چالش برنامه هسته‌ای ایران زیر سایه جنگ اسرائیل و حماس

به نقل از رویترز

قدرت‌های غربی در ماه سپتامبر تهدید کرده بودند که قطعنامه‌ای الزام‌آور را به تصویب خواهند رساند که به ایران دستور می‌دهد مسیر [برنامه هسته‌ای] خود را معکوس کند. این نوع قطعنامه یکی از قوی‌ترین ابزارهای در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی است.چهار دیپلمات گفتند اکنون تصویب چنین قطعنامه‌ای بعید به نظر می‌رسد، چراکه با توجه به تمرکز جهانی بر درگیری اسرائیل با حماس، اجتناب از تشدید تنش دیپلماتیک و هسته‌ای با ایران ضروری است.

به گزارش نبأخبر،ایالات متحده و متحدانش راه‌های باقی‌مانده کمی برای مهار برنامه هسته‌ای ایران دارند. چشم انداز مذاکرات مدت‌هاست که دور از دسترس است و اقدامات سخت‌تر علیه تهران خطر دامن زدن به تنش‌ها در منطقه‌ را در پی دارد، تنش‌هایی که قبلاً به واسطه جنگ غزه شعله‌ور شده است.

به نوشته رویترز، در حالی که انتخابات سال آینده آمریکا فضای واشنگتن را برای مانور دادن محدود کرده است، چهار دیپلمات فعلی و سه دیپلمات سابق تصویری تیره از تلاش‌ها برای مهار برنامه هسته‌ای ایران ترسیم کردند، که طبق گزارش‌های ناظر هسته‌ای سازمان ملل متحد همچنان در حال پیشرفت است.

این دیپلمات ها به شرط ناشناس ماندن با رویترز گفتگو کردند.

بر اساس یکی از دو گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که توسط رویترز رویت شده است، ایران اکنون به اندازه کافی اورانیوم غنی‌شده تا 60 درصد، برای گریز هسته‌ای را دارد و بر اساس گزارش‌ها این ذخایر همچنان رو به رشد هستند.

پس از شکست در احیای توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا -در میان فوران درگیری در منطقه و مارپیچ تنش – فعلاً فضای لازم برای در نظر گرفتن یک «تفاهم» غیررسمی‌تر برای محدود کردن فعالیت هسته‌ای ایران را ندارد.

یک دیپلمات ارشد اروپایی گفت: «نوعی وضعیت فلج وجود دارد، به ویژه در میان آمریکایی‌ها… زیرا آنها نمی‌خواهند هیزمی بر آتش بیافزایند».

هر گونه مذاکره برای دستیابی به «تفاهم» با ایران مستلزم ارائه امتیازاتی – مانند کاهش رژیم تحریم‌های سختگیرانه آمریکا علیه تهران – در ازای خودداری هسته‌ای ایران است.

پس از حمله 7 اکتبر گروه فلسطینی حماس -مورد حمایت ایران- به اسرائیل، اکنون چنین اقدامی دور از تصور به نظر می‌رسد. به گفته پنتاگون، از آن زمان، گروه‌های منطقه‌ای نزدیک به ایران ده‌ها حمله به نیروهای آمریکایی و ائتلاف در عراق و سوریه انجام داده‌اند.

در داخل، دست دولت بایدن به دلیل انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده که تنها یک سال دیگر به آن باقی مانده است، بسته شده است. ترامپ که در حال حاضر به نظر می‌رسد به احتمال زیاد رقیب بایدن خواهد بود، می تواند از هرگونه تعامل با تهران استفاده کند و آن را به عنوان ضعف به تصویر بکشد.

رابرت آینهورن، یکی از مقامات سابق وزارت امور خارجه آمریکا، گفت: «در شرایط کنونی، از نظر سیاسی امکان پذیر نیست که به دنبال توافق با ایران در موضوع هسته‌ای باشیم.»

او مدعی شد: «مباحثات سیاسی فعلاً واقعاً بر سر مذاکره با ایران نیست، بلکه بر سر رویارویی با ایران است.»

چالش‌های ایران و آژانس انرژی اتمی
قدرت‌های غربی در ماه سپتامبر تهدید کرده بودند که قطعنامه‌ای الزام‌آور را به تصویب خواهند رساند که به ایران دستور می‌دهد مسیر [برنامه هسته‌ای] خود را معکوس کند. این نوع قطعنامه یکی از قوی‌ترین ابزارهای در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

چهار دیپلمات گفتند اکنون تصویب چنین قطعنامه‌ای بعید به نظر می‌رسد، چراکه با توجه به تمرکز جهانی بر درگیری اسرائیل با حماس، اجتناب از تشدید تنش دیپلماتیک و هسته‌ای با ایران ضروری است.

آ‌ن‌ها گفتند که یک حرکت کمتر تحریک آمیز، مانند صدور یک بیانیه محکم غیر الزام آور -که تهدید اقدامات سخت‌تری را در جلسه بعدی شورای حکام در ماه مارس در خود داشته باشد- در حال حاضر محتمل‌تر است.

این دیپلمات ارشد اروپایی گفت: ما نمی‌توانیم یک قطعنامه داشته باشیم. اگر بخواهیم قطعنامه‌ای را تصویب کنیم… این خطر را به همراه دارد که آن‌ها (ایرانی‌ها) را از لبه مرز فراتر ببریم… به غنی‌سازی 90 درصدی».

اورانیوم با درجه تسلیحات، حدود 90 درصد خلوص دارد.

دو دیپلمات گفتند تمام کاری که می‌توان در ماه‌های آینده انجام داد، حمایت از تلاش‌های رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تقویت نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران است. او به دنبال تعیین مجدد بازرسان قبل از پایان سال بوده است.

یکی از دیپلمات‌ها گفت: «خیلی زود است که بگوییم آیا ایران به یک کشور هسته‌ای تبدیل می‌شود یا مثل الان یک کشور آستانه‌ای باقی می‌ماند. اما در حال حاضر به غنی‌سازی ادامه خواهند داد.»


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید