تلاش می‌کنیم اموال موسسات مالی غیرمجاز عادلانه میان سپرده گذاران تقسیم شود

حل مشکل سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز

به نقل از صدا نیوز، آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در جلسه مسئولان عالی قضایی با تسلیت شهادت حضرت امام سجاد (ع)، یکی از بهترین راه‌های قرب به ساحت حق تعالی را «دعا» دانست و با اشاره به ادعیه گردآوری شده از امام زین العابدین (ع) در قالب صحیفه سجادیه اظهار کرد: […]

به نقل از صدا نیوز، آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در جلسه مسئولان عالی قضایی با تسلیت شهادت حضرت امام سجاد (ع)، یکی از بهترین راه‌های قرب به ساحت حق تعالی را «دعا» دانست و با اشاره به ادعیه گردآوری شده از امام زین العابدین (ع) در قالب صحیفه سجادیه اظهار کرد: مجموعه ادعیه منسوب به «حضرت علی ابن الحسین (ع)» سرشار از معارف الهی است و علما و بزرگان شیعه در طول تاریخ تا صحیفه پنجم را نیز تدوین کرده اند که این دعاها به دلیل دارا بودن مضامین بلند معرفتی و تعلیم ادب انسان در پیشگاه حق تعالی بهترین ذخیره برای شیعیان و همه مسلمانان است.

رئیس قوه قضاییه انس با خدا را بالاترین نعمت توصیف کرد و افزود: امیدواریم با تأمل در مضامین عمیق ادعیه و بهره مندی از آن‌ها بتوانیم تقرب الی الحق بیابیم و با فاصله گرفتن از اشتغالات و روزمرگی ها، حالت اختصاص به حق و انس با او را در خود تقویت کنیم.

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه با اشاره به اظهارات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره استراتژی جدید این کشور در قبال ایران، اظهار کرد: سخنان رئیس جمهور آمریکا نشانگر شخصیت نامتعادل، غیرمنطقی، نادان، فحاش و بذیّ اللسان او بود. هرآنچه از رذائل در دیگران وجود داشته، در شخصیت این فرد یکجا جمع است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به گزافه گویی های ترامپ علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: رئیس جمهور آمریکا بخشی از نیروهای مسلح رسمی یک کشور را فاسد و تروریست می خواند و این نشانگر نادانی او است، زیرا باید این احتمال را بدهد که در مورد نیروهای نظامی کشورش نیز ممکن است چنین سخنی گفته شود. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تمام طول انقلاب و نیز در دفاع مقدس یک نیروی خاص، فداکار، ایثارگر و از جان گذشته برای کشور بوده است و امروز نیز این ویژگی هایش برای مردم، ملموس است.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه سردمداران کفر از ضرباتی که بابت مجاهدت های سپاه در سوریه و عراق خورده اند ناراحت هستند، تصریح کرد: جمهوری اسلامی در بحبوحه پیشروی های گروه تروریستی داعش به کمک برادران خود در سوریه و عراق شتافت و با مجاهدت های این رزمندگان، بنیان داعش در آستانه ریشه کن شدن است. همین امر موجب ناراحتی کشورهای سلطه قرار گرفت، زیرا آن‌ها خود داعش را با اغراض مختلف ایجاد کرده‌اند و با یک ائتلاف ظاهری مدعی مبارزه با داعش شدند، در حالی که از این گروه تروریستی حمایت همه جانبه می کردند. اعتراف به خلق داعش توسط خود آن‌ها در سخنان ترامپ در زمان انتخابات به کرّات آمده بود. از سوی دیگر اعلام کردند که بیست سال زمان برای مبارزه با داعش و نابودی آن لازم است. در حالی که جمهوری اسلامی با حمایت از برادران خود در سوریه و عراق در کمتر از ۲ سال داعش را در آستانه نابودی قرار داده است و واضح است که این برای حامیان تروریست ها قابل تحمل نیست.

رئیس قوه قضاییه گفت: از وقتی که مقاومت در سوریه و عراق به موفقیت های بزرگ دست یافت، موضع گیری‌ها علیه ایران تشدید شد و در مورد عملکرد ما در منطقه سخن می گویند. در حالی که باید از آنان پرسید ما که ساکن منطقه هستیم، شما در این منطقه چه می کنید؟ از هزاران کیلومتر آن طرف تر به این منطقه آمده اید و پایگاه نظامی زده اید، با فروش سلاح های خود خزانه ملت ها را خالی می کنید و متأسفانه برخی سران کشورهای منطقه نیز بی توجه به منافع خود و جهان اسلام با شما همکاری می کنند، ۳۵۰ میلیارد دلار اسلحه در منطقه فروخته اید و حال در مورد موشک های ما که برای دفاع در برابر سلطه گری ها و زیاده خواهی های شما توسعه یافته، سخن می گویید؟ شما چه کاره اید که بخواهید چنین اظهاراتی را علیه جمهوری اسلامی داشته باشید؟ همین عکس العمل های جنون آمیز شما نشان می دهد که نقشه هایی در سر دارید و اینک از خنثی شدن توطئه هایتان عصبانی هستید.

آمریکایی ها قابل اعتماد نیستند

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه آمریکایی‌ها در مسئله برجام نشان دادند که قابل اعتماد نیستند و آبروی خود را بیش از پیش در سطح جهان بردند، تصریح کرد: البته پیش‌تر نیز مقام معظم رهبری و هم برخی مسئولان نسبت به غیرقابل اعتماد بودن آمریکا هشدار می دادند، اما خوشبختانه امروز برای جهان و حتی برای خود آمریکایی‌ها روشن شده است که دولت این کشور قابل اعتماد نیست و حتی برخی از اعضای هیئت حاکمه آمریکا نیز به ترامپ اعتراض می کنند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه بسیاری از ملت‌ها از جمله ملت ایران طعم اقدامات آمریکا نظیر طراحی کودتاها و تحریم ها را چشیده اند، اظهار کرد: هدف شما پس از استقرار انقلاب اسلامی، از بین بردن این نظام بود. اما مردم ما همت کردند و در طول این سال‌ها با ایستادگی پای انقلاب و آرمان‌های خود، پاسدار نظام جمهوری اسلامی بودند. در حال حاضر نیز بر اثر همین اظهارات نامربوط شما، بیش از گذشته در مقابلتان خواهند ایستاد و برایشان آشکارتر می شود که مقابله با شیطان بزرگ از ابتدا صحیح بوده است، زیرا دولت ایالات متحده به هیچ تعهدی در هیچ کجا پایبند نیست. اگر بنا باشد با رفت و آمد رئیس جمهورها همه تعهدات تغییر کند، دیگر مسئولیت دولت‌ها و تعهدات بین المللی آن‌ها چه جایگاهی خواهد داشت؟

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه اظهارات و موضع گیری‌های اخیر مقامات آمریکا علیه ایران فرصتی برای انسجام هرچه بیشتر مردم و مسئولان تحت رهبری‌های داهیانه مقام معظم رهبری است، تأکید کرد: بهترین کار در قبال این قبیل اظهارات، اتکا به نیروهای داخلی است. آن‌ها در پی فروپاشی اقتصادی ایران هستند و تنها راه مقابله با آن، اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است. ترامپ در مقام اعتراض به تصویب برجام می گوید «درست زمانی که جمهوری اسلامی در آستانه فروپاشی اقتصادی قرار داشت، قرارداد برجام امضا شد»که باید به نحوه درک و فهم آن‌ها از نظام و مردم ما خندید.

رئیس دستگاه قضا افزود: جمهوری اسلامی در زمانی که کمترین توان مالی را داشت و گرفتار جنگ تحمیلی بود، ایستادگی کرد و دچار فروپاشی نشد، چگونه حال که در بهترین دوران خود از نظر توانمندی و اقتدار قرار دارد، در حال فروپاشی بوده است؟ جای تأسف است که اینقدر هم قدرت تشخیص ندارید. با وجود همه ابزارها و ساز و کارهای جاسوسی که در اختیار دارید، خداوند نمی گذارد به فهم درستی از ملت‌ها برسید و این به دلیل خوی استکباری دائمی شما است.

تصورات ترامپ از سیاست بین الملل حول محور کاسب کاری می‌گردد

آیت الله آملی لاریجانی گفت: اسلاف ترامپ زرنگ تر بودند و لااقل با حفظ ظاهر، دست چدنی خود را داخل دستکش مخملی پنهان می کردند، اما این فرد کاسب کار ظاهراً فقط با اصطلاحات عالم تجارت آشنا است و فقط درباره پول صحبت می کند و طبق گزارش‌ها به رئیس جمهور فرانسه گفته است که از بردن پول ایران لذت ببرند. تمام تصور او از روابط و سیاست بین الملل حول محور کاسب کاری می‌گردد؛ چنان که در جریان سفر خود به عربستان نیز با همین دیدگاه در پی کاسبی بود. نتیجه چنین رویکردی آبروریزی آمریکا در سطح بین الملل و موضع گیری داخلی مردم و هیئت حاکمه آمریکا علیه رئیس جمهور این کشور است.

جمهوری اسلامی ایران اهل منطق و مذاکره است

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم شناخت و اتکا هرچه بیشتر به توان داخلی، تجربه برجام را تجربه ای بسیار مهم و عبرت آموز توصیف کرد و گفت: مذاکرات برجام نشان داد که جمهوری اسلامی اهل منطق و مذاکره است و با محاسبات دقیق بین المللی و ادبیات دیپلماتیک کاملاً آشنا است. همچنین برجام نشان داد که جمهوری اسلامی متخلق به اخلاق مذاکره است و آمریکا نیز عکس همه این موارد را نشان داد. تجربه دیگری که از برجام حاصل شد، اطمینان هرچه بیشتر نسبت به غیرقابل اعتماد بودن آمریکا بود و تجربه سوم نیز این بود که آمریکا در پس پرده مذاکرات اهداف دیگری را دنبال می کرد، زیرا ترامپ مدعی است که قرار بود جمهوری اسلامی به روش دیگری عمل کند!

آیت الله آملی لاریجانی با تأکید بر لزوم هوشیاری هرچه بیشتر در برابر سیاست های خصمانه آمریکا، سخنان رئیس جمهور کشورمان در واکنش به اظهارات ترامپ را شجاعانه، قاطعانه و به هنگام توصیف کرد و با تقدیر از رئیس جمهور بابت این موضع گیری گفت: ما نیز از چنین جهت گیری‌هایی در مقابل آمریکا حمایت می کنیم و رئیس جمهور نیز مطمئن باشند تا زمانی که چنین واکنش های شجاعانه و قاطعانه ای وجود دارد، مردم حمایت خواهند کرد و تحت رهبری های روشنگرانه و هوشمندانه رهبر معظم انقلاب، توطئه‌های دشمن را ناکام خواهند گذاشت.

اخطار رئیس قوه قضاییه به برخی رسانه‌ها درباره انتشار تحلیل‌های همسو با دشمن

رئیس قوه قضاییه با اخطار به برخی افراد و رسانه ها بابت انتشار تحلیل های همسو با دشمن خاطرنشان کرد: متأسفانه برخی تحلیل ها شبیه تحلیل های دشمن است و این بسیار تأسف آور است که ما بین خودمان نیز سخنانی نظیر سخنان دشمن بر زبان بیاوریم. امروز مردم نیاز به انسجام هرچه بیشتر و شناخت صحیح از دشمن دارند، بنابراین نباید دشمن را بزک کرد. بی تردید جمهوری اسلامی در مسئله برجام به طور کامل حسن نیت خود را نشان داد و به اندازه کافی هم کوتاه آمد تا یک کار منسجم صورت گیرد و توافق حاصل شود. واضح است که تمام خواسته های ما نیز در برجام محقق نشده است، اما به هر حال در ترازوی برجامی به این نقطه رسیدند که به این میزان از خواسته ها اکتفا شود. حال برخی سخنان مبنی بر لزوم اقدامات فراتر و کوتاه آمدن در مقابل سلطه گران به هیچ وجه پذیرفته نیست.

آیت الله آملی لاریجانی در پایان این بخش از سخنان خود مردم کشورمان را حامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دانست و با بیان اینکه سپاه، محبوب مردم ما است ابراز امیدواری کرد که این نیروی با ارزش و فداکار کشور مسیر خود را طی کند و مسئولان جمهوری اسلامی نیز به گزافه گویی های مقامات آمریکایی در عمل پاسخ مناسبی بدهند.

بانک مرکزی در گذشته به وظایف خود درست عمل نکرده است

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عملکرد موسسات مالی و اعتباری و بعضی از بانک‌ها، تصریح کرد: به واسطه عملکرد این موسسات و بانک‌ها، برخی سپرده گذاران گرفتار مشکلاتی شده اند. اولاً باید بپذیریم که بانک مرکزی در گذشته به وظایف خود درست عمل نکرده و کم کاری‌هایی داشته است. با این حال با بروز برخی مشکلات، بانک مرکزی، مجلس، دولت و قوه قضاییه برای حل این مشکلات وارد میدان شدند و جلساتی داشته ایم که بانک مرکزی اخیراً تلاش‌های خوبی داشته است.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: برخی موسسات مالی با سوءاستفاده از اعتماد مردم وجوهی را جمع آوری کرده اند، اما این وجوه را در جایی غیر از محل خود سرمایه گذاری کرده و سودهای غیرعادی و غیرمعقول هم پرداخت می کردند. مردم باید هوشیار باشند که نفس پرداخت سودهای کلان و خارج از چارچوب مقررات بانکی کشور، نشان دهنده یک مشکل است و چنین سودهایی غالباً از طرق طبیعی حاصل نمی شود، بلکه بخشی از سپرده های مردم است که در قالب سود پرداخت می شود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اقدامات اولیه دستگاه قضایی در برخورد با مواردی که سپرده گذاران دچار مشکل شده اند، اظهار کرد: ما در گام اول تلاش کردیم که با توقیف اموال این موسسات، جلوی حیف و میل اموال مردم را بگیریم. گرچه برخی افراد متأسفانه همین قدم صحیح، قانونی و شرعی را معکوس جلوه داده‌اند و در برخی از شعب این موسسات در پاسخ به سپرده گذاران که وجه خود را مطالبه کرده اند، پاسخ داده می شود که نمی توانیم پول شما را بدهیم، زیرا قوه قضاییه آن را توقیف کرده است! این در حالی است که اگر ما طبق قانون اقدام به توقیف این اموال نمی کردیم، همین میزان از دارایی های موجود موسسات نیز که متعلق به مردم است توسط مدیران این موسسات حیف و میل می شد و از بین می رفت.

آیت الله آملی لاریجانی یکی دیگر از اقدامات دستگاه قضایی در این موضوع را شناسایی اموال این موسسات و تلاش برای تقسیم عادلانه این اموال بین سپرده گذاران برشمرد و اظهار کرد: این بخش کار به دلیل نحوه پرداخت سودها و میزان اموال بانک‌ها بسیار پیچیده است. به همین دلیل برای طراحی ساز و کاری جهت تقسیم عادلانه اموال موسسات میان سپرده گذاران، جلسات متعددی را شخصاً با رئیس بانک مرکزی و برخی اعضای هیئت رئیسه مجلس داشته ام. در حال حاضر با تلاش‌های بسیار، نزدیک به ۹۸ درصد سپرده‌ها تصفیه شده است و تنها ۲ درصد باقی مانده که البته به لحاظ مبالغ سپرده‌ها، میزان قابل توجهی را به خود اختصاص می دهد.

رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: تمام تلاش ما این است که اجازه ندهیم اموال مردم از بین برود یا اموال موسسات به صورت غیرعادلانه تقسیم شود. البته نباید فراموش کنیم که کار قوه قضاییه یک کار اجرایی نیست و پولی هم در اختیار ندارد که بخواهد به سپرده گذاران بدهد. حتی اگر دستگاه قضایی چنین مبلغی را نیز در اختیار داشت، به لحاظ قانونی نمی توانست اموال عمومی را در اختیار موسسات خصوصی قرار دهد تا بدهی خود را پرداخت کنند.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه متخلفان، ضامن پرداخت بدهی ها و خسارت‌ها هستند، به سپرده گذارانی که دچار مشکل شده اند، اطمینان داد که دستگاه قضایی، دولت، مجلس و بانک مرکزی تمام همت خود را معطوف حل این مشکل کرده اند و پای کار هستند تا این مسئله به بهترین وجه حل شود و البته مسلماً مدیران متخلف این بانک‌ها را نیز به مجازات مقرّره خواهند رساند.

مردم به موسسات مالی غیرمجاز اعتماد نکنند

رئیس قوه قضاییه همچنین به مردم توصیه کرد که مطلقاً به موسسات غیرمجاز اعتماد نکنند و در عین حال با اشاره به تشدید نظارت های دستگاه قضایی بر بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی نیز موظف است با نظارت‌های پیگیر خود اجازه فعالیت به موسسات غیرمجاز را ندهد. وقتی برای یک مغازه غیرمجاز، نظارت های شدیدی را اعمال می کنیم، چگونه شعبات مختلف یک موسسه مالی غیرمجاز می توانند در سراسر کشور فعالیت کنند و حتی تابلو داشته باشند.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: بانک مرکزی متعهد شده است که تا پایان امسال به بانک‌ها و موسسات غیرمجاز سامان دهد؛ البته موسسات و بانک های مجاز نیز باید تحت نظارت مستمر بانک مرکزی باشند تا از بروز برخی مشکلات نظیر پدید آمدن تراز منفی یا پرداخت سودهای خارج از چارچوب مقررات نظام بانکی جلوگیری شود.

حضور جدی دادستانی کل کشور در شورای پول و اعتبار

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه حضور دادستانی کل کشور نیز در شورای پول و اعتبار جدی تر شده است، نسبت به سامان دهی وضعیت کنونی ابراز امیدواری کرد و گفت: در جلساتی که با مسئولان بانک مرکزی و مقامات عالی نظام داشته ام، این موضوع را مطرح کرده ایم که واقعاً کشور چه نیازی به این همه بانک خصوصی دارد؟ بانک‌ها حتی اگر مصداق بنگاه اقتصادی هم باشند، نباید همچون بنگاه های اقتصادی که ساختمان سازی می‌کنند یا وارد تجارت خارجی می‌شوند، عمل کنند. بانک‌ها باید خدمات بانکی ارائه کنند و کارهای اقتصادی کشور را با پرداخت تسهیلات حمایت کنند، نه اینکه خود وارد کارهای اقتصادی آن چنانی شوند. متأسفانه یک تلقی نادرست از دوران سازندگی به جا ماند که بانک‌های خصوصی مورد حمایت زیاد قرار گرفتند و تبدیل به بنگاه‌های اقتصادی خاص شدند. این نادرست ترین کار در نظام بانکی کشور بود، زیرا بانک باید صرفاً حافظ پول و اموال مردم و ارائه دهنده خدمات بانکی و تسهیلات در حد مجاز باشد. علاوه براین، بانک‌ها باید کفایتشان برای پرداخت دیون مردم در حد استاندارد باشد. لذا با توجه به مجموع این مسائل باید مانع ایجاد بی حساب و کتاب بانک‌ها باشیم، بانک‌های فعلی برای ارائه خدمات بانکی به مردم کفایت می کنند.

لزوم تجدید نظر در قوانین بانکی و تشدید نظارت بانک مرکزی بر آن‌ها

آیت الله آملی لاریجانی با تأکید بر لزوم تجدید نظر در قوانین بانکی و تشدید نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها و موسسات مالی، خاطرنشان کرد: مردم مطمئن باشند در جایی که کاری مربوط به قوه قضاییه است، دستگاه قضایی حتی فراتر از آن هر کمکی که بتواند خواهد کرد و آن چه تاکنون در این زمینه عمل کرده ایم نیز بهترین راه ممکن بوده است. امیدواریم با حمایت دولت و بانک مرکزی، پرداخت ها به صورت عادلانه از طریق بانک ها به سپرده گذاران صورت گیرد و این مشکل رفع شود.

براساس این گزارش، ادامه بحث و بررسی پیرامون اصلاح موادی از قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید