نیم فصل اول لیگ برتر به روایت آمار و ارقام

به نقل از خبرگزاری ها

با توجه به تغییر تقویم مسابقات تیم ملی در مقدماتی جام جهانی و به جهت اینکه باشگاه‌ها فرصت بیشتری برای آماده‌سازی در دور برگشت مسابقات لیگ برتر داشته باشند برگزاری هفته شانزدهم لیگ برتر با کمی تاخیر و از یازده اسفند استارت می‌خورد. پیش از این قرار بود نیم فصل دوم از ۵ اسفندماه آغاز شود که با این شرایط شاهد تعویق یک هفته ای در برگزاری لیگ هستیم.

به گزارش نباء خبر،پرونده نیم فصل اول لیگ برتر فوتبال ایران در شرایطی بسته شد که سه تیم پرسپولیس، استقلال و سپاهان برای صدرنشینی شانس داشتند اما شاگردان «یحیی گل‌محمدی» با پیروزی مقتدرانه ۵ بر صفر برابر گل‌گهر ضمن صدرنشینی، آمار و ارقام را به نام خود ثبت و قهرمانی نیم فصل را نیز به هواداران تقدیم کردند.
به گزارش ایرنا، سرخ پوشان تهرانی با برد ارزشمند و پر گل برابر گل‌گهر ۳۰ امتیازی شدند تا با اختلاف ۲ امتیاز بالاتر از طلایی پوشان اصفهانی و ۴ امتیاز اختلاف نسبت به حریف سنتی خود یعنی استقلال نیم فصل را به پایان برسانند.
شاگردان «یحیی گل‌محمدی» در این بازی به یک رکورد دیگر هم دست یافتند، آن‌ها در آخرین بازی نیم فصل به پنجمین برد متوالی خود هم دست یافتند تا نشان دهند همچنان مدعی اول قهرمانی لیگ برتر فوتبال ایران در این فصل هستند. تفاضل گل ۱۳ امتیازی پرسپولیسی‌ها در نیم فصل نیز دیگر رکوردی بود که شاگردان گل‌محمدی به آن دست یافتند، پرسپولیس تنها تیمی است که تفاضل گل خود را دو رقمی کرد تا نشان دهد از استحکامات دفاعی خوبی برخوردار است.
در ادامه به صورت آماری مروری خواهیم داشت بر نیم فصل اول لیگ برتر فوتبال ایران.
بالا و پایین نشین‌های نیم فصل اول
با برگزاری بازی بین تیم‌های پرسپولیس و گل‌گهر، پرونده نیم فصل اول لیگ برتر فوتبال ایران بسته شد تا در پایان شاگردان گل محمدی با ۳۰ امتیاز عنوان قهرمانی نیم فصل را از آن خود کنند. سپاهان اصفهان با ۲۸ و استقلال تهران با ۲۶ امتیاز نیز رده‌های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند. در پایین جدول نیز ذوب آهن، نساجی مازندران و ماشین سازی تبریز با ۱۱، ۹ و ۸ امتیاز به ترتیب رده‌های ۱۴ تا ۱۶ لیگ را به نام خود ثبت کردند.
اولین اخراجی‌های نیم فصل اول لیگ برتر
در هفته اول لیگ و در نیم فصل نخست این مسابقات، دو بازیکن با کارت قرمز داوران مواجه شده و از زمین بازی اخراج شدند. اولین اخراجی نیم فصل که با کارت قرمز مستقیم مجبور به ترک زمین شد «شاهین توکلی» بازیکن آلومینیوم اراک بود که در دقیقه ۴۹ نخسین اخراجی لیگ لقب گرفت.
دومین اخراجی نیم فصل اول هم در همان هفته نخست در فهرست اخراجی‌ها قرار گرفت، «کمال کامیابی‌نیا» هافبک سرخ پوشان نیز اولین بازیکنی بود که در بازی برابر سایپا و در دقیقه ۸۰ با دریافت دو کارت زرد، زمین بازی را ترک کرد.
اولین کلین شیت‌ها
با پایان هفته نخست لیگ برتر فوتبال و با توجه به نتایج به دست آمده، ۵ دروازه‌بان نام خود را به عنوان اولین گلرهایی که موفق به کلین شیت شدن، ثبت کردند.
«حامد لک» از پرسپولیس، «محمد اکبرمنادی» از سایپا و «علیرضا میرزازاد» با توجه به برنامه رقابت‌ها نخستین دروازه‌بانانی بودند که موفق به کلین شیت شدند. پس از آن‌ها «محمد اخباری» از تراکتور و «احمد گوهری» از نفت مسجد سلیمان هم با بسته نگه داشتن دروازه خود، کلین شیت های چهارم و پنجم نیم فصل اول را به نام خود ثبت کردند.
اولین تیم پیروز و اولین صدرنشین نیم فصل
اولین تیمی که طعم صدرنشینی در لیگ امسال را تجربه کرد، نساجی مازندران بود. شاگردان «وحید فاضلی» که در هفته اول موفق به یک پیروزی ۳ بر صفر برابر تیم آلومنیوم اراک شده بودند با توجه به سایر نتایج هفته نخست، نخستین تیمی بودند که هم صدر جدول را تجربه کردند و هم نخستین پیروزی را به نام خود ثبت کردند. اتفاقی که در پایان نیم فصل برای آن ها تکرار نشد و این تیم با ۱۴ پله سقوط، تنها تیم ماشین سازی تبریز را پایین‌تر از خود می‌بیند.
اولین گل نیم فصل توسط یک بازیکن خارجی
نخستین گل این فصل را یک بازیکن خارجی زد. «موسی کولی‌بالی» بازیکن شماره ۵ و خوش قامت فولاد در بازی برابر ذوب آهن اصفهان و در ورزشگاه فولاد شهر با ضربه سر دروازه «شهاب گردان» را باز کرد تا نامش به عنوان نخستین گلزن این فصل ثبت شود.
اولین دیدار معوقه
اولین دیدار معوقه به همان هفته نخست لیگ برتر فوتبال مربوط می‌شود. دیداری که شنبه ۲۷ آبان برگزار شد و صنعت نفت آبادان و پیکان در ورزشگاه تختی آبادان به مصاف هم رفتند. دیداری که در نهایت با نتیجه ۲ بر یک به سود میزبان خاتمه یافت.
اولین اشتباه تاثیرگذار داوری
شاید خیلی دور از ذهن باشد که در همان هفته نخست شاهد یک اشتباه تاثیرگذار داوری باشیم، اشتباهی که ۳ امتیاز را از تیم ذوب آهن در دیداری خانگی گرفت. در لحظات پایانی دیدار ذوب آهن و فولاد و زمانی که از ۹۰ دقیقه بازی گذشته بودیم، داور بازی با تصمیم اشتباه خود یک ضربه پنالتی به ضرر شاگردان «رحمان رضایی» گرفت. صحنه‌ای که از سوی تمامی کارشناسان داوری رد شد و این تیم اصفهانی اولین قربانی اشتباهات تاثیرگذار داوری شد. تا قبل از این صحنه تیم میزبان ۲ بر یک پیروز میدان بود اما با همین اشتباه داوری، کار در ثانیه‌های پایانی به تساوی و تقسیم امتیازها ختم شود.
آمار و ارقام لیگ به سود شاگردان
«یحیی گل‌محمدی»
در پایان نیم فصل و با نگاهی به جدول لیگ برتر فوتبال ایران به آمار و ارقام جالبی بر می‌خوریم. پرسپولیس با ۹ کلین شیت، ۸۱ شانس گل، ۱۷۹ شوت به دروازه حریفان که ۷۲ شوت آن در چارچوب بوده یکی از بهترین آمارها و ارقام را به نام خود ثبت کرده است. البته این تمام ماجرا نیست چرا که آنها در دقت پاس ۸۰ درصد موفق بودند که از این بابت چهارمین تیم موفق نیم فصل به شمار می‌روند.
«احمد نورالهی» نیز به عنوان تاثیرگذارترین بازیکن سرخپوشان معرفی شد، بازیکنی که با ۶ گل زده بهترین گلزن تیم خود شد و با دادن ۲ پاس گل نیز بالاتر از سایر هم تیمی‌هایش قرار گرفت. او با ۴۰ شوت و ۸۱ درصد دقت پاس عملکرد موفقی در میان شاگردان گل‌محمدی از خود به ثبت رساند.
اما سایر آمارهای لیگ، تیم های پرسپولیس و سپاهان با ۸ پیروزی برتر از سایر رقبا نیم فصل را به پایان بردند. بهترین خط حمله و بیشترین گل زده نیز به تیم‌های سپاهان با ۲۵ و پرسپولیس با ۲۱ گل اختصاص یافت.
بهترین دفاع و کمترین گل خورده نیز از آن پرسپولیس تهران شد. تیمی که با ۸ گل نشان داد استحکام خوبی در خط دفاعی خود دارد، هر چند نباید از درخشش «حامد لک» در چارچوب دروازه این تیم هم به راحتی گذشت. فولاد خوزستان با ۱۰ و استقلال تهران هم با ۱۱ گل خورده از این بابت در رده‌های بعدی جای گرفتند.
و اما آن روی سکه، بیشترین باخت متعلق به تیم نساجی مازندران با ۱۰ و ماشین سازی تبریز با ۹ باخت است. ضعیف‌ترین خط حمله هم به تیم ماشین‌سازی و سایپا با ۱۰ گل زده اختصاص یافت و ضعیف‌ترین خط دفاعی با بیشترین گل خورده نیز به تیم‌های ذوب آهن با ۲۳، ماشین‌سازی تبریز با ۲۲ و نساجی مازندران با ۲۰ گل خورده تعلق یافت.
تیم‌های فولاد، سایپا و ذوب آهن نیز در پایان نیم فصل اول لیگ برتر با ۸ تساوی در تقسیم امتیازها گوی سبقت را از سایر تیم‌ها ربودند.
بهترین گلزنان و بهترین پاسورهای نیم فصل
با پایان نیم فصل اول لیگ امسال، «سجاد شهباززاده» مهاجم ۳۱ ساله سپاهان با ۱۲ گل در صدر بهترین گلزنان لیگ قرار گرفت، بعد از او «گادوین منشا» از گل‌گهر با ۱۰ و «امین قاسمی‌نژاد» از شهرخودرو با ۸ گل بهترین گلزنان نیم فصل شدند.
در میان پاسورها نیز «کریم اسلامی» از نساجی مازندران با ۴ و «احمد نوراللهی» از پرسپولیس، «بهنام برزای» از گل‌گهر سیرجان، «مصطفی احمدی» از آلومنیوم اراک، «سروش رفیعی» از سپاهان، «محمد مهدی محبی» از نفت مسجد سلیمان، «مسعود شجاعی» از تراکتور و «مهرداد رضایی» از مس رفسنجان با ۳ پاس گل بهترین پاسورهای نیم فصل شدند.
حرکت منشوری منشا و مشکلات جدید برای قلعه‌نویی
«گادوین منشا» در بازی تیم‌های نساجی مازندران و گل‌گهر سیرجان پس از آن که موفق به گلزنی شد دست به اقدامی زد که از سوی کمیته انضباطی با محرومیت مواجه شد. اقدامی که از سوی کمیته استیناف هم تایید شد تا این مهاجم گلزن با محرومیت مواجه شده و دست قلعه‌نویی در آخرین بازی نیم فصل آن هم برابر تیم قدرتمندی همچون پرسپولیس خالی بماند.
بر اساس رای صادره، از آنجایی که رفتار منشا از جمله رفتارهای منافی عفت عمومی و ناقض اصول رفتارهای کلی و نظم فوتبال است، به استناد مقررات انضباطی فدراسیون این بازیکن فعلا با محرومیت مواجه بوده تا تصمیم نهایی در خصوص رفتار او اعلام شود.
شوک دو سرخ پوش به لیگ فوتبال
در شرایطی که با اما و اگرهای بسیار نیم فصل اول به دلیل شیوع ویروس کرونا آغاز شده بود خبر ابتلا و درگذشت «مهرداد میناوند» و «علی انصاریان» دو بازیکن پیشکسوت پرسپولیس در مدت کمتر از یک هفته، شوک بزرگی بر پیکره فوتبال و ورزش ایران وارد کرد.
این شوک آنقدر سنگین بود که حتی در بیرون از مرزهای ایران هم طبعات داشت و افراد سرشناس و چهره‌های مطرحی با ارسال پیام تسلیت، خود را در این غم بزرگ شریک دانستند.
و آغاز نیم فصل از ۱۱ اسفند
با توجه به تغییر تقویم مسابقات تیم ملی در مقدماتی جام جهانی و به جهت اینکه باشگاه‌ها فرصت بیشتری برای آماده‌سازی در دور برگشت مسابقات لیگ برتر داشته باشند برگزاری هفته شانزدهم لیگ برتر با کمی تاخیر و از یازده اسفند استارت می‌خورد. پیش از این قرار بود نیم فصل دوم از ۵ اسفندماه آغاز شود که با این شرایط شاهد تعویق یک هفته ای در برگزاری لیگ هستیم.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید