انتقال جنگنده های اف۲۲ آمریکا به قطر

آمریکا

به نقل ازصدانیوز، رفتار دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با ایران درادامه گفتارهای عجیب او ادامه دارد و او همچنان حرفی می زند و عملی دیگر انجام می دهد . او درحالی که درحرف از آشتی واآرامش می گوید اما در مجموع بر ابعاد و ژرفای تنش با ایران اضافه می کند. صلاح الدین خدیودر […]

به نقل ازصدانیوز، رفتار دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با ایران درادامه گفتارهای عجیب او ادامه دارد و او همچنان حرفی می زند و عملی دیگر انجام می دهد . او درحالی که درحرف از آشتی واآرامش می گوید اما در مجموع بر ابعاد و ژرفای تنش با ایران اضافه می کند.

صلاح الدین خدیودر باره این رفتار ترامپ  برای دیپلماسی ایرانی نوشته است :  حادثه سرنگونی پهپاد آمریکایی در آبهای خلیج فارس به سرعت انتظارات را برای وقوع تحولی تازه در روابط وخیم ایران و آمریکا بالا برد. هر چند سرنگونی پهپادها به دلیل نداشتن تلفات جانی، تبعات سیاسی کمتری از سقوط دیگر اشیای پرنده دارد، اما توئیت ترامپ که متضمن تهدید ضمنی ایران بود، به نگرانی درباره وقوع یک درگیری نظامی دامن زد. اما توئیت های بعدی ترامپ تعمدا کاهش آستانه تنش با ایران را مد نظر قرار داد و بیم چکاندن ماشه تفنگ ها و موشک ها دستکم به صورت موقت کاهش پیدا کرد. اما این روش ترامپ تنها چند روز زمان لازم داشت که کنار گذاشته شود . درفضایی که ترامپ فشار حد اکثری برایران را با جدیت دنبال می کرد و می کند تحریم مقام رهبری ایران و شماری از فرماندهان سپاه مزید برعلت شد که دنیا بفهمد تنش میان ایران و امریکا تشدید خواهد شد. ایران از غرب و به ویژه اروپا می خواهد کاری کند ایران بتواند نفت خود را صادرکند و تهدیدکرده است اگر چنین نشود ایران بازهم از تعهدات برجامی خود می کاهد.

رفتار دوگانه

جلال خوشچهره تحلیلگر همکار با سایت دیپلماسی ایرانی نیز درهمین باره نوشته است خام اندیشی است اگر تصور شود، ترامپ و تیم ماجراجوی او مخالف جنگ و عمیق‌تر شدن بحران در خلیج فارس هستند. در همین روزهای اخیر سه عضو گروه بازهای دولت ترامپ به منطقه اعزام شدند. دستور کار آنان اعلام هشدار چندباره به ایران، ایجاد ائتلاف علیه این کشور و تکرار سرخط همان شعار معمول ترامپ بود که به اصطلاح مخالف جنگ و خواستار گفت‌وگوی بدون پیش شرط با ایران است. چه کسی است که باور کند «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی و «برایان هوک» مسئول ویژه دولت ترامپ به طور همزمان یکی در عربستان و امارات، دیگری در دیدار با مقام‌های اسرائیلی و آن سومی در عمان حضور یافته و قرار است حاصل مأموریت آنان ، صلح و بازگشت آرامش به منطقه باشد. این درحالی است که ناوجنگی «یو اس‌اس باکستر» به ناوگان پنجم نیروی دریایی امریکا در بحرین پیوست تا به رویکرد امریکا چهره تهاجمی‌تر بیشتری ببخشد. در همین اثنا، ترامپ تحریم‌های تازه‌ای را علیه مقام‌های ایرانی اعلام کرد تا به این ترتیب سخنان «سرگئی‌ریبابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه مصداق یابد. او گفت:« اینکه امریکائیان تهدید به تحریم‌های تازه می‌کنند و چنین برمی‌آید که آن را عملی هم خواهند کرد، نشان‌دهنده یک سیاست‌ عمدی و هدفمند برای افزایش تنش است.»

افزایش تجهیزات تهاجمی

به گزارش اسپوتنیک ایالات متحده به دلیل وخامت روابط با ایران، جنگنده های F-22 را به قطر ارسال نمود. به نقل از این روزنامه، ایالات متحده به علت وخامت روابط واشنگتن و تهران، حدود دوازده جنگنده F-22 (EF-22) را به قطر انتقال داد.  به گفته این منبع، این جنگنده ها به منطقه عملیاتی فرماندهی مرکزی نیروهای مسلح ایالات متحده (سنتکام) اعزام شدند، نیروهایی که خاور میانه و آسیای مرکزی را در بر می گیرد. به عقیده آسوشیتد پرس، این حرکت پاسخی به “افزایش تهدید نیروهای آمریکایی در منطقه از سوی ایران” است.

یورونیوز هم درباره آوردن اف ۲۲ به قطر نوشته است: بنا به اعلام نیروی هوایی ایالات متحده این جنگنده ها روز پنجشنبه به پایگاه هوایی العدید در قطر اعزام شدند. هر چند تعداد جنگنده های آمریکایی که به قطر ارسال شده اند اعلام نشده اما در یکی از تصاویری که نیروی هوایی ایالات متحده منتشر کرده است دستکم پنج جنگنده در آسمان دیده می شوند.در بیانیه نیروی هوایی آمریکا در مورد اعزام جنگنده های «اف-۲۲» به قطر آمده است: «این هواپیماها برای اولین بار به قطر اعزام شده اند تا از نیروهای آمریکایی و منافع ایالات متحده در محدوده اختیارات ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا دفاع کنند.»تحلیلگران نظامی بر این باور هستند که هدف آمریکا از اعزام جنگنده های «اف-۲۲» به منطقه استفاده از آنها در درگیری احتمالی برای هدف گیری سامانه دفاع هوایی ایران است.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید