انصاری: رویکرد به توسعه در کشور باید تغییر کند

جمشید انصاری

به گزارش صدانیوز به نقل از فارس ، جمشید انصاری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی در نشست گفتار روز که در موسسه پژوهشی انقلاب اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: اگر در نظام اداری بخواهیم ورود پیدا کنیم اول باید ببینیم این نظام اداری برای چه راه افتاده است. نظام اداری شکل نگرفته است که در آن چند میلیون کارمند حقوق بگیرند. نظام اداری ایجاد شده تا اهدافی را که برای استقرار نظام جمهوری اسلامی پیش‌بینی شده را با ابزارهایی محقق کند.

وی افزود: اگر ساده بخواهیم نگاه کنیم نظام اداری درست شده تا التزام امور را در اداره کشور برقرار کرده و بتواند فعالیت مردم در کشور را تسهیل کند. همچنین در مرحله دوم بتواند برنامه توسعه کشور را راهبری کند و در جاهایی هم که وظیفه خدمت با دولت است بتواند به بهترین نحو ماموریت خود را انجام دهد.

انصاری ادامه داد: بنابراین اول باید به این سوال جواب داد که آیا نظام اداری در عملکرد خود عدالت محور هست یا خیر. ما وقتی می خواهیم اداره امور کشور را با انتظام جلو ببریم آیا نوع برخورد نظام اداری با مجموعه گروه ها همراه با عدالت است؟ آیا لزوما مجموعه های نظام اداری در چارچوب عدالت کار می کنند؟ آیا نظام اداری می تواند عدالت در میان مجموعه ها در مناطق مختلف کشور را برقرار کند؟ یا اینکه کسی به نظام اداری گفته که به فلان منطقه محروم رسیدگی نکنید یا این کارکرد نظام اداری است که بی عدالتی را زشت نمی دانسته است.

رئیس سازمان امور استخدامی افزود: گزارش ها حاکی از این است که ما در برخی حوزه ها در طول سالهای قبل از انقلاب نسبت به بعد از انقلاب در شاخص های توسعه عقب هستیم ولی فکر نمی کنم دستگاه های اداری ما چنین نتیجه ای را خواسته باشند.

وی افزود: همچنین مناطق مرزی ما در شاخص های توسعه به نسبت اول انقلاب تضعیف شده و بالعکس شهرهای مرزی کشورهای همسایه در این سالها به لحاظ شاخص توسعه شرایط بهتری دارد که این مسئله به عملکرد نظام اداری ما باز می‌گردد.

انصاری ادامه داد: در حوزه فرصت‌های برابر هم در قانون و مقررات و هم در اجرا مشکل داریم به هر حال رابطه بازی و متوسل شدن به دیگران که از ائمه شروع می شود و به کارکنان دستگاه های اداری ختم می‌شود وجود داشته است.

وی ضمن بیان اینکه آنجا که ما به سمت رفاه و تحقق وظایف دولت می رویم مثال‌های متعددی می توان زد که فرصت های برابر محقق نشده است، تصریح کرد: تا زمانی که رویکرد ما و به تبع آن عملکرد ما در نظام اداری به سمت تحقق عدالت در بین آحاد شهروندان در مناطق مختلف نباشد خیلی نمی توان به عدالت در نظام اداری و بین کارکنان امیدوار بود.

معاون رئیس جمهور با ذکر مثالی افزود: به طور مثال همین الان در آموزش و پرورش متوسط حقوق پرداختی به معلمان در تهران و اصفهان در مقایسه با هرمزگان و فارس بیشتر است.

انصاری وی در تشریح علت این مسئله تاکید کرد: دلیل این است که متوسط سنوات معلمان در تهران بیشتر از ۲۰ سال است. بنابراین دریافتی او سه برابر بیشتر از معلمانی است که هم اکنون در مدارس به طور مثال لرستان مشغول به کار می شوند و همین مسئله متعاقبا در کیفیت معلم ها در تهران و اصفهان تاثیر دارد و در نهایت نتیجه این می شود که در کنکور دانش آموزان شهر تهران یا اصفهان وضعیت بهتری نسبت به دانش آموزان لرستان یا هرمزگان خواهند داشت.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه ما باید ابتدا به این موضوع ورود کنیم که چگونه می توانیم عدالت را در پهنه سرزمینی کشور پیاده کنیم که طبعا در این راستا باید اهداف و ماموریت های نظام های اداری متحول شود، گفت: امروز سازمان برنامه و بودجه پول را در نقاط مرکزی و توسعه یافته خرج می کند و دیگر استان های و شهرستان از سرریز آن بهره مند می شوند. چه کسانی این نظام را در سازمان برنامه و بودجه نهادینه کرده است.

وی ادامه داد: معتقدم یک نقد به مدل توسعه کشور وجود دارد و اگر بخواهیم همین روند را ادامه دهیم نتیجه آن فقر و بی عدالتی و اختلاف طبقاتی است که اجتناب ناپذیر است. بنابراین نگاه و رویکرد به توسعه در کشور باید تغییر کند.

انصاری افزود: به نظر می رسد سازمان هایی چون سازمان برنامه و بودجه خیلی سیاسی نیستند حتی اگر مدیران ارشد آن چهره های سیاسی باشند و به نوعی برنامه های کلی سازمان را با اصلاحاتی دنبال می کنند. من برنامه اول در نظام اداری را به مرحله نگارش در آورده ام و تصور نمی کنم که دوستان دیگر جریان های سیاسی از جمله آقای فروزنده نیز به شکل معناداری اساس این برنامه را در برنامه های بعدی تغییر داده باشند و اینطور نیست که مسائل سیاسی در سازمان هایی چون سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی خیلی دخیل باشد.

 تاکید کرد: دولت در بحث حقوق ها نقش جبران خدمت را دارد و نقش دولت تامین رفاه و معیشت کارکنان نیست. دولت اساسا وظیفه رفاه و معیشت آحاد ملت را دارد.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید