ابداع یک واکسن استنشاقی جدید برای مقابله با کووید-۱۹

به نقل از نیوز مدیکال نت،

به نقل از نیوز مدیکال نت، پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، از ابداع یک واکسن استنشاقی جدید برای کووید-۱۹ خبر داده‌اند که مبتنی بر اگزوزوم (Exosome) است.

به گزارش نباءخبر،پژوهشگران آمریکایی، نوعی واکسن استنشاقی جدید ابداع کرده‌اند که می‌تواند به مقابله با کووید-۱۹ کمک کند.

به نقل از نیوز مدیکال نت، پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، از ابداع یک واکسن استنشاقی جدید برای کووید-۱۹ خبر داده‌اند که مبتنی بر اگزوزوم (Exosome) است.
همه‌گیری کووید-۱۹ تقریبا بر تمام جنبه‌های زندگی روزمره مردم جهان تاثیر گذاشته است، زیرا در اوج دوره همه‌گیری، روزانه صدها هزار نفر بر اثر ابتلا به این بیماری، جان خود را از دست دادند. در حال حاضر، حدود ۳۶ نوع واکسن کووید-۱۹ در سراسر جهان موجود است.
دو واکسن کووید-۱۹ مبتنی بر آران‌ای پیام‌رسان (mRNA) که در ابتدا تایید شدند، واکسن‌های مدرنا (Moderna) و فایزر (Pfizer) بودند. این واکسن‌ها، به یک زنجیره سرد برای نگهداری و حمل و نقل نیاز دارند. آنها از طریق تزریق عضلانی، ایمنی سیستمیک را ایجاد می‌کنند.
نفوذ اولیه عامل بیماری‌زا به طور قابل توجهی تحت تاثیر واکنش ایمنی مخاط راه هوایی است که پاسخ‌های ایمنی هومورال و سلولی را ایجاد می‌کند. این پاسخ‌های ایمنی، به بروز واکنش‌های سیستمیک می‌انجامند. از آنجا که قطرات تنفسی، واسطه اصلی انتقال کرونا ویروس هستند و مخاط تنفسی، محل اولیه ورود ویروس است، کمبود ایمنی مخاطی ممکن است اثربخشی واکسن‌های کووید-۱۹ را محدود کند.
هدف از این پژوهش، ایجاد یک واکسن جدید کووید-۱۹ بود که ایمنی مخاطی را به طور موثر تحریک می‌کند، روش تحویل آن بدون سوزن و به صورت غیرتهاجمی است و ماه‌ها در دمای اتاق پایدار می‌ماند. پژوهشگران در این پروژه، یک واکسن قابل استنشاق ابداع کردند تا به مقابله با ذره‌ای شبیه ویروس بپردازد که ریخت‌شناسی ویروس بومی را تقلید می‌کند.
این گروه پژوهشی، اگزوزوم‌ها را از یک نمونه به دست آمده از ریه انسان تولید کردند. آنها پیشتر از جوندگان مبتلا به فیبروز ریوی ایدیوپاتیک (IPF) برای تجزیه و تحلیل توزیع زیستی نانوذرات LSC-Exo استفاده کرده‌ بودند. نانوذرات LSC-Exo، نانوذراتی برای درمان‌های ریه بودند که از جمعیت‌های سلولی مجزای ریه مانند پنوموسیت‌های نوع I و II و سلول‌های مزانشیمی به دست آمدند.

نتایج این پژوهش نشان داد که واکسن استنشاقی کووید-۱۹، واکنش‌های ایمنی سلولی و هومورال را ایجاد می‌کند که به محافظت از موش‌ها در برابر عفونت ناشی از کروناویروس می‌پردازد.
پژوهشگران خاطرنشان کردند که واکسن‌های کووید-۱۹ توسعه‌یافته در این پژوهش، ماندگاری طولانی‌تری دارند و از این رو می‌توانند هزینه‌های حمل و نقل را کاهش دهند و بیشتر در دسترس باشند.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید