پس از رفع تحریم‌ها، سلاح صادر می‌کنیم

به گفته امیر حاتمی وزیر دفاع

انواع کروز زمینی، دریایی، هوا به سطح، سطح به سطح، زیرسطح به سطح و … را در اختیار داریم

به گزارش صدانیوز،وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از رونمایی و معرفی چندین دستاورد جدید صنعت دفاعی در روز صنعت دفاعی (۳۱ مرداد) خبر داد و گفت: دستاوردهایی هم در حوزه موشکی، هوایی، پهپادی و دریایی داریم که تا پایان سال با حضور رییس جمهوری رونمایی خواهد شد.
امیر سرتیپ امیرحاتمی در نشست خبری به مناسبت روز صنعت دفاعی اظهار داشت: صنعت دفاعی در حقیقت پشتوانه و عمق راهبردی کشور و عرصه علم و فناوری پشتوانه برای صنعت دفاعی کشور است.

وی افزود: هرچه ما در صنعت دفاعی داریم مدیون هدایت‌ها و رهنمود‌های مقام معظم رهبری است و پیشرفت‌های منظم امروز نتیجه این رهنمود‌ها است.

امیر حاتمی با بیان اینکه با تحولات عمیق، سریع در نظام بین‌الملل و منطقه مواجه هستیم، گفت: این تحولات به حدی است که ما را با محیط کاملا سیال مواجه می کند که نامگذاری‌های مختلفی از این تحولات شده است. یکی از با مسمی‌ترین نام‌ها نامی است که رهبری با عنوان «دوره گذر» از آن یاد کردند که به همین ترتیب است اگر کسی از تحولات جا بماند، ممکن است به طور طولانی روی کشور و نظام او آثار ماندگار داشته باشد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با بیان این که رسانه‌ها در این شرایط سیال نقش ویژه‌ای را ایفا می‌کنند، افزود: نقشی که از یک طرف و رسانه‌های دشمن این کار را می‌کند و تلاش می‌کنند روی افکار عمومی تاثیر بگذارند؛ این تاثیر در حدی است که گاهی دشمن را به جای دوست می‌نشانند و گاهی ضرر را به‌جای نفع می‌نشانند.

وی افزود: رسانه‌های دشمن و تلاش می‌کنند روی افکار و اندیشه‌های تصمیم‌گیران و نخبگان اثر بگذارد و به آن آسیب بزنند، اما در مقابل رسانه‌های خودی به عنوان خط مقدم وجود دارند که تلاش می‌کنند برای مردم روشن کنند که واقعیت‌ها چیست؛ که موضوع جدی است.

امیر حاتمی با اشاره به اتفاقاتی در منطقه تصریح کرد: آن روز که در سوریه و بعد عراق اتفاقاتی رخ داد، این رسانه‌ها و پشتوانه رسانه‌ای استکبار به گونه‌ای وانمود کردند که تروریست‌هایی که به منطقه آمده‌اند و تروریست‌های خشنی که از اقصی نقاط عالم جمع کرده بودند گویی برای نجات بشریت ومردم، منطقه آمدند، اما به مرور مشخص شد چه برنامه خصمانه‌ای را برای منطقه ما طرح‌ریزی کرده بودند؛ در این روشنگری رسانه‌های آزاد و مستقل و رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی ایفا کردند البته نقش مهم‌تر را رزمندگان و شهدای عزیز ما ایفا کردند. شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی مهندس قهرمان بزرگ نیرو‌های مردمی بودند که اقدام نهایی را انجام دادند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح یادآورشد: در همین حادثه که در لبنان، توقع منصفانه و مومنان این است که مشکلات این مردم را منعکس و کمک‌ها را جذب کنند همانطور که جمهوری اسلامی ایران تلاش کرد به همین ترتیب عمل کند. بنده با وزیر دفاع لبنان تماس گرفتم و گفتم که آماده‌ایم کمک‌های انسانی را ارسال کنیم و ارسال کردیم و باز تلاش می‌کنیم.

امیر حاتمی یادآورشد: امروز برخی تلاش می‌کنند از این حادثه که برای مردم لبنان پیش آمده سوء استفاده بکنند که در صف آن‌ها شکاف ایجاد کنند، اما خوشبختانه ملت‌ها امروز هوشیار هستند و این توطئه‌ها را خنثی می‌کنند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح خاطرنشان کرد: نکته دوم این است که در همه فضای سیالیت، رسانه‌های متعهد جمهوری اسلامی و همین طور نیرو‌های مسلح عزیز جمهوری اسلامی نقش خود را خوب ایفا کردند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که ما توانستیم با کمترین هزینه ایجاد بکنیم، گفت: همه تلاش دشمن این است که ما نتوانیم از منابع مان استفاده کنیم و با این تحریم‌ها تلاش می‌کنند محدودیت‌هایی را برای ما ایجاد می‌کنند، اما در همین فضا توانستیم از یک طرف قدرت لازم را برای امنیت ایجاد کنیم و از طرف دیگر به دنیا بگوییم که این قدرت برای حفظ استقلال آزادی و امنیت مردم ایران هست و علیه هیچ کسی نیست.

امیر حاتمی گفت: ما هیچ چشم طمع به سرزمین و منافع کشور دیگری نداریم درعین حال رویکرد ما بازدارندگی فعال است، یعنی با چشمان تیزبین رصد می‌کنیم. هر جا توطئه‌ای علیه ملت ما و ملت‌های منطقه امنیت ما به هم پیوسته است ببینیم حتما برخورد می‌کنیم همانگونه که با تروریست‌ها برخورد کردیم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح بیان کرد: در حادثه لبنان نیز توقع این است که مشکلات مردم را منعکس کنند همان کاری که ایران کرد، اما می‌بینیم که دشمنان به دنبال سوء استفاده از این حوادث هستند، اما رسانه‌ها این توطئه‌های استکبار را نقش بر آب می‌کنند.

شرکت‌های دانش بنیان شریک ما هستند

امیر حاتمی در پاسخ به سئوالی درباره نقش شرکت‌های دانش بنیان در صنعت دفاعی اظهار داشت: دانشگاه ها، شرکت‌های خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان شریک ما هستند، اما ممکن است ما هنوز نتوانسته باشیم این شراکت را به خوبی پیاده‌سازی بکنیم.

وزیر دفاع افزود: خواست قلبی ما این است که بتوانیم شراکت با بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان را معنی کنیم تا آن‌ها خود را برای کار‌ها سهیم بدانند و در افتخار این فعالیت‌ها سهیم بدانند؛ تلاش می‌کنیم این اتفاق بیفتد.

امیر حاتمی بیان کرد: در سال‌های اخیر پیشرفت‌های خوبی داشتیم در این دستاورد‌هایی هم که معرفی خواهد شد؛ چه دستاورد‌هایی هوایی، موشکی و چه دستاورد‌های دریایی که معرفی شود هر کدام از این‌ها سهم قابل توجهی از آن به شرکت‌های دانش بنیان و خصوصی دانشگاه‌ها مربوط است که انشاالله همکاران ما توضیحات بیشتر را ارائه خواهند کرد.

معرفی دستاورد‌های جدید دفاعی با حضور رئیس جمهور

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح درباره دستاورد‌های جدید وزارت دفاع گفت: دستاورد‌های صنعت دفاعی فراوان است. ما در ۳۱ مرداد طبق معمول برنامه داریم و بخشی از آن‌ها را خدمت مردم عزیز معرفی می‌کنیم. امسال هم از رییس جمهوری دعوت کردیم و به مناسبت این روز دستاورد‌هایی را رونمایی خواهیم کرد.

امیر حاتمی گفت: دستاورد‌هایی را در حوزه موشکی هوایی، پهپادی و دریایی تا پایان سال رونمایی خواهیم کرد و این‌ها را پلان آماده به دفتر رئیس‌جمهوری اعلام کردیم تا موارد را انتخاب کنند و روز ۳۱ مرداد معرفی خواهد شد و کام مردم عزیز ایران شیرین خواهد شد.

وی تصریح کرد: معمول برنامه این است که یک یا دو دستاورد با ارزش از نظر فناوری و دفاعی یا هر دو را معرفی کنیم که ان‌شالله امسال هم به همین ترتیب خواهد بود.

وزیر دفاع در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به توافقنامه امارات و رژیم صهیونیستی و حضور ناو‌های خارجی در سواحل لبنان و همچنین انتقال فناوری دفاعی به محور مقاومت، عنوان کرد: رژیم صهیونیستی یک رژیم غاصب و کودک‌کش و «شَر» به تمام معنا است. این کاری که اتفاق افتاد خیانت در حق مردم فلسطین و مردم منطقه است و اگر بخواهند پای این رژیم را به منطقه باز کنند نا امنی را ایجاد خواهد کرد که مسئولیت آن به عهده کسانی است که این نا امنی را ایجاد کردند و شر آن دامنشان را خواهد گرفت.

به همه کسانی که با ظلم اسراییل مبارزه می‌کنند کمک می‌کنیم

امیر حاتمی گفت: مردم عزیز لبنان دوست ما هستند و در دوره مقاومت به آن‌ها کمک کردیم و به همه کسانی که با ظلم اسراییل مبارزه می‌کنند کمک می‌کنیم. با توجه به شرایط خوبی که در تولید سلاح داریم آماده ایم نیازمندی‌های تسلیحاتی لبنان را تامین کنیم، اما انتخاب با خود آن‌ها است.

وی تصریح کرد: درباره خروج آمریکا از منطقه گام‌های موثری برداشته شده است و این خواست همه مردم منطقه است. این اتفاق اخیر در سازمان ملل هم صدای شکستن استخوان‌های ابر قدرتی آمریکا را به گوش رساند.

وزیر دفاع در پاسخ به سوالی درباره پیشرفت‌های دفاعی در حوزه تجهیزات رزم انفرادی برای نیرو‌های مرزبانی، عنوان کرد: در دو سه سال گذشته یکی از برنامه‌هایی که به صورت مرتب اجرا کردیم با نیروی انتظامی بوده است. ما سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ رشد دو برابری در تامین اقلام نیروی انتظامی داشتیم و برای سال ۹۹ یک خط اعتباری ۴۵۰ میلیاردی برای تامین نیاز‌های نیروی انتظامی در نظر گرفته ایم. ما اقلام خوبی در تجهیزات انفرادی و مراقبت مرزی و همچنین تجهیزات سنگین‌تر مانند شناور حیدر را در نظر گرفته ایم. البته جایگزینی تجهیزات قدیمی با تجهیزات جدید کمی زمانبر است.

امسال با ماهواره‌بر‌های سیمرغ و ذوالجناح پرتاب ماهواره خواهیم داشت

وی در پاسخ به سوالی درباره فعالیت فضایی وزارت دفاع، گفت: برنامه فضایی جمهوری اسلامی ایران یک برنامه دائمی است و چند مرحله پشت سر گذاشته و چند مرحله هم پیش رو دارد. نیاز‌های کشور محموله‌های سنگین‌تری است که بالای ۱۰۰ کیلوگرم است و در مرحله بعدی مدار‌های بالاتری و محموله‌های سنگین‌تری است که برای آن ماهواره‌بر‌های سیمرغ و ذوالجناح را داریم.

امیرحاتمی با بیان اینکه ماهواره‌بر سیمرغ هنوز در مرحله تحقیقاتی قرار دارد، گفت: در پرتاب بعدی اگر مشکل جدیدی ایجاد نشود فکر می‌کنم به موفقیت برسیم. ماهواره بر ذوالجناح شبیه ماهواره‌بر سیمرغ است از نظر شکل و اندازه، اما سوخت جامد است که می‌تواند از پرتابگر سیار پرتاب شود، فکر می‌کنم امسال از هر دوی این ماهواره‌بر‌ها پرتاب داشته باشیم؛ البته پرتاب تحقیقاتی است. ماهواره‌بر قاصد نیروی هوافضای سپاه هم برای محموله‌های کوچکتر که شبیه سفیر البته متفاوت‌تر از سفیر است انشالله مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وزیر دفاع همچنین گفت: برای وزن‌های ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم ماهواره‌بر سریر را داریم و البته برای مدارات بالاتر یعنی مدار ۳۶ هزار کیلومتر هم ماهواره‌بر سروش-۱ و سروش-۲ و همچنین بلوک‌های انتقال مداری را خواهیم داشت.

وی درباره فعالیت وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در حوزه مقابله با کرونا با بیان اینکه همکاری این وزارت‌خانه با وزارت بهداشت ستودنی است عنوان کرد: ما روزانه ۲۰۰ هزار لیتر مواد ضد عفونی کننده تولید می‌کنیم و در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌دهیم. در عین حال تلاش می‌کنیم نیاز‌های نیرو‌های مسلح را نیز تامین کنیم. در مورد واکسن هم دانشمندان صنعت دفاعی به دوستان وزارت بهداشت کمک می‌کنند و پیشرفت‌های خوبی هم در این حوزه حاصل شده است.

امیر حاتمی در پاسخ به این سوال که آیا حلقه مفقوده‌ای بین نیاز‌های نیرو‌های مسلح و دستاورد‌های دفاعی وجود دارد، گفت: واقعیت این است که به میزان قابل توجهی نیازمندی‌ها با تحقیقات تطابق دارد البته ممکن است در برخی موارد این موضوع وجود نداشته باشد.

وی افزود: حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد محصولاتی که رونمایی می‌شود وارد خط تولید می‌شود، اما ممکن است برخی محصولات به دلایل مختلف وارد خط تولید نشود؛ در دنیا هم این موضوع وجود دارد و حتی می‌بینیم که برای برخی سامانه‌ها مانند هواپیما‌ها هم این اتفاق می‌افتد.

یک موشک کروز برای رونمایی در روز صنعت دفاعی معرفی شده است

وزیر دفاع درباره موشک‌های کروز تولید شده توسط وزارت دفاع با بیان اینکه حرکت ما در این زمینه حرکت افتخارآمیزی بوده و انواع کروز زمینی، دریایی، هوا به سطح، سطح به سطح، زیرسطح به سطح و … را در اختیار داریم، گفت: یکی از محصولاتی که برای رونمایی در روز صنعت دفاعی معرفی شده یک محصول کروز است.

وزیر دفاع در پاسخ به سوالی درباره نصب کروز برد بلند بر روی جنگنده‌ها، گفت: در این باره کار می‌کنیم و جزو کار‌های تحقیقاتی ما است و امیدواریم تا اواسط سال آینده بتوانیم یک محصول در این زمینه به ثمر برسانیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره پاسخگویی به تهدیدات سایبری، عنوان کرد: یکی از تهدیداتی که دشمنان ما علیه جمهوری اسلامی دارند تهدیدات سایبری است و دشمنان سرمایه گذاری جدی روی این حوزه دارند، لذا ما هم برنامه‌های موثر پدافند سایبری داریم و با اجرای رزمایش‌ها و تمرینات آمادگی خود را بالاببریم و تا امروز مسئله‌ای در حوزه‌های جدی در حوزه سایبری نداشتیم.

امیر حاتمی با بیان اینکه یکی از بهترین دوره‌های همکاری با نیرو‌های مسلح را داریم، عنوان کرد: رابطه بسیار خوبی با همه نیرو‌های مسلح داریم و اعتقاد قلبی دارم که بخشی از برکاتی که امروز شامل حال ما می‌شود حاصل همین همکاری برادرانه است.

بنایی برای تولید خودرو نداریم

امیر حاتمی درباره اقدامات وزارت دفاع در کمک به خودرو سازان گفت: خودروسازی یک صنعت راهبردی است، زیرا به تامین نیاز‌های کشور مرتبط است به همین جهت با آغاز تحریم‌ها خودرو سازان خارجی کشور را ترک می‌کنند به همین دلیل بنا بر تصویب دولت در جا‌هایی که نیاز داشته و اعلام کردند ما اعلام آمادگی کردیم و حدود ۴۰ قطعه‌ای که نیاز داشتند را تامین کردیم، فناوری از ماست، اما تولید در بخش خصوصی صورت می‌گیرد. ما بنایی برای تولید خودرو نداریم، اما به آن‌ها در تامین فناوری کمک می‌کنیم.

وی با اشاره به بازگشایی فروشگاه اتکا در ونزوئلا گفت: این کشور ضد استکبار و در عین حال کشوری غنی و توانمند است. هردو کشور ایران و ونزوئلا تحریم هستند پس همکاری ما طبیعی است. آن‌ها درخواست همکاری در بخش ارائه محصولات داشتند و این کار توسط اتکا که یک نهاد عمومی است صورت گرفت و این همکاری‌ها ان شاءالله ادامه خواهد داشت.

وزیر دفاع درباره تحویل محصولات دفاعی به یگان‌ها گفت: برخی محصولات مراحل را به سرعت طی می‌کنند مانند جنگنده کوثر که خط تولید آن راه‌اندازی و تحویل داده شد که به نوعی پاسخی به یاوه گویی‌های دشمنان بود، اما برخی دیگر از محصولات مراحل را با سرعت کمتری طی می‌کنند، اما حدود ۷۵ درصد تولیدات در خط تولید قرار گرفته و تحویل نیرو‌ها قرار می‌گیرند.

امیر حاتمی گفت: در حوزه موشک‌های کروز حرکت کشور بسیار خوب بوده و کروز دریایی، زمین به زمین، هوا به زمین، سطح به سطح و زیر سطح به سطح موشک داریم. اتفاقات بسیار خوبی افتاده و یکی از محصولاتی که برای روز صنعت دفاعی انتخاب شده موشک کروز است که اگر انتخاب شود در جریان قابلیت‌های آن قرار خواهید گرفت.

وزیر دفاع درباره برنامه‌های وزارت دفاع بعد از پایان تحریم تسلیحاتی ایران در مهرماه، گفت: ما با محدودیت‌های بسیاری روبرو بودیم، اما تحریم نبودیم و اگر می‌خواستیم خرید یا فروش تسلیحات داشته باشیم باید از شورای امنیت اجازه می‌گرفتیم و آن‌ها به دروغ می‌گفتند که می‌خواهند تحریم‌ها را تمدید کنند، زیرا تحریمی نبود، اما شاهد بودیم که چه شکستی خوردند و نتوانستند کشور‌ها را با خود همراه کنند.

وی ادامه داد: تحریم برای ما محدودیت ایجاد نکرده و همه این پیشرفت‌ها در شرایط تحریم و محدودیت‌ها به وجود آمده است. ما سعی می‌کنیم از ظرفیت‌های دنیا برای تامین نیاز‌های تسلیحاتی خود و فروش و صادرات تسلیحات بعد از رفع محدودیت‌ها استفاده کنیم.

وزیر دفاع با اشاره به افتتاح خط تولید و ارتقا تانک در لرستان گفت: با این اقدام، تانک‌های موجود نیرو‌های مسلح ارتقاء پیدا کرده و به کلاس تانک کرار ارتقاء می‌یابد.
منبع: پارسینه


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید