ایران، رتبه اول منطقه در علم ژنتیک

علم ژنتیک

علم ژنتیک در ایران رشد به سزایی داشته است به گونه ای که در گزارشی که اخیرا منتشر شده است علم ژنتیک در ایران به رتبه ی اول منطقه رسیده و جزو کشورهای پیشتاز این علم به حساب می آییم.به گزارش صدانیوز ، محمود تولایی در حاشیه سومین همایش بین المللی و پانزدهمین همایش ملی انجمن ژنتیک ایران گفت: علم ژنتیک سابقه ۵۰ ساله دارد و در ۶ عرصه ژنتیک گیاهی، ژنتیک انسانی، ژنتیک جانوری، ژنتیک آبزیان، ذخایر ژنتیک و سلول‌های بنیادی دسته بندی می‌شود.
وی با بیان اینکه علم ژنتیک انقلاب عظیمی در سلامت و تحول سلامت ایجاد کرده است، گفت: در این همایش از دانشمندان برجسته جهانی دعوت به عمل آمده است تا با پژوهشگران و دانشمندان ایرانی در عرصه ژنتیک تبادل علمی داشته باشند.
تولایی با بیان این که علم ژنتیک با سرعت فوق العاده در ایران پیشرفت کرده است، افزود: اگر برای تجهیز منابع آزمایشگاهی و مباحث پژوهشی تلاش نشود با پژوهشگران و کشور‌های مطرح در زمینه علم ژنتیک فاصله پیدا می‌کنیم.
رئیس انجمن ژنتیک ایران با بیان اینکه در این همایش همکاری خوبی با انجمن ژنتیک آلمان صورت گرفته است، گفت: ۸۰۰ مقاله علمی و پژوهشی از پژوهشگران داخل و خارج از کشور به دبیرخانه این همایش ارسال شده است و ۴۰ سخنرانی کلیدی طی ۳ روز در زمینه علم ژنتیک ارائه می‌شود.
وی افزود: ایجاد و توسعه همکاری‌های متقابل با حضور پژوهشگران خارجی یکی از اهداف این همایش است.
تولایی گفت: با وجود برخی محدودیت‌ها در بخش منابع و دستگاه‌های آزمایشگاهی علم ژنتیک، خوشبختانه تلاش برای توسعه پژوهشی این علم آغاز شده است ضمن آن که باید فعالیت‌های دانش بنیان در عرصه علم ژنتیک شکل گیرد.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید