طب سنتی و تقویت سیستم ایمنی بدن در عصر کرونا

طب سنتی

آیا نوشیدن دمنوش های گیاهی به ما در برابر بیماری های کمک می کند؟ آیا خوردن سیر می تواند سیستم ایمنی بدن مان را تقویت کند؟ آیا سیاه دانه و عسل برای ما مفید هستند؟

این سوالات و صدها پرسش نظیر آن، به ویژه در دوران کرونا، بارها و بارها مطرح می شود و چون به حوزه طب سنتی مروبط می شود دو گروه افراطی در برابر آن، شکل می گیرند:
عده ای چنان به گیاهان و داروهای سنتی باور دارند که گویی درباره وحی منزل حرف می زنند و عده ای نیز چنان موضعی در مخالفت با آن می گیرند که گویا تمام ایمان در برابر تمام کفر، صف کشیده است!

طب
واقعیت این است که گیاهان دارویی برای مدت هزاران سال، تنها داروهای در دسترس بشر بوده اند و در معالجه بسیاری از بیماری ها کارکرد خود را ثابت کرده اند. بی دلیل نیست که کتاب “قانون” ابوعلی سینا به مدت ۷۰۰ سال در دانشکده های پزشکی اروپا تدریس می شده است. حتی چندی پیش نیز یک گروه ۹ نفره از دکترهای داروساز اتریشی-مجاری از آکادمی طب سنتی اتریش به ایران آمدند تا دوره طب سنتی ایرانی را در دانشگاه علوم پزشکی ایران بگذرانند.

جالب اینجاست که اگر دارویی در بسته بندی شیک، قیمت بالا و با برند خارجی در داروخانه ها عرضه شود، همه آن را می پذیرند ولی اگر محتوای آن دارو، با تایید متخصصان، به صورت دمنوش عرضه شود، عده ای در برابرش می ایستند و با عناوینی چون داروهای علفی تحقیرش می کنند. مثلاً اگر بگویند نام این دارو “کورکومکس” است و ساخت انگلستان، حتماً داروی معتبری است ولی اگر متخصص طب سنتی ، دارویی مرکب از زنجبیل، زردچوبه و فلفل سیاه تجویز کند، نگاه نازلی به او می کنند غافل از این که همان داروی انگلیسی هم دقیقاً از همین زنجبیل و زردچوبه و فلفل سیاه درست شده است، با این فرق که در بلاد فرنگ به زنجبیل می گویند Ginger که لابد خاصیت اش از زنجبیل بیشتر است!

طبدر چند وقت اخیر، بر اساس پرس و جوهایی که از چندین پزشک داشته ایم، به این جمع بندی رسیده ایم که دمنوش هایی مرکب از “آویشن، بابونه گاوی، سرخارگل، پونه، زنجبیل و دارچین” و نیز خوردن “سیر” و “سیاه دانه و عسل”می تواند در فصل سرما به تقویت سیستم ایمنی کمک کند.
طب سنتی، پزشکی مدرن و تقویت سیستم ایمنی بدن در دوران کرونا

طب سنتی در همان محدوده عملکرد دیرینه خود می تواند به ما کمک کند و از معالجه بسیاری از بیماری های پیشرفته و نوظهور، عاجز است. عمل های جراحی پیشرفته، شیمی درمانی ها، پرتو درمانی ها، داروهای شیمیایی خاص و نیز روش های درمانی مبتنی بر پزشکی هسته ای و … دستاوردهای بی بدیل پزشکی نوین هستند.

مع الوصف، در کنار این کاخ عظیم و پرافتخار که دانش پزشکی بنا نهاده است، نباید از پیشینه پزشکی که همچنان در بسیاری از موارد کار می کند، غفلت کرد و تجربه تجمیع شده چند هزار ساله بشری در حوزه طب سنتی ملل را نادیده انگاشت.  این، همان گزاره ای است که سازمان بهداشت جهانی نیز بر آن صحه گذاشته و از کشورهای جهان خواسته است احیای طب سنتی خود را در دستور کار پزشکی شان قرار دهند.

پس، طب سنتی واقعی، خرافات نیست، بخشی از علم و تجربه بشری است؛ خرافات، نادیده گرفتن آن است و نیز ندیدن جز آن.
از این رو ، در دوران کرونایی حاضر، در کنار محصولات پزشکی نوین، از آموزه های واقعی طب سنتی برای بهبود سیستم ایمنی بدن تان بهره ببرید. مهم تقویت بدن است در برابر ویروس، دعوای سنتی و مدرن اش را بگذارید برای بعد و از هر دو، نهایت بهره برداری را بکنید.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید