مردم انتظار دارند که هر کس نسبت به مسئولیتش پاسخگو باشد

رئیس‫ قوه قضائیه سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه

به گزارش صدانیوز،رئیس‫ قوه قضائیه سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه با تشکر از زحمات همکاران دستگاه قضا بابت رسیدگی جهادی به پرونده‌های قضایی همزمان با شیوع کرونا، گفت: تلاش همکاران دستگاه قضایی که با وجود شیوع بیماری کرونا و مشکلات ناشی از آن تلاش می‌کنند تا پرونده ‎های مردم به موقع رسیدگی شده و دچار اطاله دادرسی نشود قابل تقدیر است.

رئیس‫ قوه قضائیه رعایت مسائل بهداشتی در سراسر کشور و در جریان رسیدگی به این پرونده‌ ‎ها را یک ضرورت دانسته و گفت: همکاران قضایی در سراسر کشور به نحوی اقدام کنند که هم کار مردم راه بیافتد و هم سلامتی مردم و کارکنان دستگاه قضا تامین شود. تامین سلامت مراجعه‌کنندگان و همکاران قضایی برای ما اولویت است و در این زمینه هر اقدامی که از جانب مرکز لازم باشد انجام خواهیم داد.
رئیسی به شرایط اقتصادی این روزهای کشور نیز اشاره کرد و گفت: آنچه این روزها موجب رنجش مردم شده عدم مدیریت بازار، عدم مدیریت قیمت‌ها و نوسانات بازار است. اما این اولین کار دشمن نیست و بارها دیده شده دشمن از طریق اخلال در نظام ارزی و پولی کشور به دنبال دشمنی کردن است. رئیس‫ قوه قضائیه افزود: برخی راه‌حل این مساله را در مذاکره با آمریکا و اروپا می‌‌دیدند، که البته برای همگان روشن شد که راه نادرستی است و باید به دستان پرتوان مردان و زنان این کشور دل بست. هیچ مشکلی نداریم الا اینکه راهکار آن در درون کشور وجود دارد و این همان اصلی است که رهبر معظم انقلاب در همه این سال‌‌ها بر آن تاکید داشتند. رئیس‫ی لازمه برون‌رفت از این شرایط و ایجاد ثبات اقتصادی در بازار را فعالیت جهادی دانسته و ادامه داد: این شرایط تلاش جدی و سریع را می‌‌طلبد. وجود طرح‎‌هایی برای برون‌رفت از شرایط فعلی اقتصادی یک ضرورت است و تبیین این طرح‌‌ها برای مردم از ضرورت‌های بعدی است. رئیس‫ قوه قضائیه گفت‌وگو با مردم و نخبگان اقتصادی و دانشگاهی را شرط لازم موفقیت طرح‌ ‎های اصلاح اقتصادی عنوان کرد و افزود: دولتمردان باید با مردم حرف بزنند؛ باید با نخبگان اقتصادی و دانشگاهی و صاحب نظران گفت‌وگو کرد، هم سخن آن‌ها را شنید و هم با آن‌ها سخن گفت. اگر با مردم دقیق روشن و واضح سخن گفته شود و ابعاد این طرح‌ها روشن شود، مردم در این رابطه با مسئولان و دولتمردان همراه و همگام خواهند شد.
رئیسی یکی دیگر از ضرورت‌های عبور از شرایط خاص اقتصادی را نیز برخورد با تخلف از ناحیه برخی واردکنندگان و صادرکنندگان دانسته و گفت: وارد کننده یا صادرکننده متخلف فرقی نمی‌کند هم برخورد با آن‌ها هم افشاء نام آن‌ها یک ضرورت است که مسئولان بانک مرکزی باید آن را دنبال کنند. مسئولان بانک مرکزی اعلام کردند که دنبال معرفی صادرکنندگان متخلف هستند، اما من معتقدم واردکننده ‌ای که ارز دریافت کرده و کالا وارد نکرده هم باید معرفی شود. رئیس‫ قوه قضائیه بی‫انظباطی مالی را عامل خسارت به کشور و ایجاد هزینه‎‌های اضافی عنوان کرده و تاکید کرد: همه می‌‌دانند که امروز دستگاه قضایی نسبت به معوقات بانکی تلاش ویژه‎‌ای به کار گرفت و با همت همکاران ما هزاران میلیارد معوقه به نظام بانکی کشور بازگشت، اما همین معوقات با اخذ ضمانت‌های لازم و پیگیری ضمانت‎‌ها، می‌‌توانست به معوقه مبدل نشود و زحمت ایجاد نکند. رئیسی افزود: دستگاه قضایی مصمم است که با همکاری بخش بانکی اجازه ندهد برخی افراد پولی بگیرند و تعهدات را انجام ندهند و بعد برای کشور مشکل ایجاد کنند. ولی از آن طرف هم دستگاه‎‌های مسئول نباید اجازه دهند که اعتبارات به دست افرادی سپرده شود که یا صلاحیت و توانایی لازم برای انجام تعهدات را ندارند و یا تضمینات لازم را نمی‌‌توانند بسپارند.
رئیس‫ قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود به برخورد خشونت‌آمیز دولت آمریکا و برخی دولت‌‌های اروپایی با معترضین در این کشورها پرداخته و گفت: شرایطی که در آمریکا و برخی کشورهای اروپایی وجود دارد مایه ننگ برای دستگاه‌‌هایی است که مدعی حقوق بشر و حقوق انسان هستند. این کشورها با بازداشت‌‌های پرتعداد و ضایع کردن حقوق اولیه و مسلم مردم کشورهای مختلف به صورت روشن مشغول ضایع کردن حقوق انسان هستند، اما کسی دم بر نمی‌‌آورد. حمایت از مردم عدالت‌خواه در آمریکا و اروپا وظیفه دستگاه‌‌های مدافع حقوق بشر و حقوقدانان آزاد است و باید در دستور کار آن‌‌ها قرار گیرد.
رئیس‫ قوه قضائیه در بخش دیگری از این جلسه و در واکنش به تذکر یکی از اعضای شورای عالی قوه قضائیه درباره برخی اظهارنظرهای سیاسی پیرامون شرایط کشور گفت: در تمامی این سال‌ها این ما مسئولان بوده‌‎ایم که گره ایجاد کرده‌‎ایم و در شرایط خاص آن جایگاه و شخصیتی که گره‌گشایی کرده تا مشکلات ساخته شده به دست مسئولان حل شود، رهبر معظم انقلاب بوده است. در این زمینه می‌توان نمونه‌‎های بسیار زیاد حتی در همین یکی دو سال اخیر را مثال زد. این طور نشود که گره‎گشایی‌ها نادیده گرفته شود و آنها که مسئول ایجاد مشکلات و گره‌ها بوده‌‎اند، نقصان خود را متوجه آن جایگاهی کنند که همواره گره‌گشایی کرده است.
در این نشست حاج محمدی، رئیس‫ سازمان زندان‌‎ها با اشاره به توافق صورت گرفته با بنیاد مستضعفان، از تخصیص ۵۰ میلیارد تومان برای آزادی بیش از ۲۰۰۰ نفر زندانی جرائم غیر عمد خبر داد. حجت‌الاسلام عبداللهی، رئیس‫ مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضائیه نیز با ارائه گزارشی از اقدامات نظارتی این مرکز درباره سلامت کارکنان قوه گفت: در هفته‌‫های گذشته گزارش‌هایی به دست این مرکز رسید که برخی کارکنان و قضات دستگاه قضا در مقابل پرداخت کارت اعتباری، گوشی اپل و دیگر هدایا به بهانه هفته قوه قضائیه، ضمن رد این هدایا نسبت به برخورد با هدیه‌دهندگان اقدام کرده‌اند.
در این جلسه حجت‌الاسلام درویشیان، رئیس‫ سازمان بازرسی کل کشور نیز به ارائه گزارشی از وضعیت بازار مسکن پرداخته و گفت: در حوزه مسکن برخی ترک فعل‌‌ها در انجام تکالیف قانونی از سوی مسئولان ذی‌ربط در سال‌‎های گذشته، از جمله بی‌توجهی به ساخت مسکن ارزان‌قیمت، بازسازی بافت فرسوده و راه‌اندازی سامانه‌های قانونی، زمینه‌ساز شرایط کنونی این بازار است که سازمان بازرسی پیگرد ترک فعل‌‎های صورت گرفته را در دستور کار خود قرار داده است. رئیس‫ قوه قضائیه نیز در واکنش به این گزارش و گزارش برخی اعضا درباره حوادث اخیر کشور گفت: مدیری که مسئولیت داشت باید پاسخگو باشد و مورد مواخذه قرار بگیرد. نمی‌‌توانیم همیشه منفعلانه برخورد کنیم تا باز هم یک مورد مشابه ساختمان پلاسکو شکل بگیرد. در زمینه حوادث مختلفی که در این مدت داشتیم و همه را اسم نمی‌آورم، باید عوامل را شناسایی کنیم که آیا پیش‌بینی لازم، پیشگیری لازم و اقدام لازم را کرده‌اند؟ باید نسبت به این قصور یا تقصیر خصوصا ترک فعل‌ها حساس بود چرا که ما مواردی داریم که ترک فعل‌‫ها قابل پیگیری قانونی است و بسیاری از ترک فعل‌ها خسارتش از فعل‌ها بیشتر است. مردم انتظار دارند که هر کس نسبت به مسئولیتش پاسخگو باشد.

 


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید