آیا باید از گونه جدید کرونا ترسید؟

به گزارش یورونیوز

کرونا

ماریا ون کرخوو، مسئول فنی بخش کووید۱۹ در سازمان جهانی بهداشت، روز چهارشنبه در جریان طی یک کنفرانس خبری اعلام کرد: «XBB.1.5 مسری‌ترین زیرسویه شناسایی شده کروناست.»

به گزارش نباءخبر،سویه جدید ویروس کرونا که برای نخستین بار در سال گذشته شناسایی شد، به سرعت به سویه غالب در ایالات متحده تبدیل شده و با نامی که برای آن انتخاب شده، ترسناک جلوه کرده ولی آیا این سویه که تا کنون در ۲۹ کشور جهان شناسایی شده، خطرناک است؟

سویه XBB.1.5 از نوادگان سویه Omicron XBB است که از تلاقی دو سویه پیشین یعنی BA.2.75 و BA.2.10.1 به وجود آمده است. سویه اصلی یعنی اومیکرونِ XBB برای اولین بار در اکتبر گذشته شناسایی شد و بلافاصله موجی از ابتلا را در کشورهایی از جمله سنگاپور و هند به راه انداخت.

در حالی که سویه XBB.1.5 در ابتدای دسامبر گذشته تنها در ۱ درصد از کل موارد ثبت شده کووید در ایالات متحده سهم داشت، تخمین‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا نشان می‌دهد که این سویه در ابتدای ژانویه عامل ۴۱ درصد از کل ابتلاها بوده و این نرخ در برخی ایالت‌های شمال شرقی به بالای ۷۰ درصد نیز رسیده است.

به گزارش یورونیوز ،ماریا ون کرخوو، مسئول فنی بخش کووید۱۹ در سازمان جهانی بهداشت، روز چهارشنبه در جریان طی یک کنفرانس خبری اعلام کرد: «XBB.1.5 مسری‌ترین زیرسویه شناسایی شده کروناست.»

البته سرایت XBB.1.5 در برخی کشورها نیز همچنان با سرعت کمی همراه است. به طوری که از نیمه دسامبر گذشته تا کنون تنها ۴ درصد ابتلاها در بریتانیا ناشی از انتقال سویه XBB.1.5 است و در کانادا نیز موارد شناسایی شده همچنان انگشت‌شمار است. چین هم که اخیرا با موج سنگینی از ابتلا به ویروس کرونا مواجه بوده، مدعی است که تنها سه مورد از ابتلا به سویه جدید را در شانگهای ثبت کرده است.

XBB.1.5 مانند سایر سویه‌ها دانشمندان را نگران کرده زیرا نشانه‌هایی از فرار آن از سد سیستم ایمنی بدن مشاهده شده است. این بدان معناست که این سویه توانایی فرار از مصونیت طبیعی یا محافظت ایجاد شده توسط واکسن‌های موجود را دارد و افرادی را که از یک دوره قبلی ابتلا به بیماری کووید بهبود یافته‌اند، دوباره مبتلا می‌کند. البته فعلا داده‌ها در مورد شدت بیماری کووید در اثر ابتلا به سویه XBB.1.5 و افزایش خطر مرگ محدود است.

با این وجود، نامگذاری غیررسمیِ «کراکن» که در شبکه اجتماعی توییتر از سوی یکی از متخصصان زیست‌شناسی فرگشتی، ریان گریگوری، پیشنهاد و فراگیر شد با هدف تشبیه قدرت این سویه جدید با هیولای دریایی اساطیری صورت گرفت و گرنه سازمان جهانی بهداشت این نام را مطرح نکرده است.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید