرانسه

اکنون باید منتظر نتایج دوره درمان تجربی داروی «توسیلیزومب» باشیم. این دارو نخستین بار توسط محققان فرانسوی در کارآزمایی بالینی مورد استفاده قرار گرفت. نتایج استفاده از این دارو تاکنون امیدبخش بوده است و از وخامت حال بیماران و حتی مرگ مبتلایان جلوگیری کرده است.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید