به گزارش صدانیوز،«نورپردازی سبز» یک پروژه آزمایشی است که سال‌ها بحث و جدال گروه‌های حامی محیط زیست و هشدار آنان در مورد پیامدهای ناخواسته را به‌دنبال داشته ‌است. فعالان درباره وارد شدن آسیب احتمالی به اکوسیستم‌ها و پتانسیل ایجاد پشه‌های ترکیبی هشدار می‌دهند.

مقامات محلی در فلوریدا رهاسازی ۷۵۰ میلیون پشه تراریخته برای کاهش جمعیت محلی پشه‌ها را تصویب کردند. هدف این است که تعداد پشه‌هایی که دارای بیماری‌هایی مانند «دنگو» یا ویروس «زیکا» هستند، کاهش یابد.

به نقل از بی بی سی، «نورپردازی سبز» یک پروژه آزمایشی است که سال‌ها بحث و جدال گروه‌های حامی محیط زیست و هشدار آنان در مورد پیامدهای ناخواسته را به‌دنبال داشته ‌است. یک گروه این طرح را به‌عنوان «آزمایش پارک ژوراسیک» محکوم کردند. فعالان درباره وارد شدن آسیب احتمالی به اکوسیستم‌ها و پتانسیل ایجاد پشه‌های ترکیبی هشدار می‌دهند.

پشه‌های فلوریدا: ۷۵۰ میلیون حشره اصلاح‌شده ژنتیکی در طبیعت رها می‌شوند

اما شرکت درگیر این پروژه باور دارد این کار هیچ خطری برای انسان و محیط ‌زیست نخواهد داشت و به مطالعاتی که از طرف دولت پشتیبانی می‌شود، اشاره می‌کند. طرح رهاسازی پشه‌ها در سال ۲۰۲۱ در فلوریدا، ماه‌ها پس از تصویب پشه‌های اصلاح‌شده توسط مقامات فدرال صورت می‌گیرد.

در ماه مه، آژانس محیط زیست آمریکا به شرکت «اکسیتک» که مستقر در انگلیس است، اجازه تولید پشه‌های نر تراریخته معروف به «او.ایکس.۵۰۳۴» را صادر کرد. فقط پشه‌های مونث انسان را نیش می‌زنند، زیرا برای تولید تخم نیاز به خون دارند.

بنابراین برنامه این است که پشه‌های اصلاح شده مذکر رها شوند که با پشه‌های مونث وحشی جفت‌گیری کنند. اما این نرها پروتئینی دارند که فرزندان ماده را قبل از رسیدن به سن بلوغ از بین می‌برد. نرها، که فقط از شهد تغذیه می‌کنند، زنده می‌مانند و ژن‌ها را منتقل می‌کنند. با گذشت زمان، کاهش جمعیت پشه‌ها در این منطقه و در نتیجه کاهش انتقال بیماری به انسان اتفاق میفتد.

تراریخته یا ترانس‌ژنیک، که به آن تراژنی یا ترازایی نیز می‌گویند به فرایند تزریق یک ژن بُرون‌زاد به جانداران زنده، گفته می‌شود. به طوری که جاندار ویژگی جدیدی پیدا کند و آن را به فرزندانش منتقل کند. در فناوری تولید جانداران تراریخته (ترازایی)، یک یا چند ژن به ژنوم طبیعی جاندار اضافه یا از آن حذف می‌شود. درصورتی که ژنی از جاندار حذف شود به جاندار حاصل «فروریخته» گفته می‌شود.

انتهای پیام/


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید