جای خالی نظرات کارشناسی در ستاد کرونا

به نقل از دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی

به گزارش نباء خبر، در حال حاضر حال حاضر هیچ نماینده‌‌ای از مجلس شورای اسلامی در ستاد ملی مبارزه با کرونا حضور ندارد، این در حالی است که زمانی ستاد ملی محسوب می‌شود که از ظرفیت همه قوای کشور اعم از مجریه، مقننه و قضاییه استفاده شود.
در همین خصوص همایون  بخت‌آبادی در رابطه با ضرورت عضویت تعدادی از اعضای قوه مقننه در ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: مجلس پیشنهاد عضویت تعدادی از نماینده‌ها در ستاد ملی مقابله با کرونا را داده است، به این ترتیب که کمیسیون بهداشت از طریق ریاست مجلس در رابطه با حضور دو نفر از اعضای این کمیسیون در ستاد ملی مقابله با کرونا درخواست داده اما از طرف ستاد پاسخی ندادند که این به معنای مخالفت مسئولین ستاد ملی مقابله با کرونا برای حضور مجلس در این ستاد است.
وی با تاکید بر اینکه اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا تمایل به حضور نماینده ها در این ستاد را ندارند، افزود: با وجود اینکه عضویت مجلس در ستاد ملی مبارزه با کرونا منجر به ایجاد مسئولیت برای مجلس می شود اما به خاطر سلامتی مردم این کار واجب است. در حال حاضر مرتب در مورد زمان تعطیلی دو هفته ای اختلافاتی میان مجلس و ستاد ملی مبارزه با کرونا وجود دارد اما مذاکره مستقیمی میان این دو قوه صورت نمی‌گیرد، معمولا اظهارنظر است و از طرف مجلس نامه نگاری می شود اما در نهایت ستاد تصمیم می گیرد.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به مزایای حضور نمایندگان مجلس در ستاد ملی مبارزه با کرونا تصریح کرد:اگر چند نفر از متخصصین مجلس در این ستاد حضور داشته باشند برنامه‌ریزی‌ها بهتر و مناسب‌تر می‌شود و هماهنگی بین دو قوه ارتقاء پیدا می‌کند.
بخت آبادی با اشاره به اینکه بسیاری از افراد به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مانند مصوبه منع فعالیت تجاری از ساعت ١٨ به بعد، اهمیت نمی‌دهند و اجرایی نمی‌کنند، تصریح کرد: در کشورهای دیگر وقتی قرنطینه اعمال می‌شود جایی مصوب و قانونی نمی‌شود لذا به مصوبه قانونی نیاز ندارد. در حال حاضر شرایط بحرانی است و به همین جهت در خصوص مشکلات کرونا به ستاد ملی مقابله با کرونا اختیار تام داده شده است. دامنه اختیارات ستاد ملی مقابله با کرونا گسترده است و در رابطه با اجرایی کردن مصوبات خود باید با نیروی انتظامی هماهنگ شود.البته تعطیلی ٦عصر به بعد برای کشور ما موثر نخواهد نبود، مگر از ٨صبح تا ١٨ چه اتفاقی نمی‌افتد که از ٦ عصر به بعد بیافتد؟
این نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان به سخنان رهبری در خصوص پرهیز از تنش و حفظ اتحاد و انسجام ملی تاکید کرد و یادآور شد: رئیس جمهور به دلیل مسائلی که در مجلس پیش آمده تمایلی به حضور این قوه در ستاد ملی مقابله کرونا، ندارد اما همگی باید از سخنان رهبری در خصوص عدم تنش و اتحاد و انسجام ملی حمایت کنیم. در حال حاضر تلاش بر روی کاهش تنش‌ها است اگر مجلس با دولت وارد روابط تنش آمیز شود، حواشی افزایش پیدا می‌کند. محسن فتحی، دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص با توجه به اینکه کرونا چند وجهی است و تبدیل به بحران شده علاوه بر کمیسیون بهداشت و درمان، برخی دیگر از کمیسیون‌ها نظیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و کمیسیون اقتصادی هم در این مورد دیدگاه‌هایی را مطرح می‌کنند اما به دلیل عدم عضویت اعضای قوه مقننه این دیدگاه‌ها در اظهارنظرات و جلسات رسمی ستاد ملی مبارزه با کرونا بازتاب ندارد. لازم به ذکر است که حتی نظرات کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس هم در تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا در نظر گرفته نمی‌شود. دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با نگاهی آسیب‌شناسانه به تصمیم ستاد ملی مبارزه کرونا تصریح کرد: تصمیم جزیره‌ای یکی از نقاط ضعف ستاد ملی مبارزه با کرونا است به عنوان مثال امروز تصمیم می‌گیرند ساعت ۱۸ همه جا تعطیل شود بعد فردا می‌گویند تعطیلی ساعت ۱۸ به دلیل مسائل مربوط به حمل و نقل عمومی و به ویژه مترو کنسل است.
فتحی درباره اثر تصمیم‌ جزیره‌ای تاکید کرد: این قبیل تصمیم‌گیری‌ها اعتماد عمومی را خدشه‌دار می‌کند. به عبارت دیگر از طریق این نوع تصمیم‌گیری‌ها اعتماد عمومی که نسبت به تصمیم ستاد کرونا شکل گرفته بود، خدشه‌دار می‌شود و از طرفی به دلیل تناقض در ابلاغیه‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا، اعتبار این ستاد هم زیر سوال می‌رود.
این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته مقام معظم رهبری تاکید داشتند که نظرات، نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا باشد که ما هم آن را می‌پذیریم. اما واقعیت امر این است که ستاد ملی هم باید در واقعیت ملی باشد و نمایندگانی از همه نهادهای اصلی کشور و به ویژه مجلس در جلسات این ستاد حضور پیدا کنند تا از این طریق مسائل و مشکلات در آنجا مطرح شود اما متاسفانه چنین موردی تاکنون اتفاق نیافتاده است.وی با تاکید بر اینکه ستاد ملی مبارزه با کرونا تاکنون ۴۴ جلسه تشکیل داده اما این جلسات نتایج مثمر ثمری نداشته است، به ارایه راه حلی برای افزایش کارایی ستاد ملی مبارزه با کرونا پرداخت و ادامه داد: برای یک بار هم که شده ستاد ملی مبارزه با کرونا از همه کارشناسان برای حضور در جلسات این ستاد دعوت و مطالب کارشناسی را دریافت کند و به جمع‌بندی برسد نه اینکه تنها طیف خاصی در این جلسات حضور داشته باشند.
فتحی افزود: با وجود تلاش‌های پژوهشگران در مرکز پژوهش‌های مجلس اما هیچ‌یک از نتایج این تحقیقات در ستاد ملی مبارزه با کرونا استفاده نمی‌شود. در حالی که یکی از راه‌ها برای مهار بحران کرونا برنامه‌ریزی براساس داده‌های پژوهشی نخبگان داخلی است.
دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در پایان یادآور شد: بنابراین بهتر است که ستاد ملی مبارزه با کرونا براساس داده‌های پژوهشی کشور پروتکل و برنامه‌ای را طراحی کند و براساس آن تصمیم بگیرد و مصوبات را طبق این پروتکل ابلاغ کند تا زنجیره ابتلا به کرونا قطع شود. تا روزی که حتی یک بیمار هم وجود داشته باشد، این زنجیره قطع نخواهد شد، لذا باید به این نقطه برسیم که زنجیره ابتلا را قطع کنیم.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید