اوج‌گیری دوباره تعداد قربانیان کرونا

به نقل از خبرگزاری ها

ویروس

به گزارش صدانیوز،سخنگوی وزارت بهداشت آخرین موارد بروز و فوتی ناشی از کروناویروس در کشور در ۲۴ ساعت گذشته را اعلام کرد. سیماسادات لاری گفت: از شنبه ۱۵ شهریور تا یکشنبه، ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ و بر‌اساس معیارهای قطعی تشخیصی، هزار‌و ۹۹۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۹۰۵ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۸۶‌هزار‌و ۶۵۸ نفر رسید. به گفته لاری، متأسفانه در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۳۹ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۲۲‌‌هزار‌و ۲۹۳ نفر رسید. لاری ادامه داد: خوشبختانه تاکنون ۳۳۳‌هزار‌و ۹۰۰ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و سه‌هزارو ۷۲۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون سه‌میلیون‌و‌۳۸۰‌هزار‌و ۲۶۴ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت: بر‌اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه‌وبویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال‌و‌بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار قرار دارند. او در تشریح وضعیت بیماری در استان خوزستان نیز گفت: این استان از استان‌هایی بود که در اسفند و فروردین خیز ضعیفی را نسبت به سایر استان‌ها تجربه کرد، اما از اوایل اردیبهشت شیب صعودی شدیدی در اغلب شهرستان‌ها را شاهد بود؛ به‌طوری‌که تعداد ابتلا و بستری در این استان در اواخر خرداد به بیشترین میزان خود از زمان شیوع بیماری رسید و متأسفانه این استان طولانی‌ترین پیک بیماری را در بین استان‌ها تجربه کرد و در ادامه با همکاری مردم، تلاش شبانه‌روزی کادر بهداشت و درمان و حمایت ستاد کرونای استانی، از نیمه اول تیر شاهد روند کاهشی در موارد ابتلا و بستری روزانه در این استان بودیم، اما متأسفانه در هفته‌های گذشته تا حدی از شدت این روند کاهشی کاسته شده است؛ به‌طوری‌که اکنون سه شهرستان این استان در وضعیت قرمز و سه شهرستان هم در وضعیت هشدار بیماری قرار دارند.
جزئیات مجازات‌های قانونی برای «متخلفان کرونایی»
استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی از‌جمله قوانینی هستند که با همه‌گیری کرونا مصوب شده و حالا باید برای شکستن زنجیره انتقال کووید‌۱۹ با شدت بیشتری اجرا شوند. بر همین اساس هم قانون برای افرادی که این مقررات کرونایی را رعایت نکنند، مجازات‌هایی را در نظر گرفته است.‌ در کشور ما نیز قوانین ضد‌کرونایی مانند اجباری‌شدن ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و… اتخاذ شد، اما از آنجایی که همواره تعدادی از مردم این قوانین را رعایت نمی‌کردند، ستاد ملی مقابله با کرونا مجازات‌هایی را برای متخلفان در نظر گرفت؛ به‌طوری‌که دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، اعلام کرد طبق مصوبه ستاد ملی کرونا، ارائه خدمات از‌سوی دستگاه‌های دولتی و غیردولتی به افراد و مراجعه‌کنندگانی که از ماسک استفاده نکرده یا فاصله اجتماعی را رعایت نمی‌کنند، ممنوع بوده و متخلفان در زمینه ارائه خدمات، مجازات خواهند شد. او درباره مجازات‌های تعیین‌شده در حوزه اداری و دستگاه‌های اجرائی نیز گفت: عدم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و ضوابط ابلاغی ستاد مدیریت کرونا از سوی کارکنان و مدیران اجرائی تخلف محسوب می‌شود و به وزارتخانه‌ها اختیار داده شده با این تخلف برخورد کنند.‌ بر همین اساس، جمشید انصاری، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور، با توجه به مصوبات سی‌و‌سومین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، بخش‌نامه اعمال مجازات به دلیل عدم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی را به دستگاه‌های دولتی ابلاغ کرد. بر اساس این بخش‌نامه، در حوزه اداری، عدم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و ضوابط ابلاغی ستاد مدیریت کرونا از سوی کارکنان و مدیران دستگاه‌های اجرائی تخلف محسوب می‌شود.‌ در حوزه عمومی نیز استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی برای کلیه آحاد جامعه در وسایل حمل‌ونقل عمومی، مراکز تجمع سربسته، محیط‌های صنفی و اداری الزامی است. در‌عین‌حال ارائه خدمات و تسهیلات اداری، انتظامی، قضائی، رفاهی، بانکی و خدماتی از‌سوی دستگاه‌های دولتی و غیر‌دولتی به افراد و مراجعه‌کنندگانی که از ماسک استفاده نکرده یا فاصله اجتماعی را رعایت نمی‌کنند، ممنوع بوده و متخلفان در زمینه ارائه خدمات بر حسب مورد طبق این مصوبه مجازات خواهند شد. در حوزه اداری، عدم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و ضوابط ابلاغی ستاد مدیریت کرونا ازسوی کارکنان و مدیران دستگاه‌های اجرائی، تخلف محسوب می‌شود.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید