پیام معنادار بغداد برای واشنگتن

به نقل از منابع خبری

نخست وزیر عراق اعلام کرد، دولت عراق امروز دیدگاه خود را درمورد توسعه روابط این کشور در سطح منطقه و بین‌الملل بر اساس همکاری و توازن، دور شدن از سیاست محورها و اتخاذ سیاست مشارکت با بسیاری از کشورهای جهان و در راس آنها فرانسه باور دارد.

به گزارش نباءخبر، در شرایطی که در چند وقت گذشته اظهارات محمد شیاع السودانی در میان ناظران سیاسی به عنوان پیام‌هایی برای نزدیکی به آمریکا بازخوانی شده بود، نخست‌وزیر عراق، در سخنانی جدید، پیام معناداری را به واشنگتن و حضور نظامی آمریکا در این کشور ارسال کرد.
نخست وزیر عراق دیروز چهارشنبه اعلام کرد، دولت عراق امروز دیدگاه خود را درمورد توسعه روابط این کشور در سطح منطقه و بین‌الملل بر اساس همکاری و توازن، دور شدن از سیاست محورها و اتخاذ سیاست مشارکت با بسیاری از کشورهای جهان و در راس آنها فرانسه باور دارد.
محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق در یادداشتی که روزنامه لوموند فرانسه منتشر کرد، تاکید کرد: پاسخ بغداد و پاریس به درک مشترک پیرامون اهمیت استراتژیک روابط بین دو کشور، دولت ما را بر آن داشت تا تمایل بیشتری برای توسعه این روابط دوجانبه و استقرار پایه‌های محکم آن نشان دهد.
وی افزود: زمانی که عراق با خطرات تروریسم مواجه شد و در دفاع از خود، منطقه و جهان وارد جنگی سرنوشت ساز با نیروهای شر و تاریکی شد، فرانسه در کمک و مشارکت برای بازپس گیری سرزمین‌های عراق به ویژه در جنگ برای آزادسازی موصل پیشرو بود. همکاری مشترک دوجانبه را در جنبه‌های تسلیحاتی، آموزشی و تلاش‌های اطلاعاتی هم باید اضافه کرد که همگی نشان‌دهنده مشارکت راهبردی بلندمدت بین بغداد و پاریس برای تضمین حفظ دستاوردهای به دست آمده در مبارزه با تروریسم و برقراری ثبات در منطقه است.
السودانی خاطرنشان کرد: تمایل کشورمان به تحکیم همکاری‌های نظامی و امنیتی با طرف فرانسوی با هدف ما برای ارتقای توان رزمی نیروهای امنیتی مطابقت دارد و اکنون در حال دستیابی به این هدف است که باعث می‌شود عراق نیازی به نیروهای نظامی خارجی نداشته باشد بلکه به نیروهای مستشاری برای پاسخگویی به نیازهای ارتش از نظر آموزشی و تجهیزاتی نیاز است، این بدین معنی است که ما همواره نیازمند بازنگری دائمی روابط با ائتلاف بین‌المللی و ترسیم نقشه‌ای برای همکاری‌های آتی با توجه به توسعه مداوم در توان رزمی نیروهای مسلح خود هستیم. نخست وزیر عراق در بخش دیگر از سخنانش تاکید کرد: پیشرفت اقتصاد ملی اولویت اصلی دولت عراق است و دولت ما قصد دارد از ظرفیت‌های عظیم اقتصادی استفاده بهینه کند، زیرا عراق دومین تولیدکننده بزرگ نفت در اوپک و دارای یکی از بزرگترین ذخایر نفت و گاز در جهان است و هلدینگ‌هایی مانند توتال انرژی و آلستوم برای کار در عراق در زمینه انرژی، توسعه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر استقبال می‌کنند. وی توضیح داد که دولت عراق قصد دارد یک نیروی محرکه اصلی در دیپلماسی منطقه‌ای و روندهای سیاسی باشد و این به وضوح در کنفرانس بغداد ۲ که اخیرا با حمایت امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در امان پایتخت اردن برگزار شد، نشان داده شد، زیرا عراق با استفاده از اراضی خود به عنوان صحنه‌ای برای تهدید کشورهای همسایه و هرگونه تجاوز به اراضی خود مخالف است. وی خاطرنشان کرد که همکاری بین پاریس و بغداد جنبه‌های مختلفی دارد و به بخش‌های بهداشتی، آموزشی، فرهنگی و اقلیمی گسترش می‌یابد. فرانسه برای حفظ محیط زیست و مبارزه با اثرات و خطرات تغییرات آب و هوایی تلاش می‌کند و ما می‌خواهیم در حفاظت از میراث و مبارزه با قاچاق آثار باستانی مشارکت مستمر داشته باشیم‌. السودانی گفت: عراق به دموکراسی خود و احترام به حقوق ملت خود متعهد است و تصمیمی که در مورد ایزدی‌ها گرفته شد و پس از ۵۰ سال آنها مالک خانه‌ها و زمین‌های خود در سنجار شدند، گواهی بر این تعهد است. همین اظهارات السودانی در رسانه‌های آمریکایی بازتاب گسترده‌ای به همراه داشت. به‌گونه‌ای که جک دیچ، خبرنگار پنتاگون و امنیت ملی آمریکا در گزارشی در مجله فارن پالسی با اشاره به مصاحبه هفته گذشته محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق با روزنامه وال استریت ژورنال که در آن السودانی از ۲۰۰۰ نیروی آمریکایی در عراق که در حال آموزش نیروهای عراقی برای مبارزه با داعش هستند، خواست در آینده به کار خود ادامه دهند، این سخنان را مثبت‌ترین اظهاراتی توصیف کرد که در این خصوص از بغداد منتشر شده است. این اظهارات السودانی بسیار جنجالی بود زیرا چارچوب هماهنگی شیعیان عراق به عنوان فراکسیون پارلمانی که او را کاندیدا کرده بود، در گذشته بارها خواستار اخراج نیروهای آمریکایی از عراق شده بود. همچنین السودانی از جمله کسانی بود که در مجلس عراق به حکمی مبنی بر الزام دولت به اخراج نیروهای آمریکایی رای داد. طبق گزارش یاد شده، به نظر می‌رسد حضور آمریکا که به دلیل حمایت اندک دولت عراق بسیار ضعیف بود، در حال حاضر تا اطلاع ثانوی تمدید شده است. همچنین در ادامه این گزارش آمده است، با وجود اینکه حمایت آشکار السودانی از ماموریت آمریکا در عراق تغییری ناگهانی در بغداد به نظر می‌رسد؛ اما نشان‌دهنده حرکتی ثابت به سمت آمریکا در چند سال اخیر است.
روزنامه وال استریت ژورنال در دسامبر نوشت، همزمان با این تحولات وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) بر شدت حملات هوایی خود با هدف قتل و اسارت داعشی‌ها در سوریه افزود. السودانی در ادامه مصاحبه با این روزنامه درباره احتمال نفوذ داعش به عراق از طریق گروهک‌هایش در سوریه به شدت ابراز نگرانی کرده بود.
در ادامه گزارش فارن پالسی آمده است، با وجود اینکه به نظر می‌رسد اظهارات السودانی حضور نظامی نیروهای آمریکایی را در بهترین وضعیت چند سال گذشته قرار می‌دهد؛ اما کارشناسان نگران هستند که بی‌توجهی به روابط میان آمریکا و عراق در دولت بایدن باعث شود که پنتاگون علاقه‌ای به استفاده از این لحظه نداشته باشد.
وال استریت ژورنال همچنین این مطلب را اضافه کرده بود که السودانی در فکر اعزام هیئتی به آمریکا در فوریه است تا از این طریق شرایط را برای انجام دیداری با بایدن در سال جاری میلادی فراهم کند، به این ترتیب اکنون توپ در زمین بایدن است تا در این وضعیت منطقه‌ای و بین‌المللی به شدت بی‌ثبات از آن برای همگرایی با بغداد استفاده کند.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید