ادامه ماجراهای عجیب در وزارت نفت؛ خانم “آل” کیست؟

شفافیت
شفافیت

به نقل ازصدانیوز،اطلاعات زیادی از زن بازداشت شده مرتبط با وزارت نفت در دست نیست. رسانه های اصولگرا او را خانم “آل” معرفی کرده اند. چند روز پیش نیز یک رسانه فارسی زبان خارج از کشور مدعی شد که این زن “الهام حسن زاده” نام دارد. “مقاومت می‌کنم و در مقابل این حاشیه‌سازی‌ها جا نمی‌زنم.” […]

به نقل ازصدانیوز،اطلاعات زیادی از زن بازداشت شده مرتبط با وزارت نفت در دست نیست. رسانه های اصولگرا او را خانم “آل” معرفی کرده اند. چند روز پیش نیز یک رسانه فارسی زبان خارج از کشور مدعی شد که این زن “الهام حسن زاده” نام دارد.

“مقاومت می‌کنم و در مقابل این حاشیه‌سازی‌ها جا نمی‌زنم.” این آخرین سخنان بیژن زنگنه پیش از سفر به وین برای حضور در نشست اوپک است. این حرف های وزیر نفت پنج روز پیش در حاشیه جلسه هیات دولت مطرح شد. او دیروز دوشنبه در هتل کوبرگ با مقامات کشورهای عضو اوپک دیدارهای داشت، تا بتواند نشست اوپک را بر مبنای ایران پیش ببرد. زنگنه در بدو ورود به وین از عربستان سعودی به خاطر توافق اخیر با روسیه خارج از اوپک به شدت انتقاد کرد.

در حالیکه زنگنه در نشست اوپک به دنبال دفاع از منافع ملی ایران است، در داخل کشور موج بزرگی از حاشیه علیه او به راه افتاده است. هر روز داستانی تازه علیه وزیر نفت و وزارتخانه تحت مدیریتش به راه می افتد. حواشی که می تواند انرژی و زمان زیادی از وزارت نفت و زنگنه بگیرد.

زنگنه در جلسه پنج روز پیش هیات دولت درباره این حاشیه‌سازی ها گفت: «اگر این دوستان، وقت ما را نگیرند و بگذارند که کار کنیم، بر دشمنان غلبه می‌کنیم.»

کارشناسان و ناظران داخلی معتقدند اغلب این حاشیه سازی ها برای حذف زنگنه از وزارت نفت است.

منتقدان زنگنه می گویند که او کمربندهای وزارت نفت را برای مقابله با تحریم های آمریکا محکم نکرده است. سال گذشته تعدادی از نمایندگان مجلس در این باره نامه ای سرگشاده نوشتند و خواستار کنار گذاشتن او از وزارت نفت شدند. این نمایندگان معتقد بودند عملکرد زنگنه در وزارت نفت بسیار ضعیف است.

همین نمایندگان که نامه مذکور را امضا کرده بودند به شکلی هماهنگی در ماه های اخیر مقابل وزارت نفت و زنگنه قرار گرفتند. هدایت الله خادمی، حسینعلی حاجی دلیگانی، ابوالفضل ابوترابی، محمد جواد ابطحی و … از اعضای این تیم هستند.

پس از آن در ابتدای امسال شایعاتی مبنی بر استعفای او منتشر شد که البته تکذیب شدند. منتقدان وزیر نفت می گویند که او بارها استعفا داده اما پذیرفته نشده است.

در کنار شایعه استعفا تلاش های فراوانی نیز برای استیضاح شیخ الوزرای دولت در جریان است که با توجه به ترکیب مجلس تاکنون ناموفق بوده است.

در ابتدای سال انتشار شایعه گران شدن بنزین از سوی برخی رسانه ها نیز فشارها به وزارت نفت را افزایش داد. این شایعه باعث شد صف های طولانی مقابل پمپ بنزین ها شکل بگیرد. در آن ماجرا زنگنه و وزارت نفت به قوه قضائیه شکایت بردند نهایتا یکی از مقام های وزارتخانه در این رابطه بازداشت شد.

پس از گذشت دو ماه از سال ۹۸ ماجرای عجیبی از فساد در دفتر وزیر منتشر شد. نمایندگان مخالف زنگنه از کشف دستگاه‌های کارتخوان در دفتر زنگنه با تراکنش های چند میلیاردی خبر دادند. ماجرای دستگاه های کارتخوان به جنجالی سنگین برای وزارت نفت تبدیل شد، ابتدا این وزارتخانه ادعاهای نمایندگان مجلس را رد کرد اما پس از آن وزارت اطلاعات به میدان آمد و سعی کرد با انتشار توضیحاتی غائله را پایان دهد. وزارت اطلاعات تاکید کرد که یک دستگاه کارتخوان در دفتر وزیر کشف شده و کارمند متخلف نیز تنبیه شده است. این وزارتخانه همچنین بر “پاکدستی” زنگنه صحه گذاشت. در آن غائله محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهور نیز به میدان آمد و از ژنرال نفتی دولت دفاع کرد.

با فروکش کردن جنجال “کارتخوان”، منتقدان دستمایه جدیدی را برای حمله به زنگنه پیدا کردند. آنها تاکید کردند که زنگنه و وزارت نفت در برابر تحریم ها “آرایش جنگی” ندارد. جدای از تعدادی از نمایندگان مجلس، چهره های شاخص اصولگرا همچون عزت الله ضرغامی نیز وارد این ماجرا شدند که با واکنش زنگنه به یک توئیت از ضرغامی ختم شد. وزیر نفت در آن توئیت تاکید کرد که وزارتخانه اش نه تنها “آرایش جنگی” دارد، بلکه مدت هاست که درگیر جنگ است.

پس از مدت کوتاهی سعید جلیلی وارد گود انتقاد از زنگنه شد. این عضو شورای عالی امنیت ملی در برنامه ای تلویزیونی از وضعیت صادرات نفت انتقاد کرد. او به صادرات یک و نیم میلیون بشکه نفت در تحریم های نفتی اوایل دهه ۹۰ اشاره کرد و تلویحا از اینکه وزارت نفت حالا نمی تواند این میزان نفت صادر کند انتقاد کرد.

این انتقاد جلیلی با واکنش تند زنگنه روبه رو شد. او جلیلی را به مناظره در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی که سران قوا در آن حاضر هستند فراخواند. در پاسخ به درخواست زنگنه برای مناظره، جلیلی نامه ای منتشر کرد و تاکید کرد که راهکارهایی برای کمک به صنعت نفت به وزارت نفت ارائه کرده که تاحالا بازخوردی از آن ندیده است.

به این ترتیب وزیر نفت جدای از آنکه درگیر جنگی بین الملل برای فروش نفت ایران است، در داخل نیز درگیر جدالی سخت با منتقدان خود است. منتقدان پر نفوذی که از نهادهای امنیتی گرفته تا مجلس و شبکه های پر قدرت رسانه‌ای که شمشمیر را علیه زنگنه از رو بسته اند.

حتی کار به مانور آشکار و پنهان بابک زنجانی هم رسیده است. او که به خاطر فساد بزرگ در فروش نفت ایران به بهانه تحریم ها محکوم به اعدام شده، حالا پس از چند سال برای بیژن زنگنه و وزارت نفت که شاکیان اصلی او هستند شاخ و شانه می کشد.

زنجانی اخیراً خطاب به وزیر نفت گفته بود که به‌زودی جایش با زنگنه عوض خواهد شد. زنجانی همچنین سال گذشته از بیژن زنگنه به دادگاه شکایت کرد زیرا او مدعی شده بود که زنجانی به برخی رسانه‌ها پول می‌دهد تا علیه وزارت نفت بنویسند.

در همین راستا چند روز پیش اخباری از دیدار برخی نمایندگان مجلس با زنجانی منتشر شد. وزارت نفت و نزدیکان زنگنه می گویند بابک زنجانی در تلاش است که به هر ترتیبی شده زنگنه از وزارتخانه برود.

بیشتر بخوانید: هجمه به بیژن زنگنه در پنچ پرده/ پرونده وزیر نفت روی میز قوه‌قضائیه

برخی رسانه ها مدعی اند الهام حسن زاده در ارتباط با وزارت نفت بازداشت شده است

پای یک زن در میان است/ خانم آل کیست؟
اما وزیر نفت از تمام این حواشی سالم خارج شد، تا اینکه اخیرا اتهام تازه ای به این وزارتخانه و مدیران ارشد ان وارد شده است. چندی پیش حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر در مجلس گفت نهادهای امنیتی یک باند را دستگیر کردند که میان تعدادی از مدیران وزارت نفت نفوذ کرده‌اند. به گفته او در رأس این باند خانمی قرار دارد که با نفوذ بین ۱۶ نفر از پرسنل مهم و تاثیرگذار وزارت نفت توانسته تصمیمات مهمی را در وزارت نفت مسکوت بگذارد و ضربه کاری در این جنگ اقتصادی به کشور وارد کند.

این ادعا از سوی ابوالفضل ابوترایی نماینده نجف‌آباد نیز مطرح شد. ادعای تازه جدای از اینکه پای یک زن را به ماجرا ها علیه زنگنه باز کرد بلکه پای انگلیس را هم به این کارزار گشوده است. منتقدان می گویند خانم جاسوس با انگلیس مراودات دارد.

پس از آن جعفر منتظری، دادستان کل کشور نیز در برنامه تلویزیونی گفت‌وگوی خبری ادعای نمایندگان مذکور را تأیید کرد و گفت یک جرم روی داده و مقام‌های امنیتی و اطلاعاتی و قضایی به ماجرا وارد شده‌اند اما تحقیق‌ها کامل نشده و به جایی نرسیده که قابل منتشر کردن باشد.

انتشار این اخبار کافی بود که رسانه های داخلی و خارجی مدعی نفوذ “پرستو” در وزارت نفت شوند. به ویژه آنکه چندی پیش وزیر نفت در توضیح اینکه چرا این همه تحت فشار قرار دارد گفته بود چرا که “زبان گویا، جیب بسته و کمربندی محکم دارم.”

“پرستو” اصطلاحی است که پس از ماجرای محمد علی نجفی و میترا استاد در رسانه ها و افکار عمومی مطرح شده است. “پرستو” به جاسوس زن گفته می شود.

اطلاعات زیادی از زن بازداشت شده در دست نیست. رسانه های اصولگرا او را خانم “آل” معرفی کرده اند. چند روز پیش نیز یک رسانه فارسی زبان خارج از کشور مدعی شد که این زن “الهام حسن زاده” نام دارد.

در جست و جوهای صورت گرفته درباره الهام حسن زاده گزارشی از بلومبرگ که مربوط به چند سال پیش است بیش از همه مورد توجه قرار گرفته است.

شبکه بلومبرگ از او به عنوان کارشناس جوان معاملات بین‌المللی نفت و سرمایه‌گذاری کلان و یک زن موفق ایرانی در صحنه بین‌المللی نام برده است. خانم حسن زاده که هنگام گزارش بلومبرگ ۳۱ ساله بوده مدرک دکترای حقوق بین المللی را در بریتانیا کسب کرده و پس از تحصیل به ایران بازگشته و یک شرکت مشاوره در حوزه انرژی را تأسیس کرده که دارای چند شعبه در تهران و لندن است. این شرکت پس از لغو تحریم‌های بین‌المللی در زمینه جذب سرمایه‌های خارجی برای ایران فعالیت می‌کرد.

صفحه لینکدین الهام حسن زاده نیز نشان می‌دهد که او تجارب متعددی در حوزه انرژی دارد و با شرکت‌های مختلفی در این زمینه همکاری کرده است. اخذ بورس تحصیلی از شرکت رویال داچ شل و همچنین همکاری با بانک جهانی از دیگر مواردی است در رزومه کاری وی دیده می‌شود.

الهام حسن زاده اهل کرمان است و لیسانس حقوق خود را از دانشگاه آزاد گرفته است.

اعلام نام الهام حسن زاده به عنوان متهم مورد ذکر، بازتاب گسترده ای در میان اصولگرا و منتقدان زنگنه داشت. الهام حسن زاده به همراه تنی چند از همکارانش پیشتر مورد هجمه این رسانه ها قرار گرفته بودند. به ادعای رسانه های اصولگرا این گروه جوان در وزارت نفت در تنظیم شیوه نامه قراردادهای نفتی نقش داشته اند.

در این ماجرا نام سید حمید حسینی، برادر محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد دولت احمدی نژاد، از تاجران مشهور کشور و رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی که از قضا همشهری حسن‌زاده است، نیز مطرح شده است.

روز گذشته روزنامه شهروند در گزارشی سعی کرد الهام حسن زاده را از اتهامات مبرا کند. حمید حسینی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی که از قضا همشهری حسن‌زاده است و سابقه همکاری‌های گسترده‌ای با او دارد، در گفت‌وگو با «شهروند» در مورد این ماجرا گفت: «قطعا و حتما خانم حسن‌زاده زنی نیست که بعضی از رسانه‌های مغرض داخلی و خارجی اعلام کرده‌اند. آنها با آبروی یک زن مسلمان و موفق بازی کرده‌اند و خب متاسفانه نخستین‌بار نیست که این کار را در مورد افراد مختلف انجام می‌دهند تا نیت‌های سیاسی خودشان را دنبال کنند.»

او در مورد هدفی که پشت پرده این ماجرا وجود دارد هم این‌طور اشاره می‌کند: «به هر حال الان وزارت نفت درگیر یک جنگ تمام‌عیار است و طرفین سعی می‌کنند تا جای ممکن افکار عمومی را تحت ‌تأثیر قرار دهند و من فکر می‌کنم این غائله‌ای که علیه خانم حسن‌زاده راه انداخته‌اند، جوابی به روشنگری‌های اخیر آقای زنگنه، وزیر نفت، در گفت‌وگو با بعضی از رسانه‌هاست. متاسفانه کسانی که مخالفت با آقای زنگنه و تلاش‌های وزارت نفت از همه چیز برایشان مهمتر است و نمی‌توانند این کار را شفاف انجام دهند این ماجراها را درست می‌کنند.»

به گفته حسینی “من همان چهارشنبه شب به ایشان زنگ زدم و گفتم این حرف‌ها چیست، گفتند اینها می‌خواهند من را ضایع و از من به‌عنوان ابزار حمله استفاده کنند. به ایشان گفتم که مصاحبه و تکذیب کنید. ایشان گفتند من هرچه بگویم اینها یک داستانی درست می‌کنند، اما قصد دارم از سایت‌هایی که برای نخستین بار این ماجرا را اعلام کردند مانند گویا نیوز و کیهان لندن همین‌جا (خارج از کشور) شکایت کنم و حتما پیگیری می‌کنم. خود ایشان هم خواست که ما تا جایی که می‌توانیم روشنگری کنیم.”

حامیان زنگنه معتقدند باند بابک زنجانی پشت پرده هجمه به وزیر نفت قرار دارد

واکنش دولت

با این وجود نخستین واکنش رسمی به خبر بازداشت یک باند در وزارت نفت از سوی علی ربیعی سخنگوی دولت بود. او صرفاً با تأیید خبر بازداشت یک خانم در وزارت نفت گفت که معمولاً این شرکت‌های خارجی که با دستگاه‌های اجرایی کار می‌کنند اطلاعات را نیز جمع‌آوری می‌کنند ولی اینکه جمع‌آوری این اطلاعات اقدام جاسوسی است یا خیر به بررسی نیاز دارد.

ربیعی در عین حال بیان این که این خانم با ۱۶ فرد در ارتباط بوده است را اسلامی ندانست و گفت وزارت اطلاعات بررسی بیشتری را دارد انجام می‌دهد و قوه قضائیه نیز نتیجه را اعلام خواهد کرد. او هیچ اشاره‌ای به بازداشت اشخاص دیگری نکرد.
سخنگوی دولت همچنین در توییتی ضمن انتقاد از رسانه‌ها بابت منتشر ساختن نام الهام حسن زاده اعلام کرد زن بازداشت شده در ارتباط با پروژه نفوذ در وزارت نفت الهام حسن زاده نیست.

حسین حاجی حسینی، رئیس سازمان حراست صنعت نفت نیز در این باره گفت که این وزارتخانه و سازمان حراست آن از چنین خبری بی‌اطلاع بوده و هیچ یک از مدیران ارشد و تصمیم گیر وزارت نفت تاکنون در این مورد احضار یا بازداشت نشده‌اند و هیچ تذکر بازدارنده‌ای نیز در این باره از طرف نهادهای امنیتی به مسئولان ذی‌ربط در این وزارتخانه، داده نشده است.

بازگشت “گوبلز”!
اما در میانه اخبار عجیب خبرگزاری شانا وابسته به وزارت نفت نیز با انتشار یادداشتی با عنوان «بازگشت گوبلز» به این رویدادها واکنش نشان داد. این یادداشت خبررسانی و سیستم تبلیغات ماه های اخیر علیه زنگنه و وزارت نفت را شبیه سیستم تبلیغاتی ” یوزف گوبلز، وزیر تبلیغات آلمان نازی” دانسته و نوشته: «شبکه نامرئی پردازش رسانه‌ای علیه وزارت نفت این روزها به‌شدت پرکار است و به نظر می‌رسد یک ساماندهی پویا و خلاقانه در این شبکه صورت گرفته است.»

در ادامه این یادداشت آمده است: «محوری‌ترین موضوع در سیاست گوبلزی پروپاگاندا، ایجاد روایت‌های بزرگ از حوادث کوچک بود. هنر گوبلز در سازماندهی نخستین موج حمله به یهودیان شهرهای آلمان از طریق همین سیاست، یعنی ساختن دروغ‌های بزرگ از طریق به‌کارگیری روایت‌های کوچک بود؛ چیزی که مهارت گوبلز در آن سبب شد شب شیشه‌های شکسته رخ بدهد.»

این یادداشت مواردی از شیوه پوپاگاندایی گوبلز را یادآوری کرده و در پایان آورده است: «حالا و هفتاد و اندی سال پس از گوبلز، سیاست پروپاگاندای روایت مخلوط با فرمول حقیقتی کوچک به علاوه دروغی بزرگ به محور کارکردهای یک شبکه چندلایه نامرئی رسانه‌ای تبدیل شده است؛ شبکه‌ای که روایت‌های بزرگی از اتفاق‌های کوچک می‌سازد، در همین یکی دو ماه اخیر نمونه‌های مکرری از این کارکرد حرفه‌ای ساخت پروپاگاندا را شاهد بوده‌ایم. یک سر همه این رخدادها تلاش برای القای ناکارآمدی و فساد گسترده و سازمان‌یافته در درون وزارت نفت است.»


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید