سه روز متوالی در رتبه ۱۳ ابتلای جهانی ایستادیم

به نقل از روزنامه اعتماد

۹ روز از وافول وزیر بهداشت برای واکسیناسیون روزانه ۵۰۰ هزار نفر گذشت

به گزارش نبأ خبر، امروز ۹ روز از قول وزیر بهداشت برای «تزریق روزانه ۵۰۰ هزار دوز واکسن» می‌گذرد. طبق آماری که وزارت بهداشت اعلام کرده، طی سه روز گذشته (چهارشنبه تا جمعه ۲۳ تا ۲۵ تیرماه) در مجموع، ۶۶۶۸۹۵ دوز واکسن برای گروه‌های هدف تزریق شده که نتیجه تقسیم این حجم بر این بازه زمانی، برابر با تزریق روزانه ۲۲۲۲۹۸ دوز است.

رتبه‌های ناامیدکننده به دنبال وعده‌های بی‌پشتوانه
در شبانه‌روز ۲۳ تا ۲۴ تیر ماه، ۲۳ هزار و ۶۵۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و مجموع مبتلایان کووید ۱۹ در کشور به سه میلیون و ۴۶۴ هزار و ۵۵ نفر رسید. در همین بازه ۲۴ ساعته، ۲۰۱ مبتلای کووید ۱۹ هم جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری در ایران به ۸۶ هزار و ۵۹۲ نفر رسید. جدول‌های جهانی از وضعیت ابتلا و مرگ کووید ۱۹ در کشورهای جهان نشان می‌دهد که ایران، در روز ۲۴ تیرماه (۱۵ جولای) برای سومین روز پیاپی، در ردیف سیزدهم جدول جهانی از بابت آمار مبتلایان ایستاد. این جدول‌ها، چند واقعیت بسیار نگران‌کننده را هم پررنگ می‌کند؛ واقعیت‌هایی که معلوم نیست تا امروز، به چه دلیل به اطلاع عموم نرسیده است.
بنا به جدول‌های جهانی، تا روز ۱۵ جولای (۲۴ تیر ماه) ابتلای کووید ۱۹ در ایران، ۸۱ درصد و مرگ کووید ۱۹، ۳۶ درصد افزایش یافته است.
در این جدول‌ها، غیر از آمار رسمی اعلام شده دولت‌ها به پایگاه‌های رصد وضعیت شیوع بیماری، یک تخمین هم درباره تعداد ناقلان بیماری (به عنوان جمعیت آلوده خاموش و بی‌علامت) محاسبه شده که البته این تخمین، در مورد سایر بیماری‌های عفونی هم صادق است چنان که در مورد مبتلایان اچ‌آی‌وی ایدز هم، تعدادی به عنوان بیماران شناسایی شده، در فهرست رسمی کشورها ثبت می‌شوند اما در هر کشور، طبق ضریب‌های منطقه‌ای و کشوری، جمعیتی چند برابر تعداد شناسایی شده‌ها به عنوان ناشناخته‌ها در جامعه هستند که تهدید جمعیت عمومی هم از طرف همین افراد است. کووید ۱۹ هم به عنوان یک بیماری عفونی، از این خاصیت مستثنی نبوده چنانکه حالا در جدول‌های جهانی و مورد استناد کارشناسان بین‌المللی، ضریبی برای ناشناخته‌های ناقل در نظر گرفته شده است. در همین جدول‌ها اعلام شده که فقط در روز ۱۵ جولای (۲۴ تیرماه) در مقابل ۲۳ هزار و ۶۵۵ مبتلای جدید کووید ۱۹ در ایران که به دنبال انجام تست‌های تشخیصی، شناسایی شده‌اند، حداقل ۲۹۱ هزار و ۴۴۶ ناقل ناشناخته (۱۳ برابر تعدادی که فقط در همین روز شناسایی شده‌اند) در کشور وجود دارد که معلوم نیست چه زمانی، ویروس در بدن آنها فعال شده و بروز علایم آغاز شود.
اگر جدول‌های جهانی منتشرشده در فاصله ۱۳ تا ۱۵ جولای (۲۲ تا ۲۴ تیرماه) را مرور کنیم، ضمن مشاهده این نکته تاسف‌آور که ایران به دلیل تعداد جمعی مبتلایان؛ از ردیف ۱۳ جدول، جابه‌جا نشده و ارتقای وضعیت ناشی از کاهش تعداد بیمار جدید یا کاهش مرگ مبتلایان نداشته، ۱۲ کشور، طی همین بازه زمانی، به دلیل آمار بالاتر از موارد ابتلا، در ردیف‌های قبل از ایران ایستاده‌اند؛ امریکا، هند، برزیل، روسیه، فرانسه، ترکیه، انگلیس، آرژانتین، کلمبیا، ایتالیا، اسپانیا و آلمان، به ترتیب، کشورهای در رده‌های اول تا دوازدهم جدول جهانی شمار مبتلایان کووید ۱۹ در روز ۱۵ جولای هستند. اما در حالی که تعداد فوتی‌های کووید ۱۹ در ایران در فاصله ۲۳ تا ۲۴ تیرماه، ۲۰۱ نفر گزارش شده، در جدول جهانی روز ۱۵ جولای، فقط ۱۰ کشور جهان آمار فوتی‌های بیش از ۲۰۱ نفر داشته‌اند که ایران از بابت این آمار هم صعود منفی داشته و در ردیف یازدهم جدول جهانی ایستاده است.
مسوولان وزارت بهداشت، تا امروز، به دلیل نامعلوم، درباره نرخ مرگ کووید ۱۹ در ایران صحبتی نکرده‌اند. نرخ مرگ، خصلت سرایت و مرگ‌آوری این بیماری را بیش از همه هشدارها پررنگ می‌کند. جدول جهانی وضعیت ابتلا و فوت کووید ۱۹، شامل اعدادی است که با یک محاسبه ساده، می‌توان به نرخ مرگ کووید ۱۹ در کشورها هم رسید. با پذیرش رتبه ۱۳ این جدول برای ایران به دلیل آمار جمعیت مبتلایان کووید ۱۹ در کشور تا روز ۱۵ جولای (سه میلیون و ۴۶۴ هزار و ۵۵ نفر) و برابری آمار جمعی ۸۶ هزار و ۵۹۲ فوتی کووید ۱۹ در کشور در مقابل این تعداد مبتلا، مشخص می‌شود که نرخ مرگ کووید ۱۹ در ایران، ۲.۵ درصد است در حالی که در همان ردیف‌های ۳ گانه جدول، غیر از برزیل (۲.۸ درصد) ایتالیا (۳ درصد) و آرژانتین (۴.۲ درصد) باقی کشورها، حتی با وجود آمار بالای مبتلایان، نرخ مرگ بسیار کمتر از ایران دارند و البته جدول‌های دیگری هم تایید می‌کند که یکی از دلایل کاهش آمار مرگ کرونا در این کشورها، افزایش میزان واکسیناسیون بوده است.

گزارش جهانی کووید ۱۹ / روز ۱۵ جولای (۲۴ تیر ماه) از ۱۲ کشور که مبتلایان بیشتر از ایران داشته‌اند:
امریکا: ۳۴ میلیون و ۸۸۷ هزار و ۱۵۵ نفر از جمعیت این کشور (۳۳۳ میلیون و ۱۳ هزار و ۷۴۳ نفر) مبتلای کرونا شده و از این تعداد مبتلا، ۶۲۴ هزار و ۲۱۴ نفر فوت کرده‌اند. ۵۵.۳۶ درصد از جمعیت کشور، حداقل یک دوز واکسن کووید ۱۹ دریافت کرده‌اند. آمار مرگ کرونا در امریکا بر ۷ درصد تثبیت شده و ابتلا، ۱۰ درصد افزایش دارد. نرخ مرگ کرونا در امریکا: ۱.۸ درصد.
هند: ۳۱ میلیون و ۲۵ هزار و ۸۷۵ نفر از جمعیت این کشور (یک میلیارد و ۳۹۴ میلیون و ۴۹ هزار و ۸۲۱ نفر) مبتلای کرونا شده و ۴۱۲ هزار و ۵۶۳ نفر از این تعداد مبتلا فوت کرده‌اند. ۲۲.۵۶ درصد از جمعیت کشور، حداقل یک دوز واکسن کووید ۱۹ دریافت کرده‌اند. آمار مرگ کرونا در هند بر ۲۲ درصد تثبیت شده و ابتلا هم کاهش ۱۰ درصدی دارد. نرخ مرگ کرونا در هند: ۱.۳ درصد.
برزیل: ۱۹ میلیون و ۲۶۲ هزار و ۵۱۸ نفر از جمعیت این کشور (۲۱۴ میلیون و ۱۲۴ هزار و ۵۳۸ نفر) مبتلای کرونا شده و از این تعداد مبتلا، ۵۳۹ هزار و ۵۰ نفر فوت کرده‌اند. ۴۲.۹۱ درصد جمعیت کشور، حداقل یک دوز واکسن کووید ۱۹ دریافت کرده‌اند. آمار مرگ کرونا در برزیل، کاهش ۴۰ درصدی و آمار ابتلا هم کاهش ۵۵ درصدی دارد. نرخ مرگ کرونا در برزیل: ۲.۸ درصد.
روسیه: ۵ میلیون و ۸۸۲ هزار و ۲۹۵ نفر از جمعیت این کشور (۱۴۵ میلیون و ۹۹۹ هزار و ۳۶۸ نفر) مبتلای کرونا شده و از این تعداد مبتلا، ۱۴۶ هزار ۶۹ نفر فوت کرده‌اند. ۲۰.۹۳ درصد جمعیت کشور، حداقل یک دوز واکسن کووید ۱۹ دریافت کرده‌اند. آمار مرگ کرونا در روسیه، افزایش ۵۱ درصدی و آمار ابتلا افزایش ۸۶ درصدی دارد. نرخ مرگ کرونا در روسیه: ۲.۵ درصد.
فرانسه: ۵ میلیون و ۸۳۳ هزار و ۳۴۱ نفر از جمعیت این کشور (۶۵ میلیون و ۴۲۳ هزار و ۲۷۴ نفر) مبتلای کرونا شده و از این تعداد مبتلا، ۱۱۱ هزار و ۴۲۹ نفر فوت کرده‌اند. ۵۳.۹۰ درصد جمعیت کشور، حداقل یک دوز واکسن کووید ۱۹ دریافت کرده‌اند. آمار مرگ کرونا در فرانسه، کاهش ۲ درصدی و آمار ابتلا افزایش ۱۰ درصدی دارد. نرخ مرگ کرونا در فرانسه: ۱.۹ درصد.
ترکیه: ۵ میلیون و ۵۰۷ هزار و ۴۵۵ نفر از جمعیت این کشور (۸۵ میلیون و ۲۷۸ هزار و ۳۵۵ نفر) مبتلای کرونا شده و از این تعداد مبتلا، ۵۰ هزار و ۴۱۵ نفر فوت کرده‌اند. ۴۵.۸۵ درصد جمعیت کشور، حداقل یک دوز واکسن کووید ۱۹ دریافت کرده‌اند. آمار مرگ کرونا در ترکیه کاهش ۱۳ درصدی دارد وآمار ابتلا، بر ۱۰ درصد تثبیت شده است. نرخ مرگ کرونا در ترکیه: ۰.۹ درصد.
انگلیس: ۵ میلیون و ۲۸۱ هزار و ۹۸ نفر از جمعیت این کشور (۶۸ میلیون و ۲۵۵ هزار و ۵۴۴ نفر) مبتلای کرونا شده و از این تعداد مبتلا، ۱۲۸ هزار و ۵۹۳ نفر فوت کرده‌اند. ۶۷.۹۰ درصد جمعیت کشور، حداقل یک دوز واکسن کووید ۱۹ دریافت کرده‌اند. آمار مرگ کرونا در انگلیس افزایش ۳ درصدی و آمار ابتلا افزایش ۶۰ درصدی دارد. نرخ مرگ در انگلیس: ۲.۴ درصد.
آرژانتین: ۴ میلیون و ۷۱۹ هزار و ۹۵۲ نفر از جمعیت این کشور (۴۵ میلیون و ۶۲۵ هزار و ۱۷۰ نفر) مبتلای کرونا شده و از این تعداد مبتلا، ۱۰۰ هزار و ۶۹۵ نفر فوت کرده‌اند. ۴۶.۴۳ درصد جمعیت کشور، حداقل یک دوز واکسن کووید ۱۹ دریافت کرده‌اند. آمار مرگ کرونا در آرژانتین کاهش ۵۱ درصدی وآمار ابتلا کاهش ۴۶درصدی دارد. نرخ مرگ کرونا در آرژانتین: ۴.۲ درصد.
کلمبیا: ۴ میلیون و ۵۸۳ هزار و ۴۴۲ نفر از جمعیت این کشور (۵۱ میلیون و ۴۴۴ هزار و ۲۲۵ نفر) مبتلای کرونا شده و از این تعداد مبتلا، ۱۱۴ هزار و ۸۳۳ نفر فوت کرده‌اند. ۲۷.۰۸ درصد جمعیت کشور، حداقل یک دوز واکسن کووید ۱۹ دریافت کرده‌اند. آمار مرگ کرونا در کلمبیا کاهش ۷۸ درصدی و ابتلا کاهش ۶۱ درصدی دارد. نرخ مرگ کرونا در کلمبیا: ۲.۵ درصد.
ایتالیا: ۴ میلیون و ۲۷۸ هزار و ۳۱۹ نفر از جمعیت این کشور (۶۰ میلیون و ۳۶۹ هزار و ۵۷۷ نفر) مبتلای کرونا شده و از این تعداد مبتلا ۱۲۷ هزار و ۸۴۰ نفر فوت کرده‌اند. ۵۹.۹۵ درصد جمعیت کشور، حداقل یک دوز واکسن کووید ۱۹ دریافت کرده‌اند. آمار مرگ کرونا در ایتالیا کاهش ۳ درصدی و آمار ابتلا افزایش ۵ درصدی دارد. نرخ مرگ کرونا در ایتالیا: ۳ درصد.
اسپانیا: ۴ میلیون و ۶۹ هزار و ۱۶۲ نفر از جمعیت این کشور (۴۶ میلیون و ۷۷۳ هزار و ۵۶۲ نفر) مبتلای کرونا شده و از این تعداد مبتلا ۸۱ هزار و ۸۴ نفر فوت کرده‌اند. ۶۱.۵۱ درصد جمعیت کشور، حداقل یک دوز واکسن کووید ۱۹ دریافت کرده‌اند. آمار مرگ کرونا در اسپانیا، کاهش یک درصدی و آمار ابتلا افزایش ۶۰درصدی دارد. نرخ مرگ کرونا در اسپانیا: ۲ درصد.
آلمان: ۳ میلیون و ۷۴۸ هزار و ۳۶۷ نفر از جمعیت این کشور (۸۴ میلیون و ۶۱ هزار و ۶۷۱ نفر) مبتلای کرونا شده و از این تعداد مبتلا ۹۱ هزار و ۸۶۳ نفر فوت کرده‌اند. ۵۹.۰۴ درصد جمعیت کشور، حداقل یک دوز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند. آمار مرگ کرونا در آلمان کاهش ۳ درصدی و آمار ابتلا، افزایش ۴ درصدی دارد. نرخ مرگ کرونا در آلمان: ۲.۴ درصد.
ایران: ۳ میلیون و ۴۶۴ هزار و ۵۵ نفر از جمعیت کشور (۸۵ میلیون و ۱۰۵ هزار و ۱۰۴ نفر) مبتلای کرونا شده و از این تعداد مبتلا، ۸۶ هزار و ۵۹۲ نفر فوت کرده‌اند. ۹ درصد از جمعیت کشور حداقل یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند. آمار مرگ کرونا در ایران افزایش ۳۶ درصدی و آمار ابتلا افزایش ۸۱ درصدی دارد. نرخ مرگ کرونا در ایران: ۲.۵ درصد.
روز یکشنبه (۱۱ جولای – ۲۰ تیرماه) رتبه جهانی ایران در تزریق حداقل یک دوز واکسن کووید ۱۹ به جمعیت کشور، ۴۴ بود. در حالی که ظرف ۴ روز گذشته، نمودارهای جهانی از، افزایش تک‌رقمی آمار واکسیناسیون در ۱۲ کشور جلوتر از ایران از بابت تعداد کل مبتلایان خبر می‌دهد، خطوط نمودار ایران هیچ تغییر مثبتی را نمایش نمی‌دهد.
این اعداد، ساختگی نیست. اعداد گزارش‌های مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است که در پایگاه‌های فعال خبری و آماری و در حال به‌روزرسانی همچون worldmeters، reuters، fortune منتشر می‌شود. سوال این است؛ وزیر بهداشت بر مبنای کدام پشتوانه قول افزایش ظرفیت واکسیناسیون تا سقف ۵۰۰ هزار نفر در روز می‌دهد؟ آخرین محموله واکسن که صبح پنجشنبه از گمرک فرودگاه بین‌المللی امام خمینی ترخیص شده، یک میلیون و ۱۴۲ هزار دوز بوده و با تجمیع حجم واکسن‌های وارداتی، تا امروز، فقط ۱۰ میلیون و ۹۸۹ هزار و ۸۰۰ دوز واکسن وارداتی در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته و واکسن‌های ایرانی هم جز مقادیر اندکی که در برخی شهرهای جنوبی توزیع شده، حجم بالایی برای توزیع سراسری نداشته. این ۱۰ میلیون واکسن وارداتی هم طبعا باید همان گروه‌های هدف فاز اول و دوم (۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر) را پوشش دهد مگر اینکه تصمیم وزیر بهداشت، تحویل یک‌سفره درهم ریخته از میلیون‌ها نفر چشم‌انتظار دوز دوم واکسن به همتای جدید باشد که البته این مدل مصون‌سازی و این مدل قول و وعده را در هیچ کشوری نمی‌توان سراغ گرفت جز ایران.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید