آیا مصرف ویتامین D به کاهش زوال عقل کمک می‌کند؟

به نقل از منابع پزشکی

کارشناسان بر این باورند که این ویتامین ممکن است به کاهش تجمع پلاک‌های آمیلوئید و تاو کمک کند که تجمع آن‌ها با بیماری آلزایمر و زوال عقل مرتبط است.

به گزارش نباءخبر،محققان دانشگاه «اکستر» در یک مطالعه ادعا کردند مصرف روزانه ویتامین D می‌تواند شانس ابتلای افراد به زوال عقل را کاهش دهد. به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، محققان دریافتند افرادی که مکمل‌ها را مصرف می‌کردند مدت طولانی‌تری از این بیماری عاری بودند و در مجموع ۴۰ درصد موارد ابتلا در بین آن‌ها کمتر بود.
کارشناسان بر این باورند که این ویتامین ممکن است به کاهش تجمع پلاک‌های آمیلوئید و تاو کمک کند که تجمع آن‌ها با بیماری آلزایمر و زوال عقل مرتبط است.
دانشمندان دانشگاه اکستر و «موسسه مغز هوچکیس کلگری» در کانادا داده‌های گروهی متشکل از ۱۲ هزار و ۳۸۸ نفر را در مرکز ملی هماهنگی آلزایمر ایالات‌متحده تجزیه‌وتحلیل کردند. حدود ۴۶۰۰ نفر – ۳۷ درصد – از شرکت‌کنندگانی که میانگین سنی ۷۱ سال داشتند و در شروع کارآزمایی عاری از زوال عقل بودند، مکمل مصرف کردند. حدود ۲۶۹۶ نفر در طی ۱۰ سال آینده به زوال عقل مبتلا شدند. از این تعداد، حدود سه‌چهارم (۲۰۱۷ نفر) هرگز در آن دوره مکمل مصرف نکردند درحالی‌که یک‌چهارم (۶۷۹ نفر) مکمل مصرف کردند. بر اساس یافته‌ها، ۴۰ درصد موارد کمتری از این بیماری در میان افرادی که از مکمل‌های ویتامین D استفاده می‌کردند، وجود داشت.
پروفسور «زهی نور اسماعیل» از دانشگاه کلگری و دانشگاه اکستر که این تحقیق را رهبری می‌کرد، گفت: ما می‌دانیم که ویتامین D اثراتی در مغز دارد که می‌تواند پیامدهایی برای کاهش زوال عقل داشته باشد، بااین‌حال تاکنون نتایج تحقیقات متفاوت بوده است. یافته‌های ما بینش‌های کلیدی را در مورد گروه‌هایی که ممکن است به‌طور خاص برای مکمل‌های ویتامین D مورد هدف قرار گیرند، ارائه می‌کند. به‌طورکلی، ما شواهدی پیدا کردیم که نشان می‌دهد مصرف مکمل‌های اولیه ممکن است قبل از شروع زوال شناختی مفید باشد.
ویتامین D از غذاهایی مانند ماهی‌های چرب، مکمل‌ها و قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید به دست می‌آید. پوست افراد مسن می‌تواند در تبدیل نور خورشید به ویتامین D کارآمدی کمتری داشته باشد و احتمال کمبود آن‌ها و وابستگی به منابع دیگر را افزایش دهد. درحالی‌که فواید مکمل‌ها در بین هر دو جنس دیده می‌شد، این اثرات در میان زنان و در افراد با شناخت طبیعی بیشتر بود.
کارشناسان بر این باورند که اثرات بیشتر در میان زنان می‌تواند به این دلیل باشد که سطوح استروژن که با فعال شدن ویتامین D مرتبط است، در دوران یائسگی کاهش می‌یابد. این می‌تواند منجر به اثرات بیشتری از مصرف این ویتامین شود که اغلب به زنان توصیه می‌شود، زیرا این ویتامین با سلامت استخوان‌ها نیز ارتباط دارد.
همچنین تحقیقات گسترده نشان می‌دهد که عادات و رفتارها در میانسالی، مانند داشتن قلب سالم یا سیگار نکشیدن، می‌تواند خطر زوال عقل را کاهش دهد.

 


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید