۱۵۰ هزار موشک آماده؛ دام ایران و حزب الله برای اسرائیل

بنا به گفته یکی از مقامات ارشد سابق اسرائیل در بیزینس اینسایدر

به گزارش صدانیوز،پایگاه خبری آمریکایی به نقل از مقامات سیاسی و امنیتی سابق اسرائیل از راکت‌ها و موشک‌های حزب الله در مرز‌های جنوبی لبنان به عنوان دامی برای اسرائیل یاد کردند که هزینه مالی و جانی لازم برای غلبه با آن برای این رژیم غیرقابل تحمل است.
در هفته‌ای که گذشت اسرائیل واحد‌های نظامی ویژه خود را برای تقویت نیروهایش در مرز لبنان به شمال سرزمین‌های اشغالی اعزام کرد. این اقدام یکی از چشمگیرترین موارد تقویت نیرو در سالیان گذشته بوده است که علت آن هم هراس از یک عملیات گسترده توسط حزب الله و ایران است.

اسرائیل در مرز‌های شمالی با لبنان گرفتار مخمصه‌ای است که مهمترین ویژگیش نشانه رفتن نزدیک به ۱۵۰ هزار راکت و موشک به سمت سرزمین‌های اشغالی است. این مسئله برای اسرائیلی‌ها تهدیدی غیرقابل تحمل است، اما بدون متحمل شدن هزینه‌های جانی و مالی قابل توجه نمی‌توانند بر این مشکل فائق شوند.

از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه و درگیر شدن حزب الله در آن، نیرو‌های این سازمان بار‌ها از طرف اسرائیل هدف گرفته شده اند، اما حمله‌ای که در اواخر تیرماه به حومه دمشق موجب شهادت «علی کامل محسن»، از رزمندگان برجسته حزب الله شد موجب نگرانی سران تل آویو شده ،به طوری که منابع آگاه به «بیزینس اینسایدر» گفته اند نگران هستند آرامش نسبی در مرز‌های شمالی به پایان برسد.

یکی از مقامات ارشد سابق اسرائیل که از نزدیک در جریان برنامه‌های ایران قرار دارد، به بیزینس اینسایدر گفت: «ایرانی‌ها و حزب الله دام بسیار خطرناکی در شمال برای ما پهن کرده اند و من مطمئن نیستم راه حلی نظامی با هزینه‌ای قابل قبول برای این بحران وجود داشته باشد.»

او که منتقد دولت فعلی اسرائیل در مسائل امنیتی است، درباره وضعیت موجود توضیح داد: «این که حزب الله و ایران ۱۵۰ هزار موشک و راکت به سمت اسرائیل نشانه رفته اند به لحاظ نظامی غیرقابل پذیرش است.»

این منبع آگاه به برنامه سی ساله حزب الله برای توسعه سایت‌های مخفی و حفاظت شده موشکی در جنوب و شرق لبنان اشاره کرده و می‌گوید از بین بردن آن‌ها با حمله هوایی تقریبا غیرممکن است.

او می‌گوید: «ارتش اسرائیل قادر نیست برای متوقف کردن راکت‌ها و موشک‌ها در لبنان عملیاتی به اندازه کافی سریع ترتیب دهد که از خسارت‌های عظیم سیاسی و اقتصادی پیشگیری کند.»

این منبع سابق رژیم اسرائیل با اشاره به این که برای چنین کاری اسرائیل باید یک تهاجم تمام عیار به لبنان داشته باشد و نیروهایش را به پناهگاه‌های زیرزمینی حزب الله اعزام کند، تاکید می‌کند که چنین عملیاتی به تلفات پرشمار اسرائیل در میدان منجر می‌شود در حالی که دلیل محکمی هم وجود ندارد مانع از شلیک راکت‌های حزب الله شود.

۱۵۰ هزار موشک آماده؛ دام ایران و حزب الله برای اسرائیل

اسرائیلی‌ها در جنگ سال ۲۰۰۶ متوجه شدند که حزب الله استحکامات بسیاری در مرز‌های جنوبی لبنان دارد که از آسمان قابل دیدن نیستند.

«آوی»، یک افسر اطلاعاتی سابق ارتش اسرائیل که خواسته تنها نام کوچکش ذکر شود، در این باره گفت: «در سال ۲۰۰۶ و پس از عقب نشینی ارتش اسرائیل از لبنان، روشن شد که حزب الله در سراسر جنوب سنگربندی کرده و احمقانه است که فکر کنیم این استحکامات دفاعی در سال‌های پس از آن نبرد به طور مستمر افزایش پیدا نکرده باشند.»

او اضافه کرد: «حزب الله توانایی نظامی خود را با دقت بسیار و بر پایه کانونی واحد طراحی کرده است: تا زمانی که راکت‌ها در اسرائیل فرود بیایند و مردم اسرائیل در پناهگاه زندگی کنند، حزب الله پیروز است. رهبری حزب الله بر این باور است که درد یک درگیری را بیشتر از اسرائیل می‌تواند تحمل کند و احتمالا درست هم می‌گویند.»

او راهبرد متقابل اسرائیل را در سه بخش توصیف می‌کند:

نخست، تهدید این که در صورت شدت گرفتن درگیری، اسرائیل به تمام لبنان حمله خواهد کرد و نه فقط به نیرو‌های حزب الله که پیدا کردنشان دشوار است.

دوم، استفاده از راه حل‌های با فناوری پیشرفته مانند سامانه دفاعی گنبد آهنین. آوی می‌گوید این سامانه در مقابل غزه خوب عمل کرده است، اما مشخص نیست که بتواند در مقابل آتش گسترده‌تر و مداوم حزب الله هم ایستادگی کند.

سوم، حملات هوایی گاه و بیگاه در سوریه و عراق به منظور از بین بردن سامانه‌های تسلیحاتی پیشرفته پیش از آن که به دست حزب الله در لبنان برسد. هرچند، این حملات گاهی به کشته شدن اعضای حزب الله منجر شده و تهدیدی است برای شروع چرخه‌ای از حمله و تلافی.

آوی که در دوره اشغال جنوب لبنان بین سال‌های ۱۹۷۸ تا ۲۰۰۰ در این منطقه فعالیت کرده، می‌گوید: «این دامی است که ایرانی‌ها برای ما پهن کرده اند و من می‌ترسم که رهبران ما ۳۰ سال گذشته را چشم بسته وارد آن شده باشند. به این دلیل است که جدی‌ترین افراد در امنیت ملی می‌دانند تنها راه برای کاستن از تهدید مذاکره با ایران است. در این مورد ایرانی‌ها و حزب الله سطحی از بازدارندگی را ایجاد کرده اند که از دهه ۱۹۷۰ به این سو برای اسرائیل غیرقابل تصور بوده است.»

آوی بر این باور است که ایران میلیارد‌ها دلار و سی سال زمان صرف توسعه و حمایت از مدل حزب الله کرده و ثمره آن بازدارندگی قدرتمندی است که می‌گوید اگر به ایران یا برنامه هسته‌ایش حمله کنید، ما جواب متقابل خواهیم داد و به تل آویو یا حتی تاسیسات هسته‌ای آن حمله خواهیم کرد.

او اضافه می‌کند: «با این وجود دو طرف می‌دانند که تنش زایی‌های این چنینی می‌تواند بار‌ها برای تهدید استفاده شود، اما تنها یک بار واقعا استفاده خواهد شد به طوری که جنگ بعدی به این مسئله پایان خواهد داد. ایران این توانایی را ایجاد نکرده که از آن با آرامش استفاده کند.»
منبع: پارسینه


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید