کاشت ۴۸۰ هزار نهال مثمر برای توانمند سازی خانواده های کم برخوردار/نذر فرج کاشت نهال به نیت امام زمان

نشست خبری درختیاری

علی ظرافتی دبیر سومین پویش ملی درختیاری از کاشت ۴۸۰ هزار نهال در سومین پویش ملی درخت یاری خبر داد و گفت:در پویش های برگزار شده درختیاری تا کنون 480 هزار نهال مثمر کاشت گردیده و در در قالب نذر فرج و همزمان با سالروز ولادت حضرت مهدی (عج) به نیابت از امام زمان (عج) در نقاط مختلف کشور نیز نهال می کاریم.

به گزارش خبرنگار گروه محیط زیست پایگاه خبری تحلیی نبأخبر(صدانیوز)، «علی ظرافتی» در نشست خبری سومین پویش ملی درخت یاری گفت:هدف ما از برگزاری این رویداد بر این مبنا بود که هرساله درخت هایی که کاشته می شوند هدفمند شده و به نوعی یاری شوند.

دبیر سومین پویش ملی درخت یاری افزود: کاشت نهال های مثمر که با بوم منطقه سازگار باشد در مناطق کم برخوردار  کشور کاشته می شود تا خانواده ها بتوانند از ثمرات آنها در معیشت بهره مند شده و زمینه اشتغال برای آنها نیز فراهم شود.

ظرافتی افزود با کمک گروه های جهادی در مناطق مختلف کشور نهال های مثمر کاشت و از آنها نگهداری میشود تا این نهال ها آسیب نبینند و بتوان از ثمرات آنها بهره برد.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس اقلیمی که در کشور وجود دارد از چهار ماه گذشته ثبت نام از متقاضیان و گروه های مردمی و جهادی برای شرکت در پویش ملی درخت یاری انجام شد و پس از بررسی گروه های جهادی که تخصص بیشتری در این زمینه داشتند، شناسایی و اعتبار سنجی لازم انجام و حمایت از آنها آغاز شد.

ظرافتی ادامه داد: کاشت نهال در نیمه جنوبی کشور با توجه به اقلیم پایان یافته است و کاشت نهال در نیمه شمالی کشور تا پایان فروردین تکمیل خواهد شد. نشست خبری درختیاریدبیر سومین پویش ملی درختیاری خاطر نشان کرد هر نهال با توجه به اقلیم منطقه انتخاب و کاشت میشود.

وی تصریح کرد: در سومین پویش ملی درخت یاری 260 گروه مردمی و جهادی تخصصی حضور دارند و تاکنون 480 هزار نهال مثمر برای 30 هزار خانوار کاشته شده است و همچنان نیز نهال هایی در حال کاشت میباشد.

ظرافتی تصریح کرد: تلاش می کنیم هدف گذاری کاشت یک و نیم میلیون نهال در کشور محقق شود.

دبیر سومین پویش ملی درخت یاری ادامه داد: غَرَس نهال مثمر و بومی با رویکردهای معیشتی و زیست محیطی، ارایه نهاده های کشاورزی به باغداران مستضعف مناطق کم برخوردار، حفاظت از آب و خاک، برگزاری دوره های آموزشی و ترویجی در عرصه های باغات و مراتع از اقداماتی است که در پویش ملی درخت یاری انجام می شود.

وی در خصوص مشارکت مردم در پویش درخت یاری گفت: برای آنکه مشارکت مردمی در پویش درخت یاری افزایش یابد و بدنه اجتماعی جامعه نسبت به این موضوع دغدغه پیدا کند، امسال تعدادی میکرو پویش هایی در زمینه درخت یاری برگزار کرده ایم که از آن جمله می توان به پویش درخت یاری با عنوان «برای مادرم» به مناسبت سالروز ولادت حضرت فاطمه (س) که افراد به نیابت از مادرانشان نهال کاشتند.

وی ادامه داد: پویش ملی دیگری همزمان با سالروز ولادت حضرت علی (ع) برگزار شد که در آن به نیابت از پدران شان به کاشت نهال اقدام کردند که در این دو پویش سالروز ولادت حضرت علی و حضرت فاطمه (س) حدود دو هزار و 500 نهال کاشته شد که شامل نهال های لیمو، پرتقال، انبه، نخل و زیتون بود.

ظرافتی با اشاره به برگزاری پویش ملی درخت یاری به مناسبت سالروز ولادت امام زمان (عج) گفت: در قالب این پویش که با عنوان نذر فرج می باشد به نیابت از امام زمان (عج) در نقاط مختلف کشور نهال می کاریم.

وی افزود: موکبی نیز در عمود 114 مسجد جمکران قرار دارد که علاقه مندان می توانند برای شرکت در نذر فرج به آنجا مراجعه کرده و ثبت نام کنند.

دبیر سومین پویش ملی درخت یاری یادآور شد: پویش درخت یاری دیگری نیز به مناسبت پنج شنبه آخر سال انجام می شود که به عنوان خیرات ماندگار برای درگذشتگان خواهد بود که همه این میکرو پویش ها توسط گروه های جهادی انجام می شود.

ظرافتی گفت: در کاشت درختان تلاش کرده ایم تا فرهنگ سازی در کودکان نیز شکل بگیرد و در مدارس مناطق محروم برای دانش آموزان پایه اول ابتدایی درختی به نام شان می کاریم و مسئولیت نگهداری از آن را به آن دانش آموز واگذار می کنیم.

علی ظرافتی دبیر سومین پویش ملی درختکاری در نشست خبری سومین پویش ملی درختکاری که صبح امروز برگزار شد، اظهار کرد: هدف ما از برگزاری این رویداد بر این مبنا بود که هرساله درخت هایی که کاشته می شوند هدفمند شده و به نوعی یاری شوند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اهداف ما این بود که در مناطق کم برخوردار نهال های مثمر ثمری که با اقلیم سازگار است کاشت شود تا در آینده نیز امکان اشتغالزایی برای ساکنان مناطق کم برخوردار فراهم شود.

ظرافتی با اشاره به اینکه این پویش از ۴ ماه گذشته بر اساس ثبت نام ها و درخواست ها آغاز شد بیان کرد: خانواده ها از طریق گروه های جهادی بومی منطقه شناسایی شدند و پس از تایید حمایت ها شکل گرفت. اکنون نیز نیمه جنوبی به اتمام رسیده و نیمه شمالی در حال انجام است که تا انتهای فروردین انجام می شود.

وی افزود: تاکنون از۳۰۰ گروه حمایت کردیم و ۴۸۰ هزار نهال مثمر برای ۳۰ هزار خانواده کاشته شده است البته هدف گذاری یک و نیم میلیون بوده که تلاش داریم به این عدد برسیم.

ظرافتی درباره مشارکت های مردمی شکل گرفته عنوان کرد: میکرو پویش هایی برای مشارکت مردم در نظر گرفته شده و از جمله آن پویش برای مادر که به مناسبت روز مادر و پویش به نام پدر به مناسبت روز پدر عملیاتی شد و ۲۵۰۰ نهال مثل لیمو، انبه، نخل و زیتون بر اساس زیست بوم مناطق کاشته شد.

وی با اشاره به میکروپویش‌های بعدی خاطرنشان کرد: نذر فرج میکروپویش بعدی ماست که به نیابت امام زمان درخت می کاریم و در مسجد جمکران موکبی برای آن در نظر گرفته شده علاوه براین برای میکروپویشی برای پنجشنبه اخر سال با عنوان خیرات ماندگار در نظر گرفته شده است که با هزینه هر یک جعبه خرما می توان یک درخت خرما کاشت.

در ادامه این نشست آقای مصطفی یخچالی مسئول حرکت های جهاذی بنیاد علوی اظهار کرد: بنیاد علوی به عنوان بازوی محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان فعالیت می کند. رهبر معظم انقلاب اسلامی پیشرفت منطقه ای و توانمندسازی تهی دستان را از جمله وظایف ما عنوان کرده اند.

نشست خبری درختیاریوی ادامه داد: فعالیت در پویش ملی درختکاری از دو جهت برای بنیاد علوی قابل توجه است آن هم اینکه در ۷۰ نقطه کشور به صورت ویژه در حال فعالیت هستیم که یکی از عرصه های توانمندسازی کاشت و نگهداری درخت های مثمر ثمر فعالیت داریم همچنین این موضوع میتواند به عنوان منبع درآمدی برای خانواده ها باشد و به عنوان سرمایه گذاری بلند مدت از آن استفاده کنند.

یخچالی گفت: امسال تعداد زیادی ترغیب شدند که در عرصه محیط زیست فعال شوند و ۲هزار گروه برای انجام این پویش ثبت نام کردند.

اینکه بتوانیم تخصصی در این عرصه فعالیت داشته باشیم بسیار حائز اهمیت است. این فعالیت ها ادامه دار است به طوریکه۵۰ گروه در طول سال درحال فعالیت اند که سالانه حدود ۱۰هزار نهال میکارند اینگگونه خانواده ها توانمند میشوند و دیگر نیازی به اهدای بسته های معیشتی نیست.

وی تصریح کرد: در سال های آینده برنامه داریم این کار را ادامه دهیم و تلاش ما این است این کار را مردمی کنیم.

نشست خبری درختیاری

در پایان خبرنگار سوالاتی را در خصوص  نظارت بر چگونگی نظارت بر نهال ها و همچنین رویکرد معیشتی این نهال ها مطرح نمود که با تشریح و پاسخ های آقای ظرافتی همراه بود.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید