۹۰ درصد از سدهای کشور ارزیابی زیست‌محیطی ندارند

به نقل از کلانتری

«با وجود مشکلات در حدود چهار سال اخیر ۲۰ هزار میلیارد تومان بودجه برای حراست از تالاب‌ها تخصیص داده شد، درحالی‌که با توجه به تحریم‌ها، درآمدهای ارزی کشور متأثر شده بود».

به گزارش نباء خبر،«بیش از ۹۰ درصد سدهای کشور ارزیابی زیست‌محیطی ندارند، تنها چند سد اخیر در دولت دوازدهم موظف به انجام این کار شدند»؛ این جمله بخشی از سخنان رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، در همایش بزرگداشت پنجاهمین سالگرد انعقاد کنوانسیون رامسر بود.

در این همایش که با حضور اسحاق جهانگیری، معاون‌اول رئیس‌جمهوری، برگزار شد، کلانتری گفت: «با وجود مشکلات در حدود چهار سال اخیر ۲۰ هزار میلیارد تومان بودجه برای حراست از تالاب‌ها تخصیص داده شد، درحالی‌که با توجه به تحریم‌ها، درآمدهای ارزی کشور متأثر شده بود». کلانتری در حالی می‌گوید ۹۰ درصد از سدهای کشور ارزیابی محیط‌زیستی ندارند که روز دوشنبه ‌وزیر نیرو درباره تعداد سدهای کشور گفته بود: «سدهای ملی از ۱۹ مورد در سال ۱۳۵۷ به ۲۰۱ سد در سال ۱۴۰۰ خواهد رسید که از این میزان هر ۵۱ روز یک سد در دولت تدبیر و امید بهره‌برداری شده است». پیش‌تر نیز معاون وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مدیریت مادر‌تخصصی منابع آب ایران با بیان اینکه سدهای کشور به ۱۸۸ سد رسید، افزود: «از این تعداد سد، ۴۴ سد در دولت یازدهم و دوازدهم به بهره‌برداری رسیده است».
کلانتری در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر به‌خطر‌افتادن حیات تالاب‌ها به دلیل بی‌توجهی به سیاست‌های پایدار و مصرف بیش از حد آب و از سوی دیگر تغییر اقلیم گفت: «توجهی که در دولت دوازدهم و بخشی در دولت یازدهم با وجود تحریم‌ها به تالاب‌ها شد در دوران ۵۰‌ساله کنوانسیون رامسر بی‌نظیر بود».
کلانتری با اشاره به تخصیص ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای حراست از تالاب‌ها در دولت تدبیر و امید اظهار کرد: «تالاب‌ها در جهان و به‌ویژه در ایران در شرایط مناسبی نیستند. با توجه به اینکه در ایران نیز در سه دهه گذشته سیاست‌های توسعه پایدار مورد توجه نبوده است. بهره‌برداری بیش از حد از منابع آب، محیط زیست و تالاب‌ها را با خطر جدی مواجه کرده است. کنوانسیون رامسر ۵۰ سال پیش برای حفاظت و حمایت از تالاب‌های جهان در شهر رامسر منعقد شد. تالاب‌ها در دنیا قلب اکوسیستم است. تالاب‌ها در ایران به دو دلیل شرایط خوبی ندارند؛ نخست اینکه به توسعه پایدار توجه نشده است و با مصرف بیش‌از‌حد آب و توسعه نامتوازن روبه‌رو هستیم. دوم اینکه تغییر اقلیم بر حیات تالاب‌ها تأثیر گذاشته است. دولت تدبیر و امید برای حفاظت و حراست از تالاب‌ها، سرمایه‌گذاری‌های سنگینی انجام داده، اما به‌دلیل اینکه سیاست‌های توسعه پایدار در کشور، به‌ویژه در سه دهه گذشته مورد توجه نبود، بهره‌برداری بیش از حد از منابع آبی کشور، محیط زیست کشور و حیات تالاب‌ها را با خطر جدی مواجه کرده است».
در ادامه این نشست، اسحاق جهانگیری، معاون‌اول رئیس‌جمهور و رئیس ستاد ملی و مدیریت تالاب‌های کشور، در همایش بزرگداشت پنجاهمین سالگرد تأسیس کنوانسیون رامسر اظهار کرد: «استفاده از ظرفیت‌های مردمی، فرهنگی و اجتماعی راهکاری مؤثر برای حفاظت از محیط زیست است».
او همچنین با اشاره به نقش و جایگاه مهم تالاب‌ها در زندگی اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سلامت جامعه افزود: «تالاب‌ها با کارکرد‌های مهمی که دارند، همواره مورد توجه هستند».
معاون‌اول رئیس‌جمهور همچنین به اختصاص بودجه‌های مناسب برای احیای تالاب‌ها اشاره کرد و گفت: «‌تالاب‌ها از مهم‌ترین اکوسیستم‌های زمین هستند که به‌طور مستقیم در زندگی بشر تأثیرگذارند و متأسفانه شاهد تخریب این منابع ارزشمند هستیم».
جهانگیری با تأکید بر اینکه تخریب بسیاری از تالاب‌ها در عراق، سوریه و همچنین ایران به‌علت استفاده ناصحیح و برداشت‌های غیرمجاز است، اظهار کرد: «‌در دولت ایران همواره مسائل زیست‌محیطی مورد توجه بوده و محیط زیست همیشه از دغدغه‌های دولت‌ها بوده است. امروز محیط زیست و منابع طبیعی ما در معرض تهدید‌های جدی است و تبدیل اراضی کشاورزی به مسکونی، جنگل‌زدایی، کوه‌خواری و دریاخواری در سواحل به دست عده‌ای سودجو از مشکلات ما در این حوزه است».
رئیس ستاد ملی و مدیریت تالاب‌های کشور با تأکید بر اینکه آلودگی هوا نیز در کلان‌شهر‌ها یکی از معضلات مهم زیست‌محیطی است، افزود: «‌این در حالی است که ما قانون هوای پاک را داریم که بسیار دقیق است و در آن وظیفه هر دستگاه مشخص شده و سازمان حفاظت محیط زیست نیز جزء منحصرترین دستگاه‌هاست که پیگیر اجرای دقیق آن است».
معاون‌‌اول رئیس‌جمهور همچنین به ضرورت توجه به نقش مردم و نخبگان فرهنگی- اجتماعی در حوزه محیط زیست اشاره و خاطرنشان کرد: «برای حل مشکلات محیط زیست کشور باید باور عمومی مردم را در حفاظت از محیط زیست تقویت کنیم و این کار با مشارکت مردم و همه گروه‌ها امکان‌پذیر است».


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید