دخالت های روسیه درمساله برجام بیشتر می شود

دخالت های روسیه درمساله برجام بیشتر می شود

ایران اگر به برجام برنگردد احتمال حملات سایبری و خرابکارانه اسراییل و آمریکا که ممکن است حمله به تاسیسات اتمی ایران نیز در ان گنجانده شده باشد افزایش می یابد.

به گزارش نبأ خبر، ولادیمیر ساژین سیاستمدار روسی که خبرگزاری روسی اورا خاورشناس مطرح روس معرفی می کند و نویسنده گزارش های اصلی در باره نگاه روسیه به ایران از بخش فارسی اسپوتنیک است بازهم و در ادامه مقاله تند قبلی در انتقاد از ایران در باره برجام ، این بار نیز بدترین انتقادها از ایران را انجام داده و ایران را تهدید کرده است اگر به برجام برنگردد احتمال حملات سایبری و خرابکارانه اسراییل و آمریکا که ممکن است حمله به تاسیسات اتمی ایران نیز در ان گنجانده شده باشد افزایش می یابد.ساژین تاکید دارد ، واشنگتن چقدر صبر خواهد کرد تا منتظر بازگشت ایرانیان به میز مذاکره وین باشد و در برابر فشار جنگ طلبانه اسرائیل مقاومت کند؟حالا احتمال از سرگیری و موفقیت “مذاکرات هسته ای” در وین بسیار اندک است. تهران مجبور است حدود 20-25 میلیارد دلار برای دور زدن تحریم های اعمال شده علیه خود هزینه کند. در طول 16 سال، این مبلغ حدود 400 میلیارد دلار است. سیاست سازش ناپذیر تهران که مغایر با منافع ملی ایران است تا کی ادامه خواهد داشت؟ رئیس جمهور رئیسی چیزهای زیادی برای فکر کردن دارد.اما بیایید به بهترین ها امیدوار باشیم.

بخش هایی از نوشته وی را می خوانید:

خلاصه مطلب از نظر ایرانی ها از این قرار است: تکلیف اروپا و آمریکا در قبال مذاکرات کاملا روشن است و آن اینکه هیچ توافقی جز با تغییر رفتار خصمانه، انجام کامل تعهدات و پذیرش حقوق مسلم ملت ایران از سوی آنها امکان پذیر نیست…ایده اصلی چنین دیده می شود: ابتدا لغو همزمان همه تحریم ها و سپس صحبت در مورد برجام. این که آیا ایالات متحده به برجام باز می گردد یا نه، به هیچ وجه مورد علاقه ایران نیست.این ایده چهار شرط را که تحت آن تهران مذاکرات خود را در وین از سر می گیرد متحد می کند. یک – لغو کلیه تحریم های هسته ای و غیر هسته ای علیه ایران (صدها تحریم علیه ایران، از سال 1980 در مورد “فعالیت های تروریستی”، “حمایت از تروریسم “و” نقض حقوق بشر” عمل می کند)؛ دو – لغو تحریم ها، نه تعلیق اعتبار آنها؛ سه – ارائه تضمین هایی مبنی بر عدم خروج ایالات متحده از معامله؛ چهار – کنترل و تأیید لغو تحریم ها.
اما تجزیه و تحلیل نشان می دهد که دولت جو بایدن این شرایط را برآورده نمی کند.

بند اول – رئیس جمهور آمریکا می تواند تحریم های مربوط به برنامه هسته ای ایران را لغو کند. اما، به عنوان مثال، رئیس جمهور نمی تواند تحریم ها را علیه فرماندهان سپاه، شرکت کننده در تصرف سفارت آمریکا در تهران (1979) و دیگر اعمالی که با برجام مرتبط نیستند بدون توافق کنگره لغو کند.

بند دوم – برای خروج از لیست سیاه و متقاعد کردن سرمایه گذاران خارجی در این باره که تجارت با ایران امن است، ایران باید تمام الزامات گروه ویژه اقدام مالی (FATF) را بپذیرد.

بند سوم – آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا گفت: چیزی به نام ضمانت وجود ندارد. و رابرت مالی نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران در مورد ضمانت نامه ها به شرح زیر صحبت کرد: “این مختص دیپلماسی نیست. نه ما و نه بایدن رئیس جمهور قصد نداریم این همه ماه ها را صرف مذاکره کنیم تا سپس از توافق صرف نظر کنیم.”

بند چهارم – کنترل لغو تحریم ها ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد و این البته تصویب تصمیم نهایی درباره برجام را برای مدت نامحدود به تعویق می اندازد.

از نظر استراتژیک، ایران در تلاش است تا توان هسته ای خود را به حدی برساند که ساخت سلاح هسته ای تنها چند ماه طول بکشد. هدف تاکتیکی ایران نیزاین است که در مذاکرات وین تا حد ممکن برگ برنده به دست آورد. از این گذشته، هر کیلوگرم اورانیوم 60 درصدی دارای درجه سلاح، نرخ تهران را افزایش می دهد. در ماه اوت، فرانسه، آلمان و انگلستان در رابطه با داده های آژانس بین المللی انرژی اتمی ابراز نگرانی کرده اند که ایران برای اولین بار فلز اورانیوم غنی شده تا 20 درصد تولید کرده و ظرفیت تولید خود را برای ساخت اورانیوم غنی شده تا 60 درصد افزایش داده است.جستجوی اعتماد متقابل نیز به دلیل موضع ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی مشکل شده است. در گزارش فصلی خود به تاریخ 7 سپتامبر 2021، آژانس بین المللی انرژی اتمی شکاف های جدی در اطلاعات در باره تولید و مونتاژ سانتریفیوژها را مورد توجه قرار می دهد. آژانس اعلام کرد که در کنترل انحراف مواد هسته ای و سایر منابع مالی به تأسیسات اعلام نشده مشکل دارد.در 12 سپتامبر، آژانس بین المللی انرژی اتمی موافقت کرد که تهران به بازرسان اجازه می دهد تجهیزات را در محل ها رصد کنند. اما افسوس – “رافائل گروسی، مدیر کل آژانس گفت که تصمیم ایران مبنی بر عدم دسترسی بازرسان به کارگاه قطعات سانتریفیوژ TESA کرج مغایر با شرایط توافق شده در بیانیه مشترک 12 سپتامبر است.

آمریکایی ها قصد ندارند مدت زیادی منتظر بمانند. در 30 سپتامبر، آنتونی بلینکن گفت: “با توجه به پیشرفت هایی که ایران در زمینه هسته ای به دست آورده است، در موقع ای بازگشت ساده به شرایط برجام کافی نخواهد بود.”اما متأسفانه رهبری ایران آماده سازش نیست. در اوایل سپتامبر، رئیس جمهور رئیسی در تلویزیون ایران گفت: “ما فقط در مورد دستور کار دولت خود مذاکره خواهیم کرد، اما نه تحت فشار. <…> ما برای مذاکرات موثر تلاش می کنیم تا تحریم های ناعادلانه علیه مردم ایران برداشته شود و مردم ما بتوانند پیشرفت کنند.”در اواسط ماه سپتامبر، یک گروه کاری استراتژیک آمریکا و اسرائیل در یک کنفرانس ویدئو امن به سرپرستی جیک سولیوان مشاور امنیت ملی آمریکا و همتای اسرائیلی اش ایال هلاتا مذاکرات محرمانه انجام دادند. موضوع بحث – “طرح ب ” احتمالی جایگزینی در صورت عدم از سرگیری مذاکرات هسته ای در وین. “طرح ب” – حملات سایبری، عملیات خرابکارانه ویژه و حتی حملات هوایی و موشکی به تاسیسات هسته ای ایران به منظور جلوگیری از تبدیل شدن ایران به قدرت هسته ای است.”طرف اسرائیلی بر ضرورت حرکت به سمت “طرح ب” به دلیل بن بست مذاکرات و شتاب هسته ای ایران تاکید کرد.

آمریکایی ها خاطرنشان کردند که آنها نیز نگران هستند و در صورت عدم از سرگیری مذاکرات در آینده نزدیک، تحریم های بیشتری علیه ایران وضع خواهند کرد. بدبینی نسبت به برجام ناشی از عدم تمایل رهبران جدید ایران به سازش است. اما هر سندی که برای هر دو طرف مناسب باشد فقط می تواند از طریق سازش و از طریق دادن امتیازات متقابل ظاهر شود.به نوبه خود، رویدادهای سال های 12-2011 الهام بخش خوش بینی است. وضعیت فاجعه بار اقتصاد ایران به دلیل تحریم های اتحادیه اروپا، ایالات متحده و دیگر کشورها، رئیس جمهور احمدی نژاد را مجبور کرد تا مذاکرات با گروه 1 + 5 را آغاز کند.در حال حاضر وضعیت اقتصادی کمتر از سال 2011-2012 افسرده نیست. تورم سالانه ژوئن 2021 47.6 درصد و تورم مواد غذایی در همان دوره – 62.7 درصد بود. سطح بیکاری در سه ماهه سوم سال 2020 9.5 درصد و در بین جوانان 23.1 درصد بوده است. تنها در سال 2018، ایران 6 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را از دست داد و در سال 2019 – 6.79 درصد دیگر.

 


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید