فروپاشی اقتصادی لبنان و سونامی مهاجرت

به تحلیل کارشناسان سیاسی

لبنان

عامل تأخیر چند ماهه در تشکیل حکومت جدید لبنان احزاب سنتی این کشور هستند که برغم ضدیت شدید افکار عمومی با آنها همچنان سلطۀ خود را بر پیکر بی رمق لبنان تحمیل می‌کنند.

به گزارش نباء خبر، سعد حریری که از سوی رئیس جمهوری لبنان، میشل عون، مسئول تشکیل کابینۀ جدید این کشور شده، هجدهم مارس بار دیگر گفت که برای متوقف کردن فروپاشی اقتصادی کشور و از سرگیری مذاکرات با صندوق بین‌المللی پول باید روند تشکیل حکومت در لبنان را شتاب بخشید.

میشل عون و سعد حریری یکدیگر را مسبب وضعیت و بن بست کنونی لبنان معرفی کردند. با این حال، عامل تأخیر چند ماهه در تشکیل حکومت جدید لبنان احزاب سنتی این کشور هستند که برغم ضدیت شدید افکار عمومی با آنها همچنان سلطۀ خود را بر پیکر بی رمق لبنان تحمیل می‌کنند. میشل عون با اعلام یک ضرب الاجل از سعد حریری خواست که یا هر چه زودتر حکومت جدید را تشکیل بدهد یا مسئولیت تشکیل دولت را واگذار کند. در مقابل، سعد حریری بار دیگر حمایت خود را از تشکیل یک دولت تکنوکرات مرکب از هجده وزیر اعلام کرد و در پاسخ به ضرب الاجل میشل عون خواستار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پیش از موعد شد.همزمان حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان، از سعد حریری خواست که در فرمول خود برای تشکیل یک دولت تکنوکرات تجدیدنظر کند، هر چند خود را مدافع چنین دولتی معرفی کرد. رهبر گروه نظامی حزب‌الله از تشکیل یک دولت مرکب از تکنوکرات‌ها و سیاسیون لبنان حمایت کرد و افزود که بدون حمایت احزاب سیاسی لبنان، دولت تکنوکرات به سرعت فرومی‌پاشد.در پاریس، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، اظهار داشت که باید به هر قیمتی از فروپاشی لبنان جلوگیری کرد و به روند تشکیل دولت در این کشور سرعت بخشید و برای این منظور رویکرد و روش خود را در هفته‌های آینده تغییر داد. بر اساس گزارش سازمان ملل، بیش از نیمی از جمعیت لبنان اکنون زیر خط فقر زندگی می‌کند و جمعیت‌های گسترده ای از مردم از جمله پزشکان و تکنوکرات‌ها برای فرار از فقر و بی سرانجامی دسته دسته کشور را ترک می‌کنند.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید