سفر دو مقام اسرائیلی به روسیه و دیدار با مقامات دولت پوتین درمورد ایران

به نقل از المانیتور

وزارت خارجه اسرائیل در گفتگو با المانیتور تایید کرد که سیمونا هالپرین، معاون مدیرکل در امور اوراسیا و جاشوا زارکا معاون مدیرکل در امور استراتژیک، دو دیپلمات حاضر در این سفر بودند.این دیدار از آنجایی برجسته است که دیپلمات‌های غربی از زمان حمله روسیه به اوکراین از سفر به روسیه اجتناب کرده اند.

به گزارش  نبأخبر،رسانه آمریکایی المانیتور نوشت: وزارت خارجه اسرائیل به المانیتور گفت که دو دیپلمات ارشد اسرائیلی در این ماه در یک سفر نادر به روسیه سفر کردند. آن‌ها با سرگئی ورشینین معاون وزیر امور خارجه روسیه دیدار کرده و در مورد تسلیح ایران توسط مسکو گفتگو کردند.

در ادامه این مطلب آمده است: روزنامه اسرائیلی هایوم برای اولین بار روز جمعه در مورد سفر ۳ مه به مسکو گزارش داد که اولین دیدار بلندپایه وزارتی از زمان حمله به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ بود.

وزارت خارجه اسرائیل در گفتگو با المانیتور تایید کرد که سیمونا هالپرین، معاون مدیرکل در امور اوراسیا و جاشوا زارکا معاون مدیرکل در امور استراتژیک، دو دیپلمات حاضر در این سفر بودند.

این دیدار از آنجایی برجسته است که دیپلمات‌های غربی از زمان حمله روسیه به اوکراین از سفر به روسیه اجتناب کرده اند.

این وزارتخانه خاطرنشان کرد که این دیدار بر روی امور استراتژیک متمرکز بود، اصطلاحی که اغلب توسط دیپلمات‌های اسرائیلی هنگام بحث درباره پرونده ایران استفاده می‌شود.

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که طرفین در مورد مسائل منطقه‌ای که در حال حاضر روی میز شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل قرار دارد، از جمله درگیری اسرائیل و فلسطین گفتگو کردند. هیچ یک از طرفین به جنگ در اوکراین اشاره نکردند.

این گزارش به دو گفتگوی دیگر بین مقامات ارشد اسرائیلی و روسیه در اورشلیم نیز اشاره می‌کند.

آناتولی ویکتوروف سفیر روسیه در اسرائیل در روز‌های ۹ تا ۱۰ مه در رایزنی‌های ولادیمیر سافرانکوف نماینده ویژه وزیر امور خارجه روسیه برای روند صلح خاورمیانه با نمایندگان شورای امنیت ملی اسرائیل شرکت کرد.

روسیه بار‌ها نارضایتی خود را نسبت به آنچه نزدیک شدن اسرائیل به اردوگاه طرفدار اوکراین می‌دانست، ابراز کرده است. تنش‌های دوجانبه سه‌شنبه گذشته پس از گزارش‌ها مبنی بر اینکه جمال خسوان، تبعه روس و همسرش در میان ده کشته‌شده توسط نیرو‌های دفاعی اسرائیل بودند، افزایش یافت.

واکنش نمایندگی روسیه در رام الله نسبتا ملایم بود. منابع دیپلماتیک اسرائیلی به المانیتور گفتند که مقامات دو طرف از زمان اعلام این که خسوان در میان قربانیان است در تماس بودند، اما سفیر اسرائیل در مسکو از سوی وزارت خارجه روسیه برای توبیخ احضار نشد.

تسلیح ایران

طی یک سال گذشته، تل آویو به طور فزاینده‌ای نگران بحث هماهنگی خود با روسیه در سوریه شده است که به نیروی هوایی اسرائیل امکان می‌دهد آزادانه در آسمان سوریه علیه مواضع ایران یا وابسته به ایران عمل کند. به این ترتیب، اورشلیم مراقب بوده که مسکو را تحریک نکند. واکنش نسبتا ملایم روسیه پس از عملیات اسرائیل در غزه شاید نشان دهنده تمایل طرف روس برای به حداقل رساندن تنش باشد. بنابراین، همزمان با افزایش فشار از سوی غرب برای مشارکت علنی بیشتر در اردوگاه طرفدار اوکراین، اسرائیل در تلاش است تا حد امکان تماس‌های خود با روسیه را حفظ کند.

بیم و نگرانی کارشناسان امنیتی اسرائیل درمورد نزدیکی روسیه و ایران فراتر از بحث سوریه است. پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر ارسال پهپاد‌های ایران به روسیه در جنگ با اوکراین، روزنامه تهران تایمز روز جمعه گزارش داد که انتظار می‌رود ایران هفته آینده اولین محموله از جنگنده‌های روسی SU-۳۵ را دریافت کند.

هنوز همه مقامات ارشد امنیتی اسرائیل متقاعد نشده اند که نگرانی‌های اسرائیل در مورد سوریه باید نوع روابط اسرائیل با روسیه را دیکته کند.

آموس یادلین، رئیس سابق اطلاعات ارتش اسرائیل در کنفرانسی در پاریس در روز چهارشنبه گفت که روس‌ها علاقه‌ای به گشودن یک جبهه جدید در سوریه ندارند و انتظار نمی‌رود که در صورت پیوستن اسرائیل به اردوگاه طرفدار اوکراین، در این عرصه علیه اسرائیل بشورند.

از نگاه یادلین، اسرائیل باید سیاست خود را در قبال اوکراین نه تنها به دلیل جنبه اخلاقی، بلکه به دلیل نگرانی از روابط خود با بزرگترین متحد خود یعنی ایالات متحده، روشن کند.

وقتی هفته گذشته الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا تلفنی صحبت کردند، موضوع روسیه و اوکراین نیز مطرح شد. در بیانیه‌ای که از سوی وزارت امور خارجه منتشر شد، آمده است که دو طرف درباره موضوعات جهانی مورد نگرانی دوجانبه، از جمله تحولات اخیر در سودان، تجاوز روسیه به اوکراین، و همکاری برای مقابله با نفوذ ایران گفتگو کردند.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید