ایران در مسیر تولید واکسن کرونا

به گفته سعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان

کرونا
به گزارش نباءخبر ، این روزها اخبار ضد و نقیضی از تولید واکسن کرونا در کشورمان ایران به گوش می‌رسد؛ اخباری که اگرچه در جزئیات با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند اما محتوای همه‌شان خبر از تولید واکسن کرونای ایرانی در سال پیش رو می‌دهند. موفقیت ایران در فاز حیوانی واکسن که اخیرا محقق شده بود، کشور را به سمت فاز انسانی پیش برد و حالا مهم‌ترین ماموریت دانشمندان ایرانی اثبات ادعای خود به سازمان بهداشت جهانی است.
«شیوع کرونا در پاییز و زمستان امسال افزایش می‌یابد و روند صعودی خواهد داشت»؛ این جمله‌‌ای است که شهریور امسال بارها و بارها از زبان مسوولان در رسانه‌ها منتشر شد. حالا با گذشتن تقریبا یک ماه از پاییز، موج سوم ویروس کرونا اوج گرفته و کادر درمان بیش از همیشه تحت فشار هستند. مهم‌ترین اقدام همچنان رعایت پروتکل‌های بهداشتی است چرا که آنچه مسلم است، فعلا از دارو و واکسن خبری نیست. طی یکی
دو ماه اخیر برخی کشورها اخباری در مورد تولید واکسن کرونا منتشر ‌کرده و حتی برخی گفته‌اند که به فاز آزمایش انسانی رسیده‌اند. ایران نیز از همان روزها اطلاع داد در صورت صحت این ماجرا حتما واکسن کرونا را برای مردمش خریداری خواهد کرد. با وجود این هنوز نه در ایران و نه حتی در کشورهای مدعی، از تولید انبوه واکسن خبری نیست.
اما از هفته گذشته خبرهایی درباره پیشرفت ایران در تولید واکسن کرونا به گوش رسید. ماجرا از اعلام خبر خوش رییس ستاد فرمان اجرایی امام (ره) شروع شد؛ هنگامی که اعلام کرد این ستاد یکی از نهادهایی است که در ایران روی واکسن ایرانی کرونا کار می‌کند و اکنون نیز فاز حیوانی را با موفقیت پشت سر گذاشته است. با اعلام این خبر، آقای سعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان هم به جزئیات واکسن ایرانی کرونا پرداخت. نمکی در این‌باره گفته است: در دو تا سه هفته آینده کار آزمایش واکسن بر نمونه انسانی را آغاز خواهیم کرد. تمام اقدامات ما در این زمینه منطبق بر استانداردهای بین‌المللی و پروتکل‌های سازمان جهانی بهداشت و سازمان غذا و دارو است و گزارش این اقدامات از امروز به سازمان جهانی بهداشت ارائه می‌شود.»
اما با وجود بیان جزئیات واکسن کرونا از زبان وزیر، روز گذشته دکتر قانعی، دبیر کمیته علمی ستاد مبازره با کرونا در گفت‌وگویی با شبکه خبر صدا‌وسیما با اعلام خبری خوش به ملت ایران اعلام کرد که در ۶ ماه آینده فاز حیوانی واکسن کرونا تمام می‌‌شود و در بهار ۱۴۰۰ واکسن به فاز انسانی می‌رسد که البته تا آن زمان نیز کشورهای دیگر در تولید این ماده حیاتی به تولید انبوه رسیده‌اند. آنچه مسلم است وارد فاز انسانی شدن یک واکسن به منزله تولید انبوه آن نیست و فاز انسانی نیز مرحله‌ای دشوار و زمان‌بر است.
با وجود این، قانعی از تولید این واکسن در سال ۱۴۰۰ اطلاع داده اما اینکه واکسنی که زودتر راهی داروخانه‌ها می‌شود ایرانی است یا وارداتی، موضوعی است که باید تا سال آینده برای آن صبر کرد.
طبق رویه‌‌ای که دیگر کشورهای جهان برای تولید واکسن طی می‌کنند، با وارد شدن به فاز انسانی، آزمایش‌های
چند صدنفری انسانی شروع می‌شود، ولی باید زمانی چند ماهه بگذرد و آزمایش‌ها نتایج قابل قبولی را به ثبت برساند تا سازمان بهداشت جهانی این ادعا را بپذیرد. بعد از اینکه واکسن‌های کرونا سه‌ مرحله آزمایشی را پشت سر بگذارند، باید به ۷۰ درصد جمعیت تزریق شوند تا امکان قطع زنجیره وجود داشته باشد که کارشناسان امیدوارند سال ۲۰۲۱ مرحله واکسینه‌‌‌سازی مردم آغاز شود. در صورت تزریق این واکسن به ۵۰ درصد مردم، فرایند انتقال واکسن بسیار کند می‌شود؛ سازمان بهداشت جهانی هم اعلام کرده که توان ارسال دو میلیارد دوز واکسن به کشورهای ضعیف را از سال ۲۰۲۱ دارد.
بالاخره واکسن ایرانی
 در کدام فاز است؟
طبق آنچه اعلام شده است در کشور ما بیش از ۱۰ گروه روی تولید واکسن کرونا تحقیق می‌کنند که فعلاً دو گروه‌شان بیشتر از بقیه کار را پیش برده‌اند. ترکیبات واکسن چند فاز دارد و نوع واکسن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است؛ برخی واکسن‌ها برای ویروس‌های ضعیف کشته
‌شده است، برخی دیگر از آنها ترکیبات نوترکیب ویروسی هستند و برخی هم ممکن است با متدهای جدیدی ساخته شوند. با این حال ممکن است برای دسترسی به این واکسن، اقدام به واردات نیز شود که بستگی به زمان دارد اما پیش‌بینی‌هایی در وزارت بهداشت در این خصوص انجام شده است و اگر بتوانیم به تولید واکسن در ایران دست پیدا کنیم، برای کشور ارزش افزوده بالاتری خواهد داشت. بدیهی است که دولت باید در کنار تولید این واکسن بتواند برنامه‌های دقیقی برای خرید این واکسن داشته باشد تا به سرنوشتی که برای خرید واکسن آنفلوآنزا  پیش آمد، دچار نشود.
با وارد شدن به فاز انسانی، آزمایش‌های چند صدنفری انسانی شروع می‌شود، ولی باید زمانی چند ماهه بگذرد و آزمایش‌ها نتایج قابل قبولی را به ثبت برساند تا سازمان بهداشت جهانی این ادعا را بپذیرد
نام و نام‌خانوادگی
Email
کد امنیتی‌*
captcha
متن دیدگاه*

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید