یک هوش مصنوعی به نام مایا مانند انسان شطرنج بازی می کند

به نقل از خبرگزاری علمی

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی

این سیستم قادر است از انواع اشتباهاتی که بازیکنان در سطوح مختلف مهارتی مرتکب می‌شوند، درس بگیرد و سطح مهارتی را که افراد در آن مرتکب اشتباه می‌شوند، تشخیص دهد.

به گزارش نباء خبر، محققان یک هوش مصنوعی جدید موسوم به “مایا” ساخته‌اند که آن را با میلیون‌ها بازی آنلاین که توسط انسان‌ها انجام شده‌ است، آموزش داده‌اند و کاری کرده‌اند که نه مانند سیستم‌های شبیه به یک ربات یا یک ابررایانه، بلکه مانند یک انسان شطرنج بازی می‌کند!

به نقل از انگجت، می‌توان گفت که ما انسان‌ها واقعاً در برابر هوش مصنوعی که شطرنج بازی می‌کند، یارای مقابله نداریم و اکنون ۱۵ سال از زمانی که بشر در مسابقات شطرنج توانسته هوش مصنوعی را شکست دهد، می‌گذرد. با این حال، گروهی از محققان یک موتور هوش مصنوعی شطرنج ساخته‌اند که هدف آن شکست دادن انسان‌ها نیست، بلکه سعی می‌کند مانند ما بازی کند.
این موتور موسوم به “مایا”(Maia) لزوما بهترین حرکت ممکن را بازی نمی‌کند. در عوض، سعی در تکرار آنچه انسان انجام می‌دهد، دارد.
این هوش مصنوعی برآمده از تحقیقات محققان دانشگاه “کرنل”، دانشگاه “تورنتو” و محققان شرکت مایکروسافت است.
محققان از سیستم منبع باز “لیلا”(Leela) که مبتنی بر هوش مصنوعی “AlphaZero DeepMind” است، برای توسعه “مایا” استفاده کردند. آنها این مدل را بر اساس حرکات فردی میلیون‌ها بازی آنلاین انسانی و نه صرفا با هدف پیروزی آموزش دادند.
محققان با استفاده از این روش اجازه دادند “مایا” برای سطوح مختلف دارای مهارت شود. آنها چندین نسخه از این هوش مصنوعی را در انواع مهارت‌ها آموزش دادند. آنها ۹ ربات طراحی کردند تا با شطرنج بازهای تازه کار و مبتدی بازی کند.
محققان در ماه دسامبر “مایا” را در سایت شطرنج “lichess.org” در دسترس قرار دادند. مردم در هفته اول بیش از ۴۰ هزار بازی در برابر آن انجام دادند. محققان دریافتند که “مایا” بیش از نیمی از مواقع در هر سطح مهارت، با حرکات انسانی مطابقت دارد و با بالا رفتن سطح مهارت، دقت آن نیز افزایش می‌یابد. آنها می‌گویند که این سیستم قادر است از انواع اشتباهاتی که بازیکنان در سطوح مختلف مهارتی مرتکب می‌شوند، درس بگیرد و سطح مهارتی را که افراد در آن مرتکب اشتباه می‌شوند، تشخیص دهد.

 


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید