سعید ملایی سرانجام نقره المپیک را گرفت اما برای مغلوستان!

به نقل از خبرگزاریها

این اولین مدال نقره یک ایرانی در مسابقات المپیک است که می توانست اندوخته کاروان ایران باشد نه کشور مغولستان.

به گزارش نبأ خبر، سعید ملایی تا کمتر از دو سال پیش برای تیم ملی جودو ایران مبارزه می کرد و در حالی که در رقابت‌های جهانی جودو در ژاپن شرکت کرده بود و بعد از دو باخت مصلحتی برای عدم رویارویی با ورزشکار اسرائیلی با ایستادن در رتبه پنجم به کارش پایان داد. سعید بعد از آن مسابقات به آلمان مهاجرت کرد و خبر داد دیگر حاضر نیست به ایران برگردد.

فدراسیون جهانی جودو اما بعد از شنیدن اظهارات سعید ملایی و البته اعتراف سه ایرانی دیگر در این خصوص رای داد که جودو ایران به مدت چهار سال از حضور در میادین بین المللی و رسمی محروم شده است. موضوعی که البته فدراسیون جودو ایران هیچگاه نپذیرفت که مبارزه نکردن با رقیب اسراییلی به صورت دستوری بوده است و تاکید داشتند که عدم رویارویی ورزشکاران ایرانی به خواست خودشان بوده و اجباری در کار نبوده است. موضوعی که البته برای فدراسیون جهانی جودو قانع کننده نبود.

نهایتا بعد از آنکه کار به دادگاه عالی ورزش کشیده شد، جودو ایران با شهادت سعیدملایی به همراه سه ایرانی دیگر، به مدت ۴ سال از حضور در کلیه رقابت‌های بین المللی محروم شد. سعید ملایی هم که گفته بود اگر در ایران بماند هرگز دستش به مدال المپیک نمی‌رسد (به دلیل حضور ساگی موکی اسرائیلی در وزن منهای ۸۱) بعد از آلمان، پناهنده مغولستان شد تا مهیای بازی‌های المپیک توکیو شود.

در توکیو، اما ساگی موکی اسراییلی خیلی زود از گردونه رقابت‌ها کنار رفت تا این ورزشکار ایرانی نیازی به مسابقه دادن با رقیب اسرائیلی در المپیک نداشته باشد. حالا سعید ملایی توانست بعد از پیروزی بزرگ بر رقیب گرجستانی رتبه سه رنک دنیا به فینال برسد و بعد از شکست مقابل رقیب اتریشی به مدال باارزش نقره بسنده کرد. این اولین مدال نقره یک ایرانی در مسابقات المپیک است که می توانست اندوخته کاروان ایران باشد نه کشور مغولستان.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید